metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 33 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Češi v Gruzii dokončili projekt návrhu sanačních opatření kontaminového území ve městě Batumi

  16:06
Praha 28. srpna 2023 (PROTEXT) - Projekt s názvem „Rehabilitace areálu bývalé rafinérie v Batumi“ realizovaný Českou republikou prostřednictvím České rozvojové agentury v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce s Gruzií byl zahájen v listopadu 2021 a jeho ukončení proběhlo v srpnu 2023. Rozvojovým záměrem projektu bylo přispět ke snížení ohrožení životního prostředí a populace v oblasti bývalé ropné rafinerie ve městě Batumi na pobřeží Černého moře.

Areál bývalé rafinérie v Batumi se nachází severovýchodně od centra města, v blízkosti rezidenční oblasti. Ze západní strany je areál ohraničen pobřežím Černého moře. Území je z velké části opuštěné. Na celý areál bývalé rafinérie je možné pohlížet jako na rozsáhlou ekologickou zátěž, která nebyla doposud prozkoumána a hodnocena. Autonomní republika Adžárie má v úmyslu tuto lokalitu rehabilitovat a využít k rozvoji města Batumi.

Záměrem projektu bylo poskytnutí asistence a zkušeností českých expertů zástupcům gruzínských institucí autonomní republiky Adžárie.

V první fázi byl realizován detailní průzkum znečištění a byly identifikovány jednotlivé zdroje znečištění. Na základě provedených průzkumných prací byla vypracována analýza ekologických a zdravotních rizik a byly navrženy základní cílové parametry nápravných opatření, které povedou k odstranění rizik pro lidské zdraví a životní prostředí.

V druhé fázi projektu byla realizována studie proveditelnosti možných nápravných opatření. Pro nejvýhodnější variantu byla vypracována projektová dokumentace nápravných opatření, která bude podkladem pro vlastní sanaci areálu. Sanační práce již budou probíhat v kompetenci gruzínských partnerů.

Realizátorem projektu byla česká firma DEKONTA, a.s., která má se sanacemi starých ekologických zátěží a s projekty zahraniční rozvojové spolupráce rozsáhlé zkušenosti. Gruzínským partnerem projektu bylo Ministerstvo financí a ekonomiky Autonomní republiky Adžárie. Projekt byl dále monitorován a rovněž podporován ze strany Zastupitelského úřadu ČR v Gruzii.

www.dekonta.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek