metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Thom Artway má novou desku Trhám mraky. | foto: Beata Mathe

Čeština mě baví s každou novou písní víc, říká v rozhovoru písničkář Thom Artway

  12:00
Hudebník Thom Artway vydal minulý pátek své třetí studiové album s názvem Trhám mraky. Je pro něj přelomové, protože je poprvé v češtině. Deska obsahuje dvanáct písní.

Na skladbách se podílela vedle Artwaye řada dalších hudebníků, například kytarista a producent Lukáš Chromek, zpěvačka, autorka a producentka Beata Hlavenková, textařka a zpěvačka Patricie Fuxová nebo slamerka, zpěvačka a textařka Tali. Ve dvou skladbách se také jako hosté objeví Markéta Irglová a Štěpán Urban.

Proč název Trhám mraky?
Když se na obloze začnou trhat mraky, většinou to znamená, že ustává déšť a objeví se slunce. Mraky jsou v tomto případě moje strachy a slunce naděje, která mě žene dopředu. Mimo to jsme tak pojmenovali i pátou písničku, kterou zpívám se Štěpánem Urbanem.

Musí padnout i dotaz na češtinu, proč ta změna?
Angličtinu úplně neopouštím. Na koncertech zpívám pořád napůl anglicky a někdy ještě stoprocentně nahraji anglickou píseň. Jsou to ale tak čtyři roky, co jsem se začal zbavovat jednoho ze svých největších strachů – strachu z vlastního jazyka. V angličtině to pro mě bylo jednodušší a v češtině jsem se prostě necítil. Ještě před pěti lety bych řekl, že zpívat česky nikdy nebudu. Něco velkého se ve mně hnulo a já se pomalu začal tohoto strachu zbavovat. A čeština mě baví s každou novou písní víc.

Jak dlouho deska vznikala?
Některé písně jsem měl rozdělané už pět let. Texty jsem ale dokončil během posledních dvou let. Spousta jich skončila v šuplíku.

Odráží se na ní třeba i to, že jste se stal otcem?
Rozhodně. Jedna píseň měla dokonce pracovní název Damián. Jmenuje se Zavolej, ale napsal jsem ji pro svého syna Damiána. Na desce drtivě převažují veselá, optimistická témata, a to tak z devadesáti procent. I skladba, která možná bude pro posluchače nejvíce emotivní a tklivá, je ve výsledku plná naděje. Jedná se o píseň Chrám, kterou jsem napsal při vzpomínkách na svého zesnulého tátu. A takové mám prostě už delší dobu období. Desku tak nejvíce protíná slovo naděje a úsměv na tváři.

Turné

  • Album Thom Artway pokřtí 13. března v pražské Vile Štvanice, o den později zahraje v plzeňském Anděl Music Bar, 20. března v olomouckém 15 Minut Music Club a 21. března v brněnském Metro Music Baru.
  • Vstupenky na koncerty už jsou v prodeji. Více informací na webu thomartway.com.

Jak byste ji tedy popsal?
Je různobarevná. Posluchači se můžou těšit na akustické kytary, jemné aranže, ale i na velké synťáky. Na relativně nahé písně a pak na výrazně zprodukované. Věřím, že se v řadě písní posluchači ztotožní s texty a že jim třeba nějaká píseň pomůže kráčet životem dál.

Spoluproducentkou alba je hudebnice Beata Hlavenková. Jak došlo k vzájemné spolupráci?
S Beatou jsme se seznámili na songwriting campu, kde jsme po večerech poslouchali naše oblíbené interprety a zjistili jsme, že si hudebně velmi rozumíme. Je skvělá nejen jazzová klavíristka, skládá hudbu do velkých filmů. Naopak já vlastně neumím pořádně noty a všechno jedu podle intuice. Přesto jsme si hudebně sedli.

S čím konkrétně pomohla, kde je nejvíc slyšet její přínos?
Beata koprodukovala šest písní. Chodil jsem za ní s předpřipravenými skladbami, takzvanými demo nahrávkami. Většina písní už měla jasnou formu a nahozený zvuk, ale byly hotové tak ze sedmdesáti procent. Ona ale vždy věděla, jak těm písním pomoct a dotáhnout je do konce. Jelikož má neuvěřitelný cit, a hlavně hudební přesah, tak přesně věděla, co písním dát. Její rukopis je nejvíce slyšet v akustické verzi písně Zavolej, která uzavírá album. Přál jsem si, aby udělala celou aranž skladby úplně podle sebe od nuly. Závěr alba má tak pro mě neuvěřitelnou sílu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek