metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav
Stíhaný poslanec David Rath | foto: ČTK

Sněmovní show roku je tu. Kvůli Rathovi zítra zesílí bezpečnost

  13:01
Příležitost vidět Davida Ratha "naživo" po několika dnech ve vazbě si zřejmě nenechá ujít málokterý člen dolní komory i návštěvník Poslanecké sněmovny. Je ale třeba přijít včas, kapacita míst pro běžné lidi je omezena.

Osmdesát míst. To je kapacita pravého balkonu v jednacím sále Poslanecké sněmovny, odkud smí návštěvníci běžně sledovat jednání poslanců. Také zítra, kdy bude sněmovna hlasovat o vydání Davida Ratha ke stíhání, by měla být galerie přístupná lidem. Běžně platí, že návštěvníci (a ani novináři na galerii na opačné straně) nesmí jednání narušovat, ani se naklánět přes zábradlí. Na každé galerii jsou pak přítomni minimálně dva členové sněmovní ochranky. Podle mluvčího Romana Žambocha ale bezpečností pravidla budou zítra přísnější.

"Je samozřejmé, že ve sněmovně bude posílena bezpečnost. Konkrétnější informace ale nemohu sdělovat," řekl deníku Metro mluvčí dolní komory Žamboch. Lidé, kteří chtějí vidět Ratha, mají podle něj dorazit se začátkem schůze sněmovny - tedy ve 14 hodin.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek sdělil, že se nedá odhadonout, jak dlouho bude Rath řečnit. "Výstup poslance v tomto případě nelze omezit," řekl Zaorálek. Domnívá se ale, že Rath zřejmě nebude mít důvod svůj výstup nějak protahovat. "Řekne, co potřebuje. Zaregistroval jsem ale, že třeba pan Paroubek bude chtít také vystoupit," prozradil Zaorálek.

Rath se bude hájit před zraky kolegů

David Rath, který byl obviněn z přijímání úplatků, bude mít možnost svým kolegům sdělit svou verzi událostí. Již dříve ale imunitní výbor doporučil jeho vydání ke stíhání a lze čekat, že stejně se zítra vyjádří dvousetčlenná sněmovna.

Po celou dobu - tedy od odjezdu z vazební věznice v Litoměřicích až po vystoupení ve sněmovně, bude mít Ratha v péči pražská policie. "Byli jsme osloveni, ale z taktických důvodů nemohu více sdělit,“ říká ale pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Pokud k tomu poslanci dají souhlas, budou Rathovi strážci přítomni i v jednacím sále. Ozbrojeni, ale v civilu. Sám Rath pak bude řečnit bez pout a jeho čas by neměl být nijak omezen. Otázkou zůstává, zda si i po svém připadném vydání ponechá poslanecký mandát. Toho se poslanec může vzdát dobrovolně odevzdáním mandátu do rukou předsedkyně sněmovny, mandát také zaniká poslancovým úmrtím či koncem volebního období.

A omluvil se již některý z poslanců, že na jednání nedorazí? To se dnes nedozvíme. "Jména omluvených přečte předsedkyně Němcová před jednáním," dodává Žamboch.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek