metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Další 4 fotografie v galerii
Legendární foto. Zleva: Ryan Reynolds a Hugh Jackman na place Deadpoola 3 | foto: FALCON

Blíží se komiksové průšvihy? Přinášíme přehled snímků, které si odbudou premiéru příští rok

  5:00
V letošním roce si odbylo v českých kinech svou premiéru celkem osm komiksových filmů. Ještě nás čeká Aquaman a ztracené království, který jde do kin 21. prosince. Podle všeho však kvalitativně dopadne podobně jako většina titulů letošního roku. Premiéru si pouze odbude. Co se letos konkrétně nepovedlo? Ant-Man 3, Asterix a Obelix: Říše středu, druhý Shazam, Flash, Blue Beetle a Marvels.

Světlými výjimkami jsou kreslený Spider-Man a také dojemní třetí Strážci Galaxie. Bude i nabídka pro rok 2024 jen kupou zklamání a finančních karambolů? Minimálně v případě některých titulů od Sony nejspíš ano.

Odsunuté premiéry
Možná to bude působit trochu nelogicky, ale nejprve si shrňme, čeho se v kinech příští rok nedočkáme. Když si totiž projdete seznam odložených premiér, můžete snadno nabýt mylného dojmu, že už nic pro rok 2024 nezbylo. Příští rok dostaneme jen jeden film z Marvel Cinematic Universe (MCU), tedy fikčního světa, v němž se odehrávají filmy, seriály a vybrané komiksy se superhrdiny od Marvelu. Jde o Deadpoola. Čtvrté pokračování Kapitána Ameriky i týmovka Thunderbolts se odsouvají na rok 2025.

Superman: Muž z oceli

I konkurenční komiksová stáj DC do kin v příštím roce neuvede ani jeden film. Je k tomu ryze praktický důvod. Starý komiksový filmový svět, takzvané DCEU, končí Aquamanem 2. A nové DCU, které má DCEU trvale nahradit, začne až v červenci 2025 restartem nejslavnějšího superhrdiny všech dob ve snímku Superman: Legacy.

Absenci velkých hráčů v příštím roce naopak naplno využije studio Sony se spidermanovským univerzem bez Spider-Mana – SSU (Sony’s Spider-Man Universe).

Madame Web, 14. února
S Morbiem se u Sony nedávno pořádně spálili. Úspěch Venoma je ale pro místní hlavouny dost lákavý na to, aby to zkoušeli s dalšími návaznými snímky, takzvanými spin-offy. Film Madame Web se zaměří na stejnojmennou postavu, která v komiksech ovládá telepatii a dovede manipulovat s lidmi nadanými pavoučími schopnosti. Co naplat, že je to v komiksech a kresleném seriálu, na který spousta tehdejších českých dětí koukala v devadesátkách, stará „berza“. Ve filmu ji ztvární třicítka Dakota Johnsonová. Sekundovat jí bude Sydney Sweeneyová jako Spider-Woman.

Postava Madame Web (Dakota Johnson) se poprvé objevila v komiksu „The Amazing Spider-Man #210“, vydaném v listopadu 1980. Postavu vytvořil spisovatel Denny O'Neil a výtvarník John Romita Jr.

Filmu podráží nohy hned dvě skutečnosti. První jsou tragické ohlasy na nedávno zveřejněnou upoutávku, druhou jsou scenáristé Posledního lovce čarodějnic, Bohů Egypta a Morbia. Režisérka několika dílů relativně úspěšných marvelovsko-netflixovských seriálů Jessica Jones nebo Defenders, S. J. Clarksonová, výsledný efekt nejspíš nezachrání.

Deadpool 3, 25. července
Trojka Deadpoola nejspíš bude nejen nejvýdělečnější, ale i nejlepší komiksovkou příštího roku. Hlavní důvod je ten, že se ve snímku vrací Jennifer Garnerová jako Elektra. Teď si dělám samozřejmě legraci. Vrací se samozřejmě také Wolverine v podání nestárnoucího borce Hugha Jackmana. O ději se toho zatím moc neví. Nejpravděpodobněji se jeví teorie, že se bude ve filmu verbovat partička superhrdinů, již mají následně bojovat proti superpadouchu Kangovi. Jisté každopádně je, že se diváci dočkají velké spousty cameo rolí. A že na režisérské sesli pevně sedí Shawn Levy (Projekt Adam, Free Guy.

DO KINA: Sklapněte, vzkazuje Deadpool 2 všem čtyřem soupeřům

Lovec Kraven, 28. srpna
Po zhruba sedmi letech plánování přijde koncem srpna do kin Lovec Kraven. Jeho hlavní hrdina/antihrdina v něm získá superschopnosti poté, co mu do těla pronikne kapka lví krve. Což samo o sobě pochopitelně zní trochu jako kravina, ale je to komiksovka, tak proč ne. Kraven v papírových sešitech lovil Spider-Mana. Ničím jiným zajímavý moc nebyl. Ve filmu to má být elitní zabiják, jenž se s tváří potenciálního budoucího představitele Jamese Bonda Aarona-Taylora Johnsona pustí do boje s pašeráky i svým tatíkem. Film, na rozdíl od Madame Web, nepůsobí tolik tragicky. Může za to hlavně šikovně sestříhaný trailer, který snímek prodává jako krvavější podívanou.

Lovec Kraven je strhující příběh o tom, jak a proč vznikl jeden z nejzajímavějších a nejvýraznějších zločinců filmového vesmíru Marvel. Titulní roli thrilleru, který se odehrává před osudovým střetem Kravena se superhrdinou Spider-Manem, ztvárnil Aaron Taylor-Johnson.

Joker: Folie a deux, 3. října
Až na podivný název je vlastně druhý Joker rovněž tržební tutovka. Joaquinu Phoenixovi a Toddu Phillipsovi za pokračování prokazatelně uzavřeného příběhu nafasovali spoustu peněz. Jak by také ne. Byla to hitovka. Ansámbl doplní Lady Gaga, která ztvární Jokerovu bláznivou holku Harley Quinn. Mainstream na fanoušky nejspíš nečeká, stejně jako Batman či jakákoli návaznost na jiné tituly od DC. Ale to je možná dobře.

Joaquin Phoenix jako Joker

Venom 3, 7. listopadu
První dva Venomy považuju za nejhorší komiksové filmy novodobé historie. Jednička je ještě poměrně neškodnou průměrnou blbůstkou. Dvojka je však něco tak příšerného, že to, řečeno s nadsázkou, by se mohla líbit jedině člověku pod vlivem alkoholu či opiátů. Na webu moviezone.cz jsem se ale dočetl, že první Venom stál 100 milionů dolarů a vydělal 856, takže na dvojku dojít jednoduše muselo.

Z plakátu filmu Venom 2

Dvojka pak studio Sony vyšla na 110 milionů a vydělala přes půl miliardy. Fandů má tedy tenhle za normálních okolností spidermanovský záporák více než dost. A o tom, co se natočí, či ne, rozhodují především diváci v kině. Já vám ale režijní debut Kelly Marcelové, scenáristky Padesáti odstínů šedi a obou Venomů, nedoporučuji.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek