metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Středa, 19. června 2019. Svátek má Leoš.
Ilustrační snímek
Další 2 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přenos čísla účtu je pro řadu bank v moderní době problém

26. února 2019  12:52 Pavel Hrabica Metro.cz
Přenášet se dají nejen hory. Ale i SPZ, čísla mobilů a také bankovní konta.

Od roku 2006 umožňuje legislativa Čechům měnit operátory mobilních služeb a ponechat si původní číslo. U nové společnosti ho pak zaregistrují do deseti kalendářních dnů.

Složitější ovšem už je „přenositelnost“ čísla bankovního účtu, byť ve stejné bance. Třeba v případě živnostníka, který skončil s podnikáním nebo jde do důchodu. Ale chce dál používat stejné číslo účtu kvůli nastaveným trvalým příkazům za mobil nebo internet a další služby. Pro některé banky je to v 21. století neřešitelná procedura.

Stejné číslo na mobil

750

  • Tolik set tisíc mobilních čísel mezi sebou přenesli operátoři v Česku v roce 2014. Souviselo to se zavedením takzvaných virtuálních operátorů, kdy lidé častěji měnili kvůli cenám provozovatele služeb. O dva roky později to bylo už jen 400 tisíc převedených čísel. Od roku 2018 platí zkrácená desetidenní lhůta. Přenositelnost pevných telefonních linek platí od roku 2003.

„Důvody jsou procesně-technického rázu,“ říká mluvčí Monety Jakub Švestka, proč si u nich číslo nepřenesete. „Není to možné, každý účet se řídí odlišnou legislativou,“ řekl deníku Metro mluvčí ČSOB Patrik Madle. Legislativní překážky vyvrací ministerstvo financí. „Zákon bance výslovně neříká, že musí přenos umožnit, ale ani tomu nebrání,“ uvedl Dominik Maslák z tiskového oddělení ministerstva financí. Stejné číslo konta lze navíc převést i do jiné banky, pokud ho už nemají přidělené.

Stejné číslo si nepřevedete ani v Raiffeisenbank. „Důvodem je, že při změně majitele účtu z podnikatele na fyzickou osobu jde o dvě různé entity,“ vysvětluje Petra Kopecká, mluvčí banky. Kdyby se například po letech od této změny obrátila na banku policie nebo exekutor a chtěl informace o daném účtu kvůli pochybnému byznysu, nahlásila by banka aktuálního majitele, soukromou osobu, a ne původně podnikatele. „Systémově nedokážeme evidovat původního a nového majitele účtu a kdy nastala změna,“ dodává Kopecká.

Okradený skokan

Ztracená SPZ na přání je drahá záležitost.

  • V roce 2016 přišly dva vozy VIP taxislužby, tu spoluvlastnil bývalý skokan na lyžích a současný politik Jakub Janda, o dvě značky na přání. 
  • Pachatele sice dopadli, espézetky se ale nenašly. Pořízení jedné značky vyjde na pět tisíc korun, auto potřebuje dvě SPZ. Majitel musí zaplatit i novou registraci vozu.

„Česká spořitelna přenos čísla účtu v případě přechodu z podnikatelského na osobní účet umožňuje,“ uvedl pro deník Metro Filip Hrubý, mluvčí spořitelny. „Pokud má klient zájem, stačí, když telefonicky nebo na pobočce kontaktuje bankovního poradce. Přenos trvá v řádu dnů, maximálně týdnů, v závislosti na konkrétním klientovi, respektive produktech, které jsou na účet navázány,“ dodává Filip Hrubý.

S přenosem čísla v rámci jednoho finančního ústavu si poradí také Komerční banka. „Je to možné v řádu jednotek dnů,“ říká její mluvčí Michal Teubner. „Je nutné změnit vlastníka účtu, kompletně přenastavit účet v systému banky, jako je internetové bankovnictví a další parametry,“ upřesňuje Teubner.

Doslovnou, tedy i fyzickou, přenositelnost, umožňuje v Česku registrační značka auta na přání. Za espézetku s volitelným textem a čísly sice zaplatíte deset tisíc korun, ale můžete ji po prodeji vozu namontovat (samozřejmě po zapsání na úřadě a do nového technického průkazu) na každý další vůz. Značka je přidělena doživotně. Pokud ji ale někdo ukradne, musí si majitel koupit novou, už s jiným nápisem. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nechtějte po mně, abych udělala Lízu Simpsonovou, říká muzikálová herečka

Ivana Korolová
vydáno 19. června 2019  13:37

V nakažlivém rytmu svižného elektropopu jí přibývají hlasy v hitparádách i počty zhlédnutí vydařených klipů. Ivanu Korolovou zkrátka už nebudeme znát...  celý článek

Vyhrajte báječnou cestu pro dva a leťte ještě ten samý den

Amsterdam
vydáno 19. června 2019  10:51

Jste dost akční? Máte rádi bláznivé nápady? Pak je tato soutěž pro vás jako dělaná. Sbalit kufr a přijít na určené místo v daný den není tak těžké....  celý článek

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  16:28

Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou...  celý článek

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám