metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Velká solární elektrárna na střeše Kongresového centra Praha | foto: ČEZ

Solární panely na střeše ušetří pro některé firmy třeba i třetinu energie

  13:06
Firmy začínají být „rozmazlené“. Není to zpovykanost. Technický vývoj a energetická drahota je nutí hledat moderní a úsporná sídla.

Představa, že založíte firmu, a pokud významně nerozšíříte činnost, doklepete to ve stejné kanceláři až do důchodu, je mylná. Haly, sklady, kancelářské a výrobní komplexy budou vyrůstat stále. Zastarávající infrastruktura nutí podnikatele hledat modernější stavby a prostory.

Typickým jevem doby je budování elektrosítí například pro dobíjení aut na elektřinu. Nemusí to každému vonět, ale pokud zákazníkovi nabídnete parkovací místa i s nabíječkami, vytváříte si nezanedbatelné plusové body. Důraz se klade čím dál tím víc na energetický provoz nemovitosti, který znatelně ovlivňuje ziskovost a přežití v náročné době.

Investice jdou většinou na úspory energií
Hlad po technologiích omezujících spotřebu energií, potvrzuje i nedávný průzkum mezi členy Svazu průmyslu a dopravy. Nejčastějším řešením boje s vyššími náklady za energie jsou právě investice do úspor energie, a to až téměř sedmdesát procent.

Z těch pak firmy z šedesáti procent hodlají instalovat vlastní fotovoltaické elektrárny, měnit osvětlení za úspornější, modernizovat otopnou soustavu a instalovat tepelná čerpadla. Pokud je nájem modernější a úspornější nemovitosti příliš nákladný, podnikatelé hledají právě cesty k úsporám a energetické soběstačnosti. Například turnovská tiskárna Unipress v současnosti instaluje na tovární halu přes 650 solárních panelů.

„Návratnost celé investice předpokládáme do pár let v závislosti na ekonomické situaci. Při roční spotřebě 818 megawatthodin nám solární panely ušetříme asi třicet procent celkové spotřeby,“ říká David Svoboda, ředitel tiskárny Unipress Turnov.

Hledáme pluskové a taky prémiové áčko
Nejen mezi developery, ale i mezi nájemci komerčních nemovitostí se proto prosazuje pojmenování „prémiové průmyslové prostory“. V nejlepší kategorii A+ se pohybují ty, které splňují kategorii BREEAM. „To je standard postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost, který se stal praktickým měřítkem k popisu vlivu budovy na životní prostředí,“ upřesňuje Matěj Indra, vedoucí oddělení průmyslových a logistických nemovitostí 108 Agency.

V souvislosti s uvedeným trendem se proměňuje i průmysl, který produkuje infrastrukturu a vybavení pro moderní podnikatelské nemovitosti. „Jen v poslední době se staví celá řada závodů, které souvisí s proměnou energetiky a dopravy,“ komentuje proměny průmyslové výroby i výstavby Petr Narwa, šéf Transaction & Consulting Services.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek