metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea
Některé sdílené kanceláře vypadají spíše jako kulturní zařízení nebo domácí prostory. | foto: Pavel HrabicaMetro.cz

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

  5:04
Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.

Před covidem pět pater zaměstnanců. Během covidu vylidněno. A teď? Někdy plno, někdy poloplno, někdy prázdno. Do starého modelu práce se momentálně vrací málokdo. Firmy alespoň minimálně původní model trochu modernizují. Zjišťují, že mají najednou moc velké kanceláře. Své lidi však chtějí mít i tak co možná nejvíc pod „kontrolou“. Co teď s tím?

Pracujte doma. Když po vás šéf zatouží, přijedete
Firmy budující nové kancelářské objekty si toho už všimly. Seberozlehlejší komplexy už nebudou nikdy stoprocentně zaplněné. Bude to znamenat i změnu atmosféry v těchto objektech. Už se tu nebudou dlouhé roky potkávat stále stejní lidé a firmy.

„Progresivní firmy uvažují o investicích do coworkingových pracovišť, která by byla vhodným doplňkem k přetrvávající praxi home officu,“ říká k situaci Andrej Hronec ze společnosti Audiopro. Lidé budou mít svobodu práce z domova. „Když bude nutná porada všech, školení či jen neformální firemní setkání s novými kolegy, pronajme se v sídle firmy několik kanceláří či jednací sál na konkrétní hodiny nebo dny,“ upřesňuje Hronec.

Historie sdílení

  • V roce 1995 se v Berlíně narodil první coworking světa. Název Hackerspace dokládá, kdo byli první klienti.
  • Ještě ve stejném roce se další sdílené a krátkodobě pronajímané kanceláře objevily ve Spojených státech v San Francisku, Brooklynu a Santa Barbaře.
  • Slovo „coworking“ poprvé použil tvůrce PC her Bernard DeKoven. Popsal jej jako „spolupráci rovného s rovným“.

Jeho slova potvrzuje i jeden z velkých developerů. „Momentálně je pronajata asi třetina, další zájemci se hlásí,“ říká Jana Prokopová, obchodní ředitelka společnosti Skanska, na adresu rozestavěného kancelářského komplexu Port 7 v pražských Holešovicích. „Pravidlem je, že se budoucí nájemci nezajímají jen o plochu, kterou obsadí natrvalo. Prakticky všichni se nyní vyptávají, jaká bude možnost pronajímat si další kanceláře podle aktuální potřeby jejich byznysu. Zakázky jim přibývají nebo ubývají a tomu přizpůsobují i potřebu prostor. Coworking se stal teď po covidu samozřejmostí a každý developer by měl počítat s tím, že část budovy se bude krátkodobě pronajímat, a tomu vše přizpůsobit,“ upozorňuje Prokopová.

Přizpůsobivost je nutná
Někdy bude stačit část patra na týden, jindy si může nájemce objednat kanceláře na půl roku, ale i na jeden jediný den. S takovou pružností musejí stavební firmy počítat už v zadání projektu. Kolik procent v nově budovaných kancelářských parcích bude vyčleněné na krátkodobé pronájmy, to nejsou developeři zatím předem schopni přesně odhadnout. Někde to může být deset, jinde i třicet procent

Nové směry ve výstavbě i systému pronájmů pracovních prostor potvrzují i personální odborníci. „Coworking je novou cestou, která pomůže překonat některé problémy plynoucí z dlouhodobého home officu. Pracoviště se ale musí adaptovat na novou situaci a podmínky,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Zatímco před třemi čtyřmi lety byly coworkingové prostory pro mnohé spíše jen módním trendem, teď se krátkodobý pronájem stává součástí firemního fungování.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek