metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Větší foto
Odstranění citibloků ze Smetanova nábřeží. (8.6.2020) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Smetanovo nábřeží se opět mění. Bloky zmizely, v noci sem smějí auta

  11:01
Omezení dopravy přestanou platit vždy po desáté. Divadelní se naopak uzavře.

Na chodníku před kavárnou Slavia u křižovatky Smetanova nábřeží s Národní třídou byli včera odpoledne kolemjdoucí svědky bizarního jevu. Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr se tu společně se starostou první městské části Petrem Hejmou pokoušel zvednout černo-žlutý betonový cityblok. Symbolicky tak zahájili odstraňování těchto nepříliš oblíbených zátarasů, které tu od druhé poloviny května ohraničovaly uzavřený jízdní pruh s posezením místních podniků. „Citybloky budou nahrazeny vzhlednějšími nízkými prvky, jako jsou květináče a­ stromky. Chodník pak prodloužíme až ke kolejím, a to díky provizorním skládacím obrubníkům. V noci nově půjde od dvaadvaceti do šesti hodin ráno projet přes koleje ke Karlovým lázním. Na tuto dobu se naopak uzavře Divadelní ulice,“ říká Scheinherr.

Změna vychází z­ místního průzkumu. Z něj vyplynulo, že se rezidenti z ulic Divadelní a Karoliny Světlé kvůli změnám režimu nevyspí.

Posezení u Smetaňáku

  • Uzavřený jízdní pruh má na Smetanově nábřeží zůstat nejméně do konce září. 
  • Kromě pomoci kavárně Slavia, restaurantu Parnas či bistru SmetanaQ se tu mají konat společenské akce. 
  • Praha 1 plánuje zpřístupnění průchodů v nábřežních zdech, takzvaných čapadel. Ty jsou průchozí pouze z Divadelní ulice. Starosta Hejma naznačil, že se otevřou v následujících týdnech.

„Myslím, že se tu ukázalo, jak je důležitá komunikace mezi zástupci magistrátu a ­konkrétní městskou částí. Jednání nadále probíhají a ­mnohé otázky – jako kolik zde projede denně aut – ještě nebyly vyřešeny. Ve středu bychom chtěli s ­kolegy prezentovat vlastní verzi toho, jak by se dalo oživení nábřeží řešit. Není tajemstvím, že preferujeme variantu uzavřít celé nábřeží, ale pouze na víkendy,“ dodává předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. Ten s náměstkem názorově nesouzní i přesto, že jsou v­rámci zastupitelstva koaličními partnery. 

Scheinherr nyní projednává se starostou Hejmou možnosti, jak by bylo možné vylepšit okolní zastávky tramvají. Ty by měly být podle něj bezpečnější a také bezbariérové. U Žofína by pak měla brzy vzniknout zcela nová zastávka směrem ke Karlovu mostu, oprav se dočkají i ostrůvky na Staroměstské, Újezdě a Malostranském náměstí. To čeká na rekonstrukci již řadu let.

„O všech těchto krocích nyní jednáme a ujasňujeme si priority,“ doplňuje Scheinherr. Nový režim na nábřeží by měl začít platit dnes večer, nejpozději ve středu ráno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek