metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina.
Tokyo
Větší foto
Tokyo | foto: Asao Tokolo

Pro OH v Tokiu mají čtyři scénáře

29. října 2020  13:00 Pavel Urban Metro.cz
Olympiáda v Japonsku bude příští rok v létě jiná, než jsme znali dosud.

Organizátoři olympijských her v Tokiu mají čtyři hlavní varianty scénářů, podle nichž se budou odvíjet konkrétní opatření v souvislosti s nemocí covid-19.

„Je připravený plán, jak příští rok v létě zorganizovat olympijské hry. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i Japonci potvrzují, že hry stoprocentně budou. Jsme v jiné situaci než na jaře a říkáme to s plným vědomím i díky tomu, že se podařilo uspořádat akce jako Tour de France. Chtěli bychom sportovcům a trenérům dodat optimismus, že i za ztížených podmínek a při dodržování všech opatření mají proč se připravovat,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru (ČOV) a člen MOV.

Společně se sportovním ředitelem ČOV a šéfem olympijských misí Martinem Doktorem představili stav příprav a možný vývoj různých opatření při webináři pro zástupce sportovních svazů na programu letních i zimních olympijských her. „Principy, které se připravují pro Tokio, se jistě uplatní i na zimních hrách v Pekingu 2022. Změnil se celý svět, změny uvidíme i na hrách. Některé věci se zjednoduší, k bezpečnostním opatřením přibudou hygienická,“ uvedl Doktor.

Organizátoři olympijských her v uplynulých dnech zkoušeli různá opatření pro vstup diváků, v plánu mají od 30. října také třídenní test na baseballovém stadionu v Jokohamě, a to možná až s plnou kapacitou diváků.

„Řeší se čtyři varianty od nejlepší, tedy že je virus pod kontrolou, až po nejhorší. V tuto chvíli se nejvíc pracuje s variantou číslo dva, tedy učíme se žít s covidem. Připravují se opatření postavená na šesti pilířích, mezi nimiž jsou cestování, dodržování rozestupů či důkladné testování a trasování,“ vysvětlil Kejval.

Testování bude jedním ze základů úspěšného průběhu OH. „I proto jsme rádi, že se nám díky šéflékaři Českého olympijského týmu Jiřímu Neumannovi podařilo zajistit pro sportovce první várku rychlotestů,“ doplnil Doktor. Antigenní testy se asi budou využívat i v Tokiu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
vydáno 24. listopadu 2020  16:34

Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.  celý článek

Za dva roky se postaví HolKa, poté se opraví celá Štvanice

Takto by měla vypadat nová lávka.
vydáno 24. listopadu 2020  11:26

Magistrát zaměřil pozornost na Holešovice a Karlín. Hustě zabydlené čtvrti chce změnit k nepoznání.  celý článek

Ponožkoboty mají novou verzi, z Moravy míří do celého světa

Produktová řada Skinners 2.0 je nyní v předprodeji.
vydáno 24. listopadu 2020  5:17

Před čtyřmi lety zkusila brněnská značka Skinners se svým hybridem mezi botou a ponožkou získat peníze na Kickstarteru. Letos jde stejnou cestou s...  celý článek

Polovině gastro podniků hrozí krach. Okénka často nestačí

Fronta před bistrem Le Camille na Andělu
vydáno 23. listopadu 2020  21:04

Opatření proti koronaviru silně zasáhla restaurační zařízení. Nejvíc pomůže osobní odběr.  celý článek

Vaše fotky z Prahy