metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Stíhaný poslanec David Rath | foto: ČTK

Sněmovní show roku je tu. Kvůli Rathovi zítra zesílí bezpečnost

  13:01
Příležitost vidět Davida Ratha "naživo" po několika dnech ve vazbě si zřejmě nenechá ujít málokterý člen dolní komory i návštěvník Poslanecké sněmovny. Je ale třeba přijít včas, kapacita míst pro běžné lidi je omezena.

Osmdesát míst. To je kapacita pravého balkonu v jednacím sále Poslanecké sněmovny, odkud smí návštěvníci běžně sledovat jednání poslanců. Také zítra, kdy bude sněmovna hlasovat o vydání Davida Ratha ke stíhání, by měla být galerie přístupná lidem. Běžně platí, že návštěvníci (a ani novináři na galerii na opačné straně) nesmí jednání narušovat, ani se naklánět přes zábradlí. Na každé galerii jsou pak přítomni minimálně dva členové sněmovní ochranky. Podle mluvčího Romana Žambocha ale bezpečností pravidla budou zítra přísnější.

"Je samozřejmé, že ve sněmovně bude posílena bezpečnost. Konkrétnější informace ale nemohu sdělovat," řekl deníku Metro mluvčí dolní komory Žamboch. Lidé, kteří chtějí vidět Ratha, mají podle něj dorazit se začátkem schůze sněmovny - tedy ve 14 hodin.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek sdělil, že se nedá odhadonout, jak dlouho bude Rath řečnit. "Výstup poslance v tomto případě nelze omezit," řekl Zaorálek. Domnívá se ale, že Rath zřejmě nebude mít důvod svůj výstup nějak protahovat. "Řekne, co potřebuje. Zaregistroval jsem ale, že třeba pan Paroubek bude chtít také vystoupit," prozradil Zaorálek.

Rath se bude hájit před zraky kolegů

David Rath, který byl obviněn z přijímání úplatků, bude mít možnost svým kolegům sdělit svou verzi událostí. Již dříve ale imunitní výbor doporučil jeho vydání ke stíhání a lze čekat, že stejně se zítra vyjádří dvousetčlenná sněmovna.

Po celou dobu - tedy od odjezdu z vazební věznice v Litoměřicích až po vystoupení ve sněmovně, bude mít Ratha v péči pražská policie. "Byli jsme osloveni, ale z taktických důvodů nemohu více sdělit,“ říká ale pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Pokud k tomu poslanci dají souhlas, budou Rathovi strážci přítomni i v jednacím sále. Ozbrojeni, ale v civilu. Sám Rath pak bude řečnit bez pout a jeho čas by neměl být nijak omezen. Otázkou zůstává, zda si i po svém připadném vydání ponechá poslanecký mandát. Toho se poslanec může vzdát dobrovolně odevzdáním mandátu do rukou předsedkyně sněmovny, mandát také zaniká poslancovým úmrtím či koncem volebního období.

A omluvil se již některý z poslanců, že na jednání nedorazí? To se dnes nedozvíme. "Jména omluvených přečte předsedkyně Němcová před jednáním," dodává Žamboch.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek

Není kachle jako kachle. Města oblepená hnědým keramickým morem

PRAHA? AHA!
vydáno 15. května 2022  12:15

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Šestnáct tisíc za příživníka ročně. Průzkum ukázal, kolik lidí sdílí svá hesla na VOD službách

vydáno 15. května 2022  6:43

Máte heslo na Netflix? A mohla bych ho vidět? Takhle by nejspíš zněla kultovní věta z filmu Kulový blesk, kdyby se točilo dneska.  celý článek