metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Anders Fridén zpívá a je autorem většiny textů. | foto: AMEBA

Prahu milujeme, vzkazuje frontman In Flames. Holešovice „zapálí“ už zítra

  18:15
Vrací se k nám jedna z největších metalových partiček současnosti In Flames. Společný koncert s kapelami At the Gates, Imminence a Orbit Culture proběhne v Malé sportovní hale v Holešovicích. „Prahu miluju, máme to u vás strašně rádi,“ říká deníku Metro frontman Anders Fridén.

Na turné jste nyní čtyři švédské kapely. To byl celé tvůj nápad?
Jo, měl jsem to v hlavě už nějakou chvíli. Tohle je skvělý balíček. Chápeš, lidi platí za koncert čtyř kapel a já nechci, aby to všechno znělo stejně. Teď si sedla skvělá parta, hodně si to užíváme a já osobně si myslím, že tenhle line-up je fakt cool.

Připravujete album Foregone, které vyjde v únoru. Je v pořadí čtrnácté, což je úctyhodné. Na co se můžeme těšit?
Je to hodně In Flames. Ti, kdo mají rádi nás a naši hudbu, budou nadšeni. Je to dobrý mix tvorby z naší minulosti, toho, kde aktuálně jsme, a zároveň směru, kterým chceme jít dál. Plno melodií, velkých refrénů a dynamiky. Hodně kytarových riffů. Zároveň tam je schováno spoustu frustrace a agrese ze současného světa, z toho, kde se jako lidstvo nacházíme. Několik let jsme tu měli celosvětovou pandemii, pak se v Evropě začne válčit. Je to strašné.

Je nějaký jeden song In Flames, který máš nejradši, nebo ho nejradši hraješ?
To je fakt těžké. Každý den se to může změnit. Na koncertě záleží na atmosféře, publiku, všude může jinak rezonovat jiný song. Někdy může nejlíp zafungovat úplně nový song. Někde čekají na staré hity. Záleží, co zrovna v sále cítíš, a to je to, co na živém hraní miluju. Je to jenom ten moment a napětí ve vzduchu. Mám jediné doporučení pro všechny fans – je jedno jak, ale prostě si koncert užívejte na maximum. Nejsem ten, kdo by zakazoval telefony nebo cokoli, každý ať si užívá po svém. A dělá si, co chce. Ale moje doporučení je – teď a tady jsi s námi, s kámoši, tak si to koukej pořádně užít.

Našli bychom v tvém playlistu něco fakt neobvyklého, co posloucháš a nikdo by to do tebe neřekl?
Poslouchám toho strašnou spoustu, vždycky podle nálady. Pořád něco poslouchám – s kapelou před koncertem, v backstagi, sám. To může být metal, hip hop, pop, úplně cokoli. Všeobecně jsem obrovský fanoušek hudby a pořád něco objevuju, sbírám vinyly a tak. Teď dost poslouchám elektronickou ambient hudbu, kde se nezpívá, je to jenom o té krásné hudbě a o obrazech, které si pomocí ní můžeš skládat.

Takže tam najdeme třeba i skupinu ABBA?
Jednou za čas, proč ne.

Váš pražský koncert se několikrát kvůli situaci přesouval. Čím bys nalákal fanoušky, kteří ještě nejsou rozhodnutí, že půjdou?
V první řadě – na hraní u vás se strašně těšíme. Jako asi všichni milujeme Prahu, lidi tu jsou vždycky skvělí a já osobně vaše město fakt miluju. Někdy trávíme celý den v tourbusu, dodávce a na hotelu, ale u vás si vždycky zajdeme na plzeňské pivo a dobré jídlo. Koncert samotný bude mix toho, jakou kapelou vůbec jsme. Zahrajeme něco snad ze všech našich alb. Což je samozřejmě těžké, protože jich máme tolik a každý má svoje favority. Bude to ale průřez od našich prvních alb až po tu chvíli, kde jsme teď a co chystáme.

Setlist připravujete jako kapela společně, nebo je to tvoje volba?
To je na mně. Takže když někdo nebude se setlistem spokojený a jeho song mu bude chybět, stížnosti za mnou. Je to tak ale jednodušší, já předvyberu to, co si myslím, že bychom měli hrát, a pak to ukážu klukům. Pak o tom mluvíme a doladíme tak, aby to sedělo všem. Kdyby vybíral každý za sebe, výsledku bychom se nikdy nedobrali...

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek