metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Mezinárodní konference o automatizované žurnalistice

  12:59

Praha 23. září 2020 (PROTEXT) - Praha hostí mezinárodní konferenci "Challenges of Journalism in the 21st Century - Automated and AI Journalism"

Středisko žurnalistiky umělé inteligence při IKSŽ FSV UK uspořádá ve čtvrtek 24. září 2020 od 10:00 hodin na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy mezinárodní konferenci s názvem "Challenges of Journalism in the 21 st Century - Automated and AI Journalism". Výsledky svých výzkumů budou prezentovat mezinárodní odborníci na žurnalistiku umělé inteligence, mezi které patří kupříkladu prof. Charlie Beckett z London School of Economics nebo prof. Neil Thurman z mnichovské Ludwig-Maximilians Universität.

V redakcích po celém světě v průběhu posledního desetiletí výrazně vzrostl význam automatizované žurnalistiky a používání nástrojů umělé inteligence. Od jednoduchého používání šablon až po vysoce sofistikovanou automatizovanou produkci obsahu ovlivňují všudypřítomné algoritmy každodenní mediální praxi, i proto je výzkum zaměřený právě na tuto oblast velmi populární. Tým pod vedením prof. Charlieho Becketta publikoval studii, ve které srovnává praxi 71 různých novinářských organizací z 32 zemí. Novináři pracující s umělou inteligencí odpovídali na otázky týkající se redakční praxe, potenciálu umělé inteligence a možných rizik, která s sebou tato technologie přináší. Z výzkumu vyplynulo, že je umělá inteligence už významnou součástí žurnalistiky, ale je nerovnoměrně distribuována. Dává novinářům sice větší moc, přichází s ní ale také redakční a etická odpovědnost. Na tuto práci navázali i vědci ze Střediska žurnalistiky umělé inteligence na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kteří se věnují automatizované žurnalistice v českém prostředí. Pro jaké zpravodajství je automatizace vhodná představí v odpoledním panelu dr. Radek Mařík a dr. Václav Moravec v příspěvku s názvem “Building Czech AI Journalist - Prerequisites".

Konference se však nebude týkat pouze automatizované tvorby zpravodajských textů. Přednáška prof. Neila Thurmana totiž nabídne například přehled o relativně novém vývoji v oblasti automatizované žurnalistiky a krátkých zpravodajských videí. Hovořit bude o tom, co je pro uživatele médií důležité a představí dílčí výsledky z výzkumného experimentu, jehož cílem je zjistit, jak diváci hodnotí automaticky generovaná zpravodajská videa, a zdali je rozdíl mezi videem vytvořeným počítačem a lidským reportérem. Mezi hlavní řečníky bude patřit i dr. Sebastian Garcia, který se ve své prezentaci bude věnovat oblasti umělé inteligence pro detekci propagandy a dezinformací.

Konferenci zahájí Petr Konvalinka (předseda Technologické agentury ČR) společně s Alicí Němcovou Tejkalovou (děkankou Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy). Následovat bude série odborných příspěvků od významných vědců a inovátorů, kteří se zabývají problematikou automatizované žurnalistiky a žurnalistiky umělé inteligence. "Jsem nadšená, že se Fakulta sociálních věd v posledních dvou letech stala lídrem mezi českými společenskovědními a humanitními fakultami v oblasti výzkumu umělé inteligence a velkou měrou je to i díky projektům Střediska žurnalistiky umělé inteligence. Konference obsazená předními evropskými oborovými odborníky to jen potvrzuje," řekla o konferenci děkanka Fakulty sociálních věd, Alice Němcová Tejkalová.

Organizátoři rozdělili konferenci do několika tematických okruhů týkajících nejen novinářské etiky, dezinformací ale i samotného sběru informací, jejich zpracování a distribuce. Celá konference se z důvodu pandemie covid-19 uskuteční pouze v online prostředí. "Před pandemií jsme počítali s osobní návštěvou všech zahraničních kolegyň a kolegů, resp. vybraných českých médií, jež jsou lídry v inovacích. Nakonec bude konference pouze v online prostředí," vysvětluje změnu v organizaci konference ředitel Střediska žurnalistiky umělé inteligence Václav Moravec a dodává: "Někteří zahraniční odborníci jsou s námi již v kontaktu delší dobu jako Charlie Beckett či Neil Thurman a mrzí nás, že koronavirová pandemie v čase odsouvá jejich příjezd do Prahy a návštěvu Fakulty sociálních věd UK. Oba již projevili zájem o bližší spolupráci se Střediskem žurnalistiky umělé inteligence při IKSŽ, která by se mohla projevit v internacionálních projektech. Ostatně zájem nejen obou citovaných vědců ukazuje na dobrou práci členek a členů našeho střediska."

Konference je určena nejen vědeckým a akademickým pracovníkům, ale také odborné veřejnosti. "Je také pro novinářky a novináře, kteří se věnují inovativním postupům v automatizované žurnalistice, protože jim chce nabídnout nejen celoevropský přehled nejnovějších trendů a poznání. Registrujeme i zájem studentek a studentů žurnalistických a mediálních studií nejen z České republiky," prozradil Václav Moravec.

Program konference naleznete zde.

Informace pro zájemce o účast:

Konference "Challenges of Journalism in the 21st Century - Automated and AI Journalism“ proběhne online a bude živě přenášena prostřednictvím platformy Youtube. V den konání konference bude na stránkách Žurnalistika 5.0 dostupný link na živé vysílání. Dotazy bude možné klást prostřednictvím emailu: aijournalism@fsv.cuni.cz.

O Středisku žurnalistiky umělé inteligence (IKSŽ FSV UK)

Středisko žurnalistiky umělé inteligence vzniklo za podpory Nadačního fondu Avast na počátku roku 2019 při katedře žurnalistiky IKSŽ, FSV UK. Jeho cílem je především rozvoj interdisciplinárního výzkumu na poli žurnalistiky, etiky a počítačových věd. Pracovníci střediska odborně zajišťují výuku volitelných předmětů, jež úzce souvisejí s nástupem automatizované žurnalistiky a žurnalistiky umělé inteligence; provozují portál Žurnalistika 5.0, popularizující nejnovější poznání v oblasti žurnalistiky umělé inteligence a automatizované žurnalistiky; realizují kurzy a workshopy v rámci celoživotního vzdělávání novinářů; vyhledávají doplňkové financování výzkumu a popularizace předmětné problematiky. V současnosti se Středisko žurnalistiky podílí na řešení několika výzkumů podpořených Technologickou agenturou ČR. Např. TL02000288 Proměna etických aspektů s nástupem žurnalistiky umělé inteligence, FW01010468 Multimediální platforma Beey, TL03000152 Umělá inteligence, média a právo a TL04000176 Covid-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku.

Kontakt

Veronika Macková

Středisko žurnalistiky umělé inteligence

Email: aijournalism@fsv.cuni.cz

Tel: +420 606 291 218

Hlavní zprávy

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek