metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Neděle, 17. října 2021. Svátek má Hedvika.

Větší foto
Redaktorka testuje koloběžku. | foto: Metro.cz

Při ledovce koloběžky z ulic okamžitě zmizí, tvrdí firma

  5:43
Vylepšené koloběžky firmy Lime vystřídaly v ulicích Prahy své chatrnější předchůdkyně. Původní model často praskal. Deník Metro se vydal odolnější stroj otestovat. Také nás zajímalo, jak koloběžka drží na mokrých silnicích.

Nejprve je nutno podotknout, že souhlasem s obchodními podmínkami jsme například potvrdili, že jsme starší 18 let, máme řidičský průkaz a helmu. Také musíme s elektrickým vozítkem jezdit podle zákona pouze na silnici.

Narazit na koloběžku nebylo obtížné. Alespoň jedna bývá totiž „zaparkovaná“ na většině velkých prostranství po celém centru. K přihlášení do služby nám stačila platební karta a chytrý telefon s aplikací, která poskytla všechny informace o jízdě včetně času, ujeté vzdálenosti a ceny.

Uvedení do provozu nebylo složité. Začali jsme naskenováním QR kódu a řídili se instrukcemi aplikace. Ani koordinace jízdy nám nedělala problém. Stačilo vědět, kde je akcelerátor a kde brzda. Jízda po asfaltových silnicích šla hladce, jakmile jsme ale narazili na dlážděný úsek, nepomohlo ani nové uzpůsobení koloběžky pro náročnější terén. 

Kromě drncání mají dlažební kostky v kombinaci s koloběžkami další nevýhodu. Příliš si nerozumí s deštěm, sněhem a náledím a jízda na mokrých kostkách je nebezpečná. Deník Metro proto oslovil společnost Lime s dotazem na provoz přes zimní měsíce. „Koloběžky budeme nabízet i přes zimu. Bezpečnost uživatelů je pro nás ale na prvním místě, takže budeme reagovat na aktuální povětrnostní podmínky. V okamžiku, kdy sníh a náledí neumožní bezpečný pohyb po městě, koloběžky dočasně převezeme do depa. Díky našim sběračům je můžeme z ulic odstranit prakticky okamžitě,“ uvedl Ondřej Široký, provozní manažer Lime.

Dobíjení elektrokoloběžek je byznys

  • V Praze fungují takzvaní nabíječi, kteří přes noc za finanční odměnu nabíjejí koloběžky.
  • Podle provozního manažera Lime Ondřeje Širokého je o tuto práci extrémní zájem. „Dokonce jsme museli zabrzdit nábor nových nabíječů, protože už prakticky nebylo co nabíjet,“ uvedl Široký pro magazín Czechcrunch.cz. V Praze je v současnosti 400 koloběžek. O jejich nabíjení se stará několik desítek nabíječů. „Máme s tím ve všech evropských městech dobrou zkušenost, kdy většinu koloběžek přes noc poberou právě nabíječi,“ dodal.
  • Za jednu nabitou koloběžku získá brigádník od Lime 100 korun. V průměru se nabije koloběžka každou hodinu o 20 procent.
  • Redakce iDNES.cz o novém byznysu natočila reportáž. Během „lovu“ koloběžek narazila například i na brigádníka, který za noc doma nabije až dvacet koloběžek. 

Dalším úskalím elektrických vozítek je skutečnost, že uživatel platí nikoli za ujeté kilometry, ale za čas jízdy. Spolu s poplatkem za odemčení, který činí 25 korun, nás osmnáctiminutová jízda vyšla na 61 korun. Za podobnou cenu lze pořídit například dvě základní devadesátiminutové jízdenky na MHD.

Jízdu jsme ukončili tlačítkem v aplikaci a následným zaparkováním na „libovolném místě“. Pomocí GPS byla zaznamenána poloha koloběžky a pro lepší identifikaci místa jsme pořídili ještě fotku. Společnost Lime totiž nemá žádná vyznačená parkovací místa, což má často za následek nešikovně zaparkovaná vozítka po celé metropoli.

Musíme ale uznat, že výhodami koloběžek jsou minimálně velká dostupnost, zážitek z jízdy a fakt, že je možné se s nimi dostat téměř kamkoli. Každodenní využití vozítek si ale představit neumíme. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Tak trochu nepostřehnutá demolice „prezidentského“ domu. Z Prahy rovnou do Stalinových spárů

PRAHA? AHA!
vydáno 17. října 2021  18:00

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

Vaše fotky z Prahy