metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.
Sdílení aut je oblíbené především mezi mladými lidmi. | foto: ANYTIME

Sdíleným autem na chalupu? Zatím je k mání jenom někde a z chalupy s ním musíte i nazpět

  11:02
Sdílet partnerku či partnera se zbytkem republiky byste nechtěli. Ale používat společně auto, o tom už se dá uvažovat.

Komunismus, kdy všechno je všech, se vrací. V moderní, kapitalistické podobě. Alespoň v automobilové dopravě. Sdílení aut, které je novodobou a vylepšenou podobou klasické půjčovny aut, se přes počáteční „dětské nemoci“ rozvíjí. Sdílené koloběžky štvou, když se o ně zakopává na chodnících, auta, která lze sdílet, už na tom jsou jinak.

Studentská půjčovna

  • 12 tisíc rezervací zaznamenala jen jedna z mnoha společností, a to studentský projekt Uniqway, za rok 2020. 
  • Provozuje ho Škoda Auto a je určený studentům. Jen za pandemický rok 2020 urazila (a to i elektrická auta) na 400 tisíc kilometrů. 
  • Myšlenka vyšla v roce 2018 od studentů Škoda Auto Vysoké školy a je k dispozici v Praze i v Mladé Boleslavi. Na projektu se podílejí i další vysoké školy.

Na malých městech mají zatím sdíleči smůlu
Radek je umělec a nikdy neměl auto. Všude jezdí veřejnou dopravou, ale připouští, že někdy by se „smraďoch na čtyřech kolech“, jak říká, hodil. „Občas potřebuji přepravit někam svoje výtvory, buď k zákazníkovi, nebo do expozice, a ne vždy mají kamarádi čas. Kdyby někde na ulici stálo auto, které bych si mohl na pár hodin vypůjčit, asi bych to nezavrhl,“ připouští jinak zarytý antiřidič. O sdílených vozech ví, jenže má smůlu. Žije na malém městě a tam, jak říká, jen sem tam někdo sdílí sousedovu ženu nebo sousedovo kolo parkující před hospodou.

V Česku nyní nabízí služby sdílených aut hned několik provozovatelů. Jedná se asi o deset společností. V naprosté většině ale působí v Praze, kde mají také největší a nejjistější klientskou základnu. Některé nabízejí auta ke sdílení i v Brně, jedna ze společností zkouší štěstí ještě v pěti dalších krajských městech. Výhodou u „víceměstských“ firem je, že když si auto půjčíte v jednom městě, můžete ho nechat v tom druhém.

Jenom kolem komínu se projíždět nemusíte
Co zatím zájemcům nevyhovuje, je skutečnost, že některé sdílené automobily musí řidič vrátit do stejné oblasti, odkud ho vypůjčil. Pokud firma nabízí vozy jen v jednom místě. „Jedním z mýtů je, že sdílené vozy lze využívat pouze v Praze, že nemohou vyjet ze zóny, která je označena na mapě,“ upozorňuje na jeden z omylů Milan Beutl, ředitel Anytime.

A to se vyplatí!

  • Kdo chce ušetřit za taxi nebo nemá roční kupon na MHD, může o sdílené dopravě uvažovat.
  • Provozovatelé uvádějí, že služba se vyplatí, pokud vlastním vozem urazíte ročně pod deset tisíc kilometrů.
  • Při vypůjčení se platí buď za minutu, nebo za hodinu, jsou i vícedenní tarify. Plus ujeté kilometry či podle jiných kritérií. Minuta může vyjít od 3 do 6 korun. 

Jejich auta je možné vrátit kamkoli ve městě, klidně na opačném konci Prahy, než odkud jste původně vyjeli. Použít ho samozřejmě můžete i pro cestu kamkoli po Česku. Jezdit jen na dohled „od komínu“ přirozeně není povinné. Sdílená auta zatím ale nelze zaparkovat třeba ve vesnici, kde máte chalupu, a přerušit zapůjčení až do odjezdu zpět. Řešením je tarif na víkend, ovšem platit budete minimálně vícedenní prostoje a vůz pak stejně musíte zase převézt zpět do místa, odkud jste ho převzali. Budoucnost bude určitě směřovat k rozšiřování území, kde si auto půjčíte a vrátíte. „Teď je to například už možné mezi Kladnem a Prahou, případně také v Říčanech,“ uvádí Milan Beutl. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy