metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Jak zánik velkých kybergangů ovlivnil ransomwarové trendy v roce 2023?

  10:00
Praha 26. května 2023 (PROTEXT) - Ransomware se dostává na titulní stránky médií již několik let po sobě. Ve snaze o zisk se útočníci zaměřili na téměř všechny typy organizací, od zdravotnických a vzdělávacích institucí až po poskytovatele služeb a průmyslové podniky, a ovlivnili téměř všechny aspekty každodenního života. I v letošním roce se těmto skupinám stále daří přicházet s novými, propracovanými technikami nebo přebírat metody dřívějších nejnebezpečnějších gangů, které již ukončily svoji činnost. Společnost Kaspersky vydala před Dnem boje proti ransomwaru novou zprávu, která přezkoumává loňské předpovědi týkající se ransomwaru a předjímá, co lze očekávat v roce 2023.

V roce 2022 odhalila řešení společnosti Kaspersky více než 74,2 milionu pokusů o ransomwarové útoky, což je o 20 % více než v roce 2021 (61,7 milionu). Na začátku roku 2023 jsme přitom zaznamenali mírný pokles počtu ransomwarových útoků – ty se však staly sofistikovanějšími a cílenějšími. Navíc došlo v minulém roce k dramatické změně na pozicích pěti nejvlivnějších a nejaktivnějších ransomwarových gangů. Zaniklé skupiny REvil a Conti, které se v 1. pololetí 2022 umístily podle počtu útoků na druhém a třetím místě, byly v 1. čtvrtletí 2023 vystřídány skupinami Vice Society a BlackCat. Dalšími ransomwarovými skupinami, které se v tomto období dostaly do žebříčku TOP5, jsou Clop a Royal.

Z přehledu loňských ransomwarových trendů vyplývá, že všechny z nich přetrvaly. Během roku 2022 a na začátku roku 2023 se objevilo několik multiplatformních modifikací ransomwaru, které upoutaly pozornost výzkumníků, například Luna a Black Basta. Ransomwarové gangy se také více industrializovaly a skupiny jako BlackCat v průběhu roku pozměnily svoje techniky. Zaměstnancům organizací, které se staly oběťmi, nyní nezbývá než kontrolovat, zda nejsou uvedeni v nějakém seznamu ukradených dat, což zvyšuje tlak na postiženou organizaci, aby zaplatila výkupné. Geopolitická situace způsobila, že se některé ransomwarové skupiny postavily na strany konfliktů, například prostřednictvím vykradače dat s názvem Eternity. Skupina, která za ním stojí, vytvořila celý ekosystém s novou variantou ransomwaru.

Pro rok 2023 stanovili odborníci společnosti Kaspersky tři klíčové trendy vývoje ransomwarových hrozeb. První počítá s více zabudovanými funkcemi používanými různými ransomwarovými skupinami, jako je třeba funkce pro vlastní šíření nebo její imitace. Mezi nejvýznamnější příklady ransomwaru, který se šíří sám, patří Black Basta, LockBit a Play. Dalším trendem, který se v poslední době objevuje, je zneužití ovladačů ke škodlivým účelům, což je již starý trik. Některé zranitelnosti v AV ovladačích byly zneužity rodinami ransomwaru AvosLocker a Cuba, nicméně pozorování odborníků společnosti Kaspersky ukazují, že obětí tohoto druhu útoku se může stát i herní průmysl. K vyřazení ochrany koncového bodu na cílovém počítači byl údajně použit ovladač, který měl zabránit cheatování ve hře Genshin Impact. Tento trend je dále pozorován i u vysoce postavených obětí, jako jsou vládní instituce v evropských zemích.

Odborníci společnosti Kaspersky upozorňují také na to, že největší ransomwarové gangy přebírají funkce z uniklého škodlivého kódu nebo z kódu prodaného jinými kyberzločinci, kterým mohou vylepšit vlastní malware. Skupina LockBbit nedávno použila kód, který obsahuje minimálně 25 % uniklého kódu Conti, a vydala novou verzi malwaru založenou výhradně na něm. Tyto "výpůjčky" umožňují ransomwarové scéně využívat podobné funkce a ekosystémy pro práci s rodinami ransomwaru, se kterými byli kyberzločinci zvyklí pracovat. Takové kroky mohou posílit jejich útočné schopnosti, a proto by na to měly firmy ve své obranné strategii pamatovat.

"Ransomwarové gangy nás nepřestávají překvapovat a nadále zdokonalují své techniky a postupy. V průběhu posledního roku a půl sledujeme, že postupně mění svoje služby v plnohodnotné podnikání. Tato skutečnost činí i amatérské útočníky poměrně nebezpečnými," komentuje Dmitrij Galov, zkušený bezpečnostní výzkumník z týmu Global Research and Analysis společnosti Kaspersky. "Chcete-li tedy zajistit bezpečnost svojí firmy i osobních dat, je velmi důležité udržovat služby kybernetické bezpečnosti v aktuálním stavu."

Společnost Kaspersky vyzvala organizace, aby dodržovaly tyto osvědčené postupy, které je pomohou ochránit:

● Aktualizujte neustále software na všech používaných zařízeních, abyste zabránili útočníkům zneužít zranitelností a proniknout do vaší sítě.

● Zaměřte svoji obrannou strategii na detekci metody "lateral movement" (postupného pronikání útočníka do sítě přes jedno ovládnuté zařízení a získávání kontroly nad dalšími zařízeními) a na exfiltraci vašich dat na internet. Věnujte zvláštní pozornost odchozímu provozu, abyste odhalili připojení kyberzločinců k vaší síti. Vytvářejte offline zálohy dat, se které narušitelé nemohou manipulovat. Zajistěte, abyste měli k těmto zálohám v případě potřeby nebo nouzové situace rychlý přístup.

● Aktivujte u všech koncových bodů ochranu proti ransomwaru. K dispozici je bezplatný nástroj KasperskyEndpoint Security for Business, který chrání počítače a servery před ransomwarem a dalšími typy malwaru, zabraňuje zneužití a je kompatibilní s již nainstalovanými bezpečnostními řešeními.

● Nainstalujte řešení pro potlačení pokročilých perzistentních hrozeb (APT) a ochranu koncových bodů (EDR), která umožňují odhalování a detekci hrozeb, vyšetřování a včasnou nápravu bezpečnostních incidentů. Zajistěte svému bezpečnostnímu týmu přístup k nejnovějším informacím o hrozbách a dbejte na průběžné zvyšování jeho kvalifikace pomocí odborných školení. Vše výše uvedené je k dispozici v rámci produktů Kaspersky Enterprise.

● Zajistěte svému bezpečnostnímu týmu přístup k nejnovějším informacím o hrozbách (TI) přes jednotný přístupový bod Kaspersky Threat Intelligence Portal, který poskytuje data o kybernetických útocích a poznatky shromážděné společností Kaspersky za více než 20 let. Společnost Kaspersky nabídla bezplatný přístup k nezávislým, průběžně aktualizovaným a celosvětově získávaným informacím o probíhajících kybernetických útocích a hrozbách, aby v této neklidné době pomohla firmám zajistit účinnou obranu. Přístup k této nabídce si můžete vyžádat zde.

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečností a digitální soukromí, která vznikla v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují v inovativní bezpečnostní řešení a služby na ochranu podniků, kritické infrastruktury, vlád a spotřebitelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení společnosti zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů, specializovaná bezpečnostní řešení a služby a také řešení Cyber Immune pro boj se sofistikovanými a neustále se vyvíjejícími digitálními hrozbami. Technologie společnosti Kaspersky chrání víc než 400 milionů uživatelů a víc než 220.000 firemním klientům pomáháme chránit vše, co je pro ně v digitální oblasti nejdůležitější. Další informace naleznete na adrese www.kaspersky.cz.

Kontakt pro média:

Darko Natalic

Corporate Communications Manager Eastern Europe & Israel at Kaspersky

e-mail: Darko.Natalic@kaspersky.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek