metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Úterý, 19. listopadu 2019. Svátek má Alžběta.
Otevření prvního fastfoodu v Česku se těšilo u Pražanů značné pozornosti.
Další 2 fotografie v galerii
Otevření prvního fastfoodu v Česku se těšilo u Pražanů značné pozornosti. | foto: McDonald's

Před 20 lety se v Praze otevřel první Mekáč. Mrkněte na dobové video a fotky

20. března 2012  14:25 ČTK, Petr Holeček Metro.cz
Rychlé občerstvení západního střihu nebylo Pražanům úplně neznámé ani před listopadem 1989. Ten pravý kapitalistický hamburger ale přišel do Prahy až před 20 lety, když se 20. března 1992 otevřela první pobočka McDonald's.

Mekáč v číslech

  • Firma McDonald's působí ve 119 zemích a počet jejích poboček přesahuje 33 tisíc.
  • Celosvětové tržby dosáhly v posledním čtvrtletí loňského roku 6,82 miliardy dolarů (asi 128 miliard korun).
  • Společnost vykázala zisk téměř 1,4 miliardy dolarů (zhruba 26 miliard korun).

Podnik označený typickými žlutými oblouky písmene M, který je Vodičkově ulici k nalezení dosud, nabídl Čechům osvědčené produkty - hamburgery, cheeseburgery, tradiční dvoupatrový Big Mac, zlatavé hranolky nebo mléčné koktejly. S přihlédnutím k tehdejším platům i obecnými cenám v restauracích nebylo jídlo u McDonald's od počátku právě laciné (v roce 1993 stál Big Mac 50 korun, průměrný plat byl necelých 6 tisíc korun), přesto už první den přišlo na 11.000 zákazníků.

Zároveň se ale hned při otevření premiérové restaurace objevili protestující, příznivci hnutí Animal S.O.S, kteří firmu McDonald's vnímali jako představitele neekologického a neetického jednání. "Každý hamburger obsahuje utrpení a smrt zvířat, každý sáček hranolek znamená profit pro mezinárodní zločineckou firmu, jejíž zisk je založen na vykořisťování zvířat, přírody a životního prostředí," řekl tehdy Jakub Polák, významná postava českého anarchistického hnutí.


Petr Holeček: Vzpomínka na otevření

Hlavní editor deníku Metro byl u slavnostního otevření prvního Mekáče. Dostal balonky, takže proti němu nikdy neprotestoval.

To už je dvacet let? Měli jsme asi matiku, ale bylo to jedno. Pozornost všech páťáků v naší třídě stejně visela na oknech. Ve Vodičkově ulici naproti naší škole se děla gigantická věc. Otevírali tu první McDonald´s. Když zazvonilo, vyhrnuli jsme se jak v americkém filmu ze dveří, a když přestřihli pásku, dali si prvního hamburgera v životě. Stál dvacku, což pro mě bylo docela dost, ale zase jsem vyškemral pět balonků zdarma – tehdy nevídané! Vtipné je, že hamburger tu stojí dvacku dodnes. A mně už není 11, ale zrovna zítra přesně 31 let.

Podobným výhradám McDonald's dodnes čelí po celém světě a společnost je přes své snahy o recyklaci a citlivý přístup k přírodě často vnímána jako symbol globalizace. Ostatně ještě v roce 1992 se provozovna ve Vodičkově ulici stala znovu terčem protestní akce, když ji v září obsadily a mírně poničily dvě stovky levicových radikálů. Protesty se konaly i v prosinci 1993 při otevírání brněnské pobočky; nejvážnější následky pro majetek firmy měly pražské demonstrace v roce 2000 při zasedání MMF.

Dnes máte problém se v nabídce vyznat. Dříve to taková věda nebyla.

Dnes máte problém se v nabídce vyznat. Dříve to taková věda nebyla.

Interiér restaurace za 20 let proměnil, ale stále vychází z původního návrhu.

Interiér restaurace za 20 let proměnil, ale stále vychází z původního návrhu.

Expanze hamburgerů

Mají českou stopu

  • Historie firmy se začala psát v roce 1940, kdy bratři McDonaldové otevřeli v Kalifornii první restauraci.
  • V roce 1955 licenci na jejich podnik koupil potomek českých emigrantů Ray Kroc, který si svůj první podnik otevřel v Illionis.
  • Úspěšný koncept se rychle šířil a v roce 1959 existovala již stovka poboček.
  • V roce 1967 Kroc otevřel první podnik mimo USA, a to v Kanadě.
  • V roce 1971 zapustilo impérium kořeny v Asii (Tokio) a Evropě (Mnichov a Amsterdam).
  • Ve východní Evropě se první pobočky objevily už před pádem železné opony, v roce 1988 se otevřel McDonald's v Bělehradě a Budapešti a v koncem ledna 1990 i v Moskvě.
  • Jednou z posledních postkomunistických zemí, kam se žluté písmeno M dostalo, byla loni Bosna.

Přes výhrady aktivistů i na svou dobu poměrně vysoké ceny, jež představitelé firmy zdůvodňovali velkým důrazem na kvalitu, McDonald's v Česku rychle expandoval. V únoru 1993 se otevírala již čtvrtá pražská restaurace, která dodnes sídlí pod magistrálou na Florenci, a v červenci téhož roku přibyla první pobočka mimo hlavní město, a to v Ostravě.

Konkurenti dorazli až později

Dnes má McDonald's v Česku 88 restaurací, které loni navštívilo přes 60 milionů zákazníků a utratili v nich téměř čtyři miliardy korun. Příští týden se navíc řetězec chystá otevřít dvě nové provozovny, s nimiž jich bude v celém Česku rovných 90. První vznikne v obchodním centru Nová Karolina v Ostravě, druhá pak přibude na liberecké rychlostní silnici R10.

Kde se stravujete nejčastěji?

celkem hlasů: 154

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 1. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Závodní jídelna 45
KFC 34
McDonald's 31
Vybraná francouzská restaurace 23
Burger King 21

Na českém trhu je tak společnost s převahou největším hráčem na trhu rychlého občerstvení. Hlavním konkurentem je také původně americká síť KFC, jejíž první pobočka se objevila, a to nedaleko restaurace McDonald's v pražské Vodičkově ulici, v roce 1994. V roce 2010 KFC a provozovny Burger King, které spolu s ním patří pod společnost AmRest, ve svých zhruba šesti desítkách poboček utržily necelých 1,7 miliardy korun. Tedy necelou polovinu toho, co McDonald's.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zšeřelá ulička, zákoutí v parku, podjezd pod magistrálou. I to jsou místa, kam lidé chodí vykonat potřebu

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

S kladivem na sovy, s kosou na modrásky

Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci...
vydáno 18. listopadu 2019  5:55

Ochránci přírody z Plzeňska instalovali budky pro puštíky. Chtějí je sem nalákat z Německa.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám