metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku | foto: ArchivMetro.cz

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

  16:16
Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a hodnocení poroty volí nejlepší obchodník v tomto řemesle. Toplak je zároveň třetím nejlepším makléřem v Česku. Sám bydlel na mnoha místech. Po řadě pražských čtvrtí a Slovinsku, odkud pochází, nakonec zakotvil na Praze-západ. „Nejčastější rada, kterou dávám klientům? Prodávejte nebo kupujte nemovitosti, když je potřebujete, a nečekejte na to, až budou ceny klesat nebo růst,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Toplak.

Co byste poradil mladým Pražanům, kteří shánějí bydlení?
Ceny budou růst pořád a jen výjimečně mohou klesnout. Pokud máte možnost, tak si vždy kupte vlastní nemovitost. Hypoteční splátka je stabilnější než nájem. Případně můžete za pár let nemovitost pronajmout. Loni klesly v Praze ceny pronájmů. V současné době je tedy pro mladé lidi výhodnější si byt pronajmout a ušetřit si prostředky pro případnou hypotéku. Za byt pořízený na hypoteční úvěr a s dvaceti procenty vlastních prostředků platíte hypoteční splátku ve výši dvacet jedna tisíc. V případě pronájmu si stejný byt pronajmete za sedmnáct.

Sám bydlíte na předměstí. Jaký máte vztah k hlavnímu městu?
Jsem původem ze Slovinska a do Čech jsem se dostal před 27 lety, když jsem zde otevíral pobočku jedné americké korporace. Do Dolních Břežan jsem se přestěhoval i s rodinou před dvaceti lety, když jsem hledal cenově dostupnější bydlení na venkově, ale zároveň v blízkosti Prahy. V Dolních Břežanech aktivně působím v obecní politice a významně spolupracuji na rozkvětu obce, ve které se dobře žije. V předešlých působištích jsem převážně sídlil na Vinohradech, Novém Městě, v Holešovicích a v Karlíně a dodnes se profesně koncentruji na tyto městské části a taktéž na region Dolnobřežanska.

Jak změnila pandemie váš obor? Je více virtuálních prohlídek?
Pandemie bohužel značně omezila osobní setkání a osobní komunikaci se zákazníky. Důsledkem toho většina komunikace probíhá prostřednictvím telefonátů nebo e-mailem, což je časově náročnější než osobní setkání. Zákazníci mají pocit, že jste dosažitelný telefonicky nebo e-mailem neustále. Virtuální prohlídky nemovitostí jsem však dělal již před pandemií, takže to pro mě nebyla žádná změna. Ale nakonec si zákazníci vždy přejí prohlédnout si nemovitost osobně.

Jak byste hodnotil situaci na realitním trhu v hlavním městě? Je tak zoufalá, jak se říká?
Otázkou je, co přesně znamená pojem zoufalá situace. V Praze se ročně prodá zhruba 16 tisíc bytů, z toho asi 5800 nově postavených. Před pár lety se prodalo 19 tisíc bytů. Před deseti to bylo méně než 15 tisíc bytů ročně. Celkem se tedy prodají zhruba čtyři procenta z celkového počtu bytů za rok. To znamená, že se každý byt prodá jednou za 25 let. Zvýše uvedeného lze vyvodit, že je situace obdobná již delší dobu.

A co ceny?
Cena bytu v Praze se dnes pohybuje kolem 90 tisíc korun za metr čtverečný. Loni to bylo 85 tisíc, před deseti lety 44 tisíc, před dvaceti 21 tisíc a tak dále. Úrokové sazby jsou dnes dvě procenta, před deseti lety to bylo tři a půl, před dvaceti sedm. Hrubý měsíční plat v Praze byl pak před dvaceti lety 19 tisíc korun, před deseti lety 31 tisíc a dnes je to 44 tisíc korun. Při zohlednění výše uvedeného činila v roce 2000 přibližná měsíční splátka na byt 3+kk 10 tisíc korun a před deseti lety 15 tisíc a dnes to je 21 tisíc. V poměru s platem to vychází stejně už dvacet let. Situace, kdy na vlastní bydlení dosáhne jen určité procento obyvatel, tu byla i před 20 lety. Z tohoto pohledu by se dalo konstatovat, že „zoufalství“ tu bylo a je pořád.

Jak vypadá váš běžný den?
Moje každodenní práce spočívá především v řešení problémů nebo životních situací mých zákazníků. Jedná se například o činnosti jako zpeněžení dědictví, prodej nepotřebné nemovitosti při stěhování se do větší, zajištění nového bydlení nebo zhodnocení finančních prostředků prostřednictvím investice do nemovitosti. Vše začíná oceněním tržní hodnoty nemovitosti a pokračuje diskuzí s klientem o tom, jakou má daná nemovitost hodnotu. Zpravidla je představa klienta zcela odlišná od ocenění nemovitosti. Existují ale i případy, kdy jsou klienti pozitivně překvapeni a dům či byt se prodá nad jejich očekávání.

Kolik nemovitostí vám denně projde „pod rukama“?
Každé ráno zpravidla již od půl osmé procházím automaticky odeslané nabídky potenciálním kupujícím. Aktuálně eviduji více jak 250 poptávek. Denně posílám zájemcům přibližně patnáct nabídek.

Co je největší mýtus, který o vaší profesi koluje?
O realitním trhu koluje mnoho mýtů. Většina z nich pramení ze špatných zkušeností klientů s neprofesionálními realitními makléři, kterým klienti svěřili prodej svých nemovitostí – zpravidla za minimální odměnu. Domnívám se, že mýty se dají najít o každém oboru, a nemám pocit, že by jich v našem bylo více než v jiných. Základem úspěchu v jakékoliv činnosti je to, že si musíte najmout profesionála v daném oboru. A proto je také pořádaná třeba soutěž Realiťák roku, aby přispěla k dobrému jménu tohoto oboru.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy