metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Autismus nezmizí, ani když vyrostete. Metoda, která pomáhá zlepšit život dospělých lidí s autismem v pobytových službách

  10:05
České Budějovice 31. srpna 2022 (PROTEXT) - Zatímco síť podpory pro děti s autismem se daří rozšiřovat, pro dospělé lidi s autismem z velké části podpora chybí. Dramatický je nedostatek pobytových služeb, jež by podporovaly samostatný život lidí s autismem. Naději na osamostatnění osmi dospělých klientů s autismem, kteří potřebují vyšší míru podpory, dává klientům týdenní stacionář. Novou pobytovou službu na jihu Čech bude poskytovat organizace Autis Centrum, o.p.s. V objektu města zahájí stacionář svůj provoz od letošního září.

Únava, frustrace a stereotyp, to bývá často zmiňováno při celoživotní péči rodiny o člověka s autismem. Přitom i tito lidé mohou žít kvalitní samostatný život, pokud je bydlení přizpůsobené jejich potřebám. „Jsou lidé s autismem, kteří nikdy nebudou moci žít samostatně a vždy budou potřebovat nějakou míru podpory. Taková péče však musí být poskytována odborně, aby se minimalizovalo chování náročné na péči,“ popisuje ředitelka Autis Centrum, o.p.s. Milena Urbanová. A dodává, že pokud je poskytovaná péče skutečně respektující, dá se v určité míře snížit úzkost klienta a chování náročné na péči lze do jisté míry eliminovat.

Pro dospělé lidi s autismem jsou vhodná menší zařízení komunitního typu s individuálně přizpůsobenou nabídkou aktivizačních služeb. Klienti i personál se v nich cítí bezpečně a služby mohou být poskytovány týmem pravidelně školených pracovníků znalých nových metod práce. Jednou z nich je právě metoda Podpory pozitivního chování (Positive Behaviour Support). Historicky první pobytová služba, v níž bude tato metoda využita, vznikne právě v Autis Centrum, o.p.s. Vést ji bude Mgr. Přemysl Mikoláš, který prošel jako první český psychoterapeut výcvikem v této metodě.

„Ptáme se, co nám klient chce svým chováním sdělit, co jej do dané situace přivedlo a jaké smyslové podněty jej uklidňují a jaké naopak,“ uvádí psychoterapeut. Kromě klienta klade tato metoda důraz také na práci s rodinou autisty a personálem. „Společnost se musí připravit na dospělé lidi s autismem. V mé psychoterapeutické praxi u stovek rodin denně vidím, jak dospělých lidí s autismem přibývá a společnost na ně není připravena,“ dodává Mikoláš, lídr na poli změn v péči o rodiny dětí s autismem a jinými neurovývojovými poruchami.

Do dospělosti nyní přechází první velká zachycená vlna autistů. Pro pečující rodiny je pobytová služba často jediným řešením, jak předejít sociální izolaci a integrovat dospělého člena rodiny do společnosti. Téma péče o dospělého člověka s autismem otevírá také film Spolu, který byl představen na letošním Mezinárodním festivalu Karlovy Vary. Režiséři tohoto výjimečného snímku David Laňka a Martin Müller se rozhodli podpořit otevření pobytové služby v Autis Centrum, o.p.s., a snímek budou promítat v předpremiéře 2. září od 18:00 hodin v českobudějovickém Biografu Kotva.

Rekonstrukci objektu týdenního stacionáře hradilo město České Budějovice, současně projekt získal investiční dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. Nezisková organizace Autis Centrum, o.p.s. je jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb pro lidi s autismem v České republice. Službu raná péče, sociálně aktivizační službu a odlehčovací služby této organizace využívá více jak 120 klientů ve věku od narození do 45 let. Služba týdenního stacionáře zahájí svůj provoz od letošního září.

Slavnostní otevření týdenního stacionáře proběhne v pátek 2. září 2022 od 13:00 hodin. Veřejnost je vítána jak na slavnostním otevření stacionáře v pátek 2. září 2022 od 13 hodin v Autis Centrum, o.p.s. v Českých Budějovicích, tak i na večerní projekci filmu Spolu v českobudějovickém kině Kotva.

Tisková konference pro média k nově otevírané pobytové službě a využití metody PBS při práci s rodinou, klienty a pečujícím personálem proběhne před slavnostním otevřením stacionáře v pátek 2. září 2022 od 12:00 hodin v sídle organizace Autis Centrum, o.p.s., Plzeňská 2219/44, České Budějovice. Mezi účastníky budou Mgr. Přemysl Mikoláš, psycholog a psychoterapeut (PBS), Mgr. Milena Urbanová, právnička, zakladatelka a ředitelka Autis Centrum, o.p.s., primátor města Č. Budějovice Ing. Jiří Svoboda, náměstek primátora pro sociální oblast Mgr. Tomáš Chovanec a David Laňka, režisér filmu Spolu, o životě rodiny s dospělým autistickým dítětem, který byl představen na letošním Mezinárodním festivalu Karlovy Vary.

Kontakt:

www.autiscentrum.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek