metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
Odstranění citibloků ze Smetanova nábřeží. (8.6.2020) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Smetanovo nábřeží se opět mění. Bloky zmizely, v noci sem smějí auta

  11:01
Omezení dopravy přestanou platit vždy po desáté. Divadelní se naopak uzavře.

Na chodníku před kavárnou Slavia u křižovatky Smetanova nábřeží s Národní třídou byli včera odpoledne kolemjdoucí svědky bizarního jevu. Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr se tu společně se starostou první městské části Petrem Hejmou pokoušel zvednout černo-žlutý betonový cityblok. Symbolicky tak zahájili odstraňování těchto nepříliš oblíbených zátarasů, které tu od druhé poloviny května ohraničovaly uzavřený jízdní pruh s posezením místních podniků. „Citybloky budou nahrazeny vzhlednějšími nízkými prvky, jako jsou květináče a­ stromky. Chodník pak prodloužíme až ke kolejím, a to díky provizorním skládacím obrubníkům. V noci nově půjde od dvaadvaceti do šesti hodin ráno projet přes koleje ke Karlovým lázním. Na tuto dobu se naopak uzavře Divadelní ulice,“ říká Scheinherr.

Změna vychází z­ místního průzkumu. Z něj vyplynulo, že se rezidenti z ulic Divadelní a Karoliny Světlé kvůli změnám režimu nevyspí.

Posezení u Smetaňáku

  • Uzavřený jízdní pruh má na Smetanově nábřeží zůstat nejméně do konce září. 
  • Kromě pomoci kavárně Slavia, restaurantu Parnas či bistru SmetanaQ se tu mají konat společenské akce. 
  • Praha 1 plánuje zpřístupnění průchodů v nábřežních zdech, takzvaných čapadel. Ty jsou průchozí pouze z Divadelní ulice. Starosta Hejma naznačil, že se otevřou v následujících týdnech.

„Myslím, že se tu ukázalo, jak je důležitá komunikace mezi zástupci magistrátu a ­konkrétní městskou částí. Jednání nadále probíhají a ­mnohé otázky – jako kolik zde projede denně aut – ještě nebyly vyřešeny. Ve středu bychom chtěli s ­kolegy prezentovat vlastní verzi toho, jak by se dalo oživení nábřeží řešit. Není tajemstvím, že preferujeme variantu uzavřít celé nábřeží, ale pouze na víkendy,“ dodává předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. Ten s náměstkem názorově nesouzní i přesto, že jsou v­rámci zastupitelstva koaličními partnery. 

Scheinherr nyní projednává se starostou Hejmou možnosti, jak by bylo možné vylepšit okolní zastávky tramvají. Ty by měly být podle něj bezpečnější a také bezbariérové. U Žofína by pak měla brzy vzniknout zcela nová zastávka směrem ke Karlovu mostu, oprav se dočkají i ostrůvky na Staroměstské, Újezdě a Malostranském náměstí. To čeká na rekonstrukci již řadu let.

„O všech těchto krocích nyní jednáme a ujasňujeme si priority,“ doplňuje Scheinherr. Nový režim na nábřeží by měl začít platit dnes večer, nejpozději ve středu ráno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy