metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Středa, 19. prosince 2018. Svátek má Ester.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sex kvůli plození dětí už není pro české muže atraktivní

18. května 2018  7:52 Pavel Hrabica Metro.cz
Společnost degraduje a naše spermie zpomalují. Hrozí vize jako z filmu Sexmise. Za padesát let se možná děti jinak než ze zkumavky rodit nebudou. To, co myslela polská komedie jako sci-fi, může být za padesát let denní realitou. Problém spočívá v tom, že muži neustále posouvají, stejně jako ženy, dobu, kdy chtějí zakládat rodinu.

Mají před sebou kariéru a řadu další lákadel a rozptýlení, která nestojí tolik úsilí jako péče o potomky. Ve chvíli, kdy se v předvečer čtyřicítky nakonec rozhodnou rodinu založit, jejich spermie jsou už často „unavené“ a zpomalené.

„Reprodukční mládí končí po čtyřicítce,“ vysvětluje reprodukční specialista Viktor Vik. Je to podle něho období, kdy v současnosti muži o plození dětí teprve začínají uvažovat poté, co si vytvořili hmotné zázemí. Jenže je to s nimi v tomto období podobně jako se ženami. „Kolem čtyřicítky začíná být muž z reprodukčního hlediska daleko méně zajímavý,“ dodává Vik. Stejně jako platí pro ženy, že by měly rodit děti mezi 18 až 30 roky.

Reprodukční impérium

  • Už pošestnácté si letos připomeneme 6. června Národní den neplodnosti.
  • V České republice se s neplodností potýká téměř jedna čtvrtina párů.
  • Pojišťovny platí až tři pokusy o umělé oplodnění.

Vyšší věk mužským spermiím zkrátka neprospívá. „Za posledních pětadvacet let klesl počet mužských spermií o šedesát procent,“ vysvětluje Štěpán Machač z ostravské kliniky Reprofit. Zatímco na začátku devadesátých let minulého století se za normální spermiogram považovala koncentrace čtyřiceti milionů spermií na mililitr, nyní je to téměř čtyřikrát méně.

Ačkoliv odborníci na problematiku průběžně varují před nesprávnými návyky, muži jsou nenapravitelní. Málo se hýbají, nedbají na správné stravovací návyky a normy, stále víc mužů se živí sedavým zaměstnáním, jako bonus si do auta kupují vyhřívané sedačky a mobil mnoho z nich nosí pořád v přední kapse kalhot.

Plození dětí ohrožuje i neschopnost lidí navazovat opravdové kontakty. „Pro muže dnešní doby je velmi těžké riskovat neúspěch při namlouvání,“ upozorňuje Viktor Vik. Komunikační úsilí vedoucí k sexu za účelem zplození potomka je pro současníky značně nepopulární. Začíná stále více platit, že sex je zábavou chudých, protože ho lze provozovat náhražkově, především přes internet.

Za nezájmem o praktický sex stojí podle sexuologa Pavla Turčana i „mamahotely“, Matky poskytují mladým mužům dokonalý servis a do jisté míry přebírají roli partnerek. „Muž si na nezávazný sex někoho najde, ale není puzen, aby se stěhoval a zakládal vlastní hnízdo,“ připomíná Turčan. Omezovat se kvůli dítěti je pro muže obtížné. „V minulém století byl divný ten, kdo neměl v pětadvaceti rodinu, dnes je to naopak,“ uzavírá sexuolog Pavel Turčan.

Spermie rychle mizí

  • O 60 procent klesl počet mužských spermií. V současnosti jich změří odborníci v jednom mililitru spermatu průměrně jen 15 milionů.
  • Pětačtyřicet procent Japonců ve věku od 16 do 24 let nemá reálnou sexuální zkušenost a většina z nich hodlá ve svém panictví pokračovat. Podobné trendy jsou i v Evropě.
  • Dvacet milionů spermií změřili podle Světové zdravotnické organizace lékaři v průměru mužům v mililitru spermatu. Za necelých dvacet let poklesl počet o dalších pět milionů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elon Musk z Panské ulice

Filip Chudoba na pláži v Portsmouthu
vydáno 19. prosince 2018  15:40

Portsmouth, anglické přístavní město u kanálu La Manche, je druhým domovem Filipa Chudoby. Ten na tamní univerzitě studuje počítačovou animaci a užívá si...  celý článek

Virtuální skladatel umí zahrát Bacha

Smetanova síň Obecního domu.
vydáno 19. prosince 2018  13:13

Co se stane, když se klasičtí mistři umění nebo hudební skladatelé propojí s umělou inteligencí? Na to odpovídá Primož Karlin, který v českém a slovenském...  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: Vánoční dárek k jídlu

Pavel Maurer
vydáno 19. prosince 2018  11:11

Vy si ten dárek sníte a už vám jej nikdy nikdo nevezme, píše ve svém sloupku Pavel Maurer.  celý článek

Tramvaj veze Betlémské světlo

Betlémské světlo v lucerničce
vydáno 19. prosince 2018  10:30

V sobotu si můžete připálit světlo z lucerničky v historické soupravě.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám