metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 3. prosince 2020. Svátek má Svatoslav.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Přestěhujeme se do menšího. Češi slevují ze svých nároků

21. října 2020  13:44 Pavel Hrabica Metro.cz
Stavět se v Česku nepřestalo. Developeři často lákají zájemce na „investiční“ nemovitosti.

Současná situace dělá v souvislosti s bydlením Čechům vrásky. Třetina z nich má strach, že nebude schopna platit nájem či hypotéku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Generali Investments. „Průzkum zároveň potvrdil, že drtivá většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Před pronájmem to upřednostňuje 92 procent oslovených respondentů,“ shrnuje nálady Čechů Marek Bečička, ředitel Real Estate Generali Investments CEE. 

Současně připouští, že omezení příjmů a především vysoké ceny bytů nutí Čechy přemýšlet jinak. I když by rádi bydleli spíše ve vlastním, usilovněji uvažují o nájemním bydlení. „Na situaci už reaguje i trh. Řada developerů začíná stavět projekty určené čistě pro nájemní bydlení. Koronavirová krize tento vývoj pravděpodobně ještě posílí, protože zatímco příjmy domácností klesají, ceny bytů stále rostou,“ dodává Marek Bečička. Například za posledních 25 let jen v Praze vyskočily cena za metr čtvereční v novostavbě z přibližně deseti tisíc korun až na více než sto tisíc korun.

Doma žiji a pracuji

Přibližně sedm procent těch, kteří si chtějí pořídit nové bydlení, plánuje, že budou doma i pracovat, a proto by součástí bytu měla být samostatná pracovna. Podle vlastního průzkumu společnosti Microsoft mezi jejími klienty využívalo na jaře práci z domova přes šedesát procent firem. Ve 33 procentech se do home office zapojila alespoň část zaměstnanců.

Téměř třetina respondentů v průzkumu zároveň přiznala, že v důsledku zhoršení ekonomické situace slevili ze svých nároků na bydlení. Například více než desetina lidí je momentálně ochotná bydlet v menším, i když plánovali pořízení většího bytu nebo domu. Téměř desetina snížila své standardy na stav nemovitosti a každý dvacátý slevil z nároků na energetický štítek bydlení. Realitní kanceláře shodně potvrzují, že jejich zákazníci neodmítají nemovitosti i ve špatném technickém stavu. S tím, že si je opraví i svépomocí.

Stále častější způsob práce na dálku se projevuje i v dalších trendech. Lidé jsou opět ochotní stěhovat se dál od center velkých měst. Předpokládají, že větší podíl práce ve formě home office je zbaví každodenního dojíždění – buď veřejnou dopravou, nebo vlastním autem, posouvajícím se v kolonách.

Jak zjišťují sami developeři, mezi kupci nových bytů začínají převažovat ti, kteří si nemovitost nepořizují k vlastnímu bydlení, ale jako pojistku proti znehodnocení měny inflací. „Lidé se také chtějí zajistit na stáří, případně hledají byt pro své děti,“ vysvětluje zájem o nemovitostní investice Ondřej Šťastný, mluvčí Central Group. I nadále si byty jako investici v Česku pořizují cizinci. „U nás to jsou nejčastěji Slováci a Ukrajinci,“ vysvětluje Evžen Korec, předseda představenstva Ekospolu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Toulejte se Prahou a zpestřete dětem čekání na Vánoce. Aplikace vás zavede do pohádky

Lidé v rouškách vyrazili do pražského parku Stromovka. (8. dubna 2020)
vydáno 3. prosince 2020  5:30

Čekání na Ježíška může být občas pěkně dlouhé. Koronavirus navíc letos omezil počet míst, kde zabavit děti, a rodiče proto musí hledat alternativní zábavu.  celý článek

Úspěch očkování je závislý i na potírání dezinformátorů

Stovky lidí přišly v Praze na Palackého náměstí, aby demonstrovaly proti...
vydáno 2. prosince 2020  18:49

Jen pět procent české populace se dává očkovat proti chřipce. Na důvěře lidí nyní závisí připravované očkování proti covidu.  celý článek

U Výstaviště zaparkujete zdarma. Mění se provozovatel

Parkování je zdarma každý den od 17.00 do 8.00.
vydáno 2. prosince 2020  16:26

Novým režimem jsou lidé zmateni. Na zóny se však nevztahuje.  celý článek

Připadám si často jako Indiana Jones v hudebním byznysu, říká multimediální umělkyně

Performerka Lenka Morávková
vydáno 2. prosince 2020  16:02

Performerka Lenka Morávková se po šesti letech vrací na scénu. Její projekt My Name Is Ann vydává singl Falling Down, který předznamenává novou desku....  celý článek

Vaše fotky z Prahy