metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Dalších 36 fotografií v galerii
Paterčata gepardů, Zoo Praha | foto: Zoo PrahaMetro.cz

ANKETA: Tamarín, šakal, tygr nebo vlk? Hlasujte o nejhezčí červnové mládě

  9:24
Posbírali jsme fotky mláďat z českých zoologických, která se narodila nebo vylezla v červnu z brlohu. Narození mláďat zveřejňují zoo se zpožděním, kdyby došlo k nějakým komplikacím, a tak se k nám fotografie některých mláďat dostanou později. Pod článkem můžete hlasovat v anketě do konce července.

Bizon americký, Zoo Brno
K přírůstkům brněnské zoo patří bizon americký (Bison bison). Malá slečna se narodila samici Satině, otcem je samec Gemini. Brněnská zoo má v současné době celkem šest bizonů, dva samce a čtyři samice. Návštěvníci můžou tato majestátná zvířata vidět u Indiánské vesnice.

Gepardi, Zoo Praha
Pětice roztomilých mláďat (tři samečci a dvě samičky) přišla na svět 15. května Návštěvníci se na ně mohou těšit v polovině srpna, kdy by měli být podle plánu přemístěni spolu s matkou Savannah do výběhu u Pavilonu šelem.

Holub černobronzový, Zoo Praha
Dvě mláďata holubů černobronzových se vylíhla 27. a 29. května a až koncem června poprvé opustila hnízdo rodičů. Rodina je v současné době v zázemí. Návštěvníci budou moci vidět tento vzácný druh holuba rodu Henicophaps pocházejícího z Nové Guiney v plánovaném Rákosově pavilonu, kde se bude nacházet expozice jeho domoviny. Jde o vzácný druh, který doposud nebyl v žádné jiné zoologické zahradě na světě úspěšně rozmnožen. Pražská zoo tak získala další cenné chovatelské prvenství.

Jelen bucharský, Zoopark Chomutov
Tři koloušci vzácného asijského jelena bucharského se narodili v polovině května a začátkem června. V evropské plemenné knize jelenů bucharských, kterou vede chomutovský zoopark, bylo na konci roku 2016 evidováno 70 jedinců, chovaných ve dvanácti institucích EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií).

Lemur kata, Zoo Chleby
V Zoo Chleby se narodili lemuři kata. Lemuři dostali své jméno podle římských lemuros - duchů zemřelých, kteří se za noci ozývali pekelným kvílením, křikem a nářky, což v případě kat vystihuje hlasové projevy, nikoli povahu - katy patří k nejhlasitějším primátům a disponují komplexní řadou komunikační „výslovnosti”. Jsou to velmi mírumilovná stvoření, která ve své domovině nezřídka zavítají i do měst. Mají velmi hustou srst, se kterou si neporadí ani elektrické nůžky, ale špatnou termoregulaci, proto ráno vysedávají s roztaženýma rukama a odhaleným břichem, natočeni k vycházejícímu slunci.

Nej mládě v květnu

Podle čtenářů je nejhezčím květnovým mládětem z českých zoo jsou baribalové z Olomouce.

Trvalo pouze několik okamžiků, než začali oba raubíři hbitě šplhat po všem, co jim přišlo do cesty.

Počasí se ustálilo a pro medvíďata baribalů v Olomouci nastal vhodný čas k opuštění „brlohu“ mezi čtyřmi stěnami.

Osel domácí, Zoo Děčín
Děčínská zoologická zahrada se raduje z přírůstku v expozici oslů domácích, kde se ve středu 21. června nad ránem narodila krásná oslí slečna. „Porod proběhl v naprostém pořádku. Zkušená matka Eliška ho zvládla na jedničku. Zbarvení zdědila samička po mamince – je tmavě šedá s bílými znaky na hlavě,“ popsala mluvčí zoo Alena Houšková. Mládě se má čile k světu a návštěvníci ho mohou od prvního dne vidět v expozici. K malé osličce přibude již brzy další mládě, březí je totiž i druhá samice Kiri. Porod očekávají ošetřovatelé každým dnem. Hrdým otcem obou mláďat je osel Sam.

Ovce stepní – arkal, Zoopark Chomutov
Skupina ovcí stepních, nazývané též arkalové, se začátkem června rozrostla také o tři mláďata, jednoho samce a dvě samičky. Chomutov je jediná česká zoo, která arakaly chová.

Pásovec kulovitý, Zoo Praha
Malý sameček pásovce kulovitého je se narodil 20. května a váží už 130 g, pro představu jeho matka váží 1 025 g. I jeho narození je úspěchem. Zoo Praha se potomka u pásovců dočkala po pěti letech. V následujících týdnech bude i on k vidění v expozici v Pavilonu goril.

Plameňák, Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě se začali líhnout plameňáci kubánští. K dnešnímu dni je na světě osm mláďat, minimálně jednou tolik by se jich mohlo ještě vylíhnout. Tím by zoo mohla překonat rekord v počtu odchovaných mláďat z loňského roku, kdy se podařilo odchovat osm mláďat. První mládě tohoto nejintenzivněji zbarveného plameňáka se vyklubalo 15. června a postupně se líhnou další. Samice plameňáků snášejí jen jedno vejce. V inkubaci vejce i v následné péči o mládě se střídají oba rodiče. Ostravské hejno čítá momentálně 50 jedinců (bez letos vylíhnutých mláďat) – 29 samců a 21 samic. Celkem bylo v této hnízdní sezóně sneseno 29 vajec, z nichž 21 bylo oplozených. Tři vejce byla rozbitá nebo zmizela, pět bylo neoplozených nebo zkažených.

Tamarín bělovousý, Zoo Praha
Nejmladší přírůstek do rodiny tamarínů se narodil 17. června. Tuto drápkatou opici rozmnožila pražská zoo jako první v České republice. Po celém světě žije v zoologických zahradách pouze 20 jedinců tohoto chovatelsky unikátního druhu. Návštěvníci mohou mládě tamarína spatřit již nyní v expozici v Pavilonu goril.

Tygr ussurisjký, Zoo Hodonín
Čtyřčata tygra ussurijského se narodila desetileté tygřici Raje a sedmiletému Igorovi dne 6. června. Jména zatím tři kluci a jedna holka nemají. Jsou to v pořadí druhá mláďata tohoto páru, poprvé Raja porodila dne 31. 5. 2015 dva kluky – Radžu a Šér Chána.

Šakal čabrakový, Zoo Ústí nad Labem
Ústecká zoologická se pochlubila úspěchem při chovu vzácných zvířecích druhů. Tentokráte se jedná o mládě šakala čabrakového, které se narodilo 13. března. „Když jsme zjistili, že samice změnila chování a zdržuje se v noře, poskytli jsme jí naprostý klid,“ popisuje chovatelka Alena Hippmannová. „Přestali jsme vstupovat do výběhu, neprováděli jsme zde ani úklid a dávali jsme jim jen krmení. Také jsme páskami ohradili všechny okolní cesty pro návštěvníky, aby nedošlo k nežádoucímu hluku a vyrušení. Poprvé bylo mládě venku pozorováno 15. dubna ve večerních hodinách, tedy až v jednom měsíci života. Od té doby to bylo jen sporadicky, ale nyní by mělo k opouštění nory docházet stále častěji, mládě bude čím dál víc odvážnější, takže návštěvníci budou moci pozorovat celou rodinku. Více štěstí budou mít asi v pozdnějších odpoledních hodinách,“ dodává chovatelka.

Velbloud dvouhrbý, Zoo Brno
Teprve před pár dny se v Zoo Brno narodilo další mládě velblouda dvouhrbého (Camelus bactrianus). Maminka Bella, pro kterou to byl první porod, zvládla vše na jedničku. Malé velbloudě se má čile k světu a návštěvníci ho uvidí v expozici spolu se zbytkem stáda. V brněnské zoo je to letos už druhé velbloudí mládě, na konci dubna se narodila samička Valerie.

Vlk eurasijský, Zoo Praha
Pět vlčat se narodilo 19. května a nyní již pravidelně opouští noru ve výběhu. Pohlaví mláďat není známé, chovatelé prozatím dopřávají rodině klid a soukromí. Nové přírůstky dostanou svá jména v polovině července, kdy proběhnou jejich křtiny.

Jaké mládě je nejhezčí?

celkem hlasů: 862

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:00 úterý 1. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

Tygr ussurisjký, Zoo Hodonín
Tygr ussurisjký, Zoo Hodonín 166
Gepardi, Zoo Praha
Gepardi, Zoo Praha 107
Vlk eurasijský, Zoo Praha
Vlk eurasijský, Zoo Praha 86
Bizon americký, Zoo Brno
Bizon americký, Zoo Brno 59
Osel domácí, Zoo Děčín
Osel domácí, Zoo Děčín 53
Šakal čabrakový, Zoo Ústí
Šakal čabrakový, Zoo Ústí 52
Tamarín bělovousý, Zoo Praha
Tamarín bělovousý, Zoo Praha 51
Pásovec kulovitý, Zoo Praha
Pásovec kulovitý, Zoo Praha 47
Velbloud dvouhrbý, Zoo Brno
Velbloud dvouhrbý, Zoo Brno 46
Lemur kata, Zoo Chleby
Lemur kata, Zoo Chleby 43
Plameňák, Zoo Ostrava
Plameňák, Zoo Ostrava 43
Holub černobronzový, Zoo Praha
Holub černobronzový, Zoo Praha 37
Ovce stepní – arkal, Zoopark Chomutov
Ovce stepní – arkal, Zoopark Chomutov 37
Jelen bucharský, Zoopark Chomutov
Jelen bucharský, Zoopark Chomutov 35

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek