metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
Odstranění citibloků ze Smetanova nábřeží. (8.6.2020)
Větší foto
Odstranění citibloků ze Smetanova nábřeží. (8.6.2020) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Smetanovo nábřeží se opět mění. Bloky zmizely, v noci sem smějí auta

9. června 2020  11:01 Filip Jaroševský Metro.cz
Omezení dopravy přestanou platit vždy po desáté. Divadelní se naopak uzavře.

Na chodníku před kavárnou Slavia u křižovatky Smetanova nábřeží s Národní třídou byli včera odpoledne kolemjdoucí svědky bizarního jevu. Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr se tu společně se starostou první městské části Petrem Hejmou pokoušel zvednout černo-žlutý betonový cityblok. Symbolicky tak zahájili odstraňování těchto nepříliš oblíbených zátarasů, které tu od druhé poloviny května ohraničovaly uzavřený jízdní pruh s posezením místních podniků. „Citybloky budou nahrazeny vzhlednějšími nízkými prvky, jako jsou květináče a­ stromky. Chodník pak prodloužíme až ke kolejím, a to díky provizorním skládacím obrubníkům. V noci nově půjde od dvaadvaceti do šesti hodin ráno projet přes koleje ke Karlovým lázním. Na tuto dobu se naopak uzavře Divadelní ulice,“ říká Scheinherr.

Změna vychází z­ místního průzkumu. Z něj vyplynulo, že se rezidenti z ulic Divadelní a Karoliny Světlé kvůli změnám režimu nevyspí.

Posezení u Smetaňáku

  • Uzavřený jízdní pruh má na Smetanově nábřeží zůstat nejméně do konce září. 
  • Kromě pomoci kavárně Slavia, restaurantu Parnas či bistru SmetanaQ se tu mají konat společenské akce. 
  • Praha 1 plánuje zpřístupnění průchodů v nábřežních zdech, takzvaných čapadel. Ty jsou průchozí pouze z Divadelní ulice. Starosta Hejma naznačil, že se otevřou v následujících týdnech.

„Myslím, že se tu ukázalo, jak je důležitá komunikace mezi zástupci magistrátu a ­konkrétní městskou částí. Jednání nadále probíhají a ­mnohé otázky – jako kolik zde projede denně aut – ještě nebyly vyřešeny. Ve středu bychom chtěli s ­kolegy prezentovat vlastní verzi toho, jak by se dalo oživení nábřeží řešit. Není tajemstvím, že preferujeme variantu uzavřít celé nábřeží, ale pouze na víkendy,“ dodává předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. Ten s náměstkem názorově nesouzní i přesto, že jsou v­rámci zastupitelstva koaličními partnery. 

Scheinherr nyní projednává se starostou Hejmou možnosti, jak by bylo možné vylepšit okolní zastávky tramvají. Ty by měly být podle něj bezpečnější a také bezbariérové. U Žofína by pak měla brzy vzniknout zcela nová zastávka směrem ke Karlovu mostu, oprav se dočkají i ostrůvky na Staroměstské, Újezdě a Malostranském náměstí. To čeká na rekonstrukci již řadu let.

„O všech těchto krocích nyní jednáme a ujasňujeme si priority,“ doplňuje Scheinherr. Nový režim na nábřeží by měl začít platit dnes večer, nejpozději ve středu ráno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám