metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Steven Seagal a Vladimir Putin jsou dlouholetí přátelé. | foto: AP

Hollywoodské celebrity v roli užitečných idiotů. Pas od Putina jim nesmrděl

  10:38
S ruským prezidentem se přátelily a přátelí některé z největších hollywoodských hvězd. Přijímaly od něho dary, fotily se s ním a vyjadřovaly mu náklonnost.

Když před šesti lety osobně předával Vladimir Putin ruský pas americkému herci Stevenu Seagalovi, většina světa si klepala na čelo jen trochu. Prezidentova záliba ukazovat se s celebritami i Seagalovo hobby sbírat nejrůznější občanství byly již tehdy veřejně známé. Herec, který se v devadesátých letech proslavil jako hrdina akčních filmů, však tehdy sehrál roli užitečného idiota. Podobně francouzský herec Gérard Depardieu, který ruským pasem z rukou Putina nepohrdl tři roky předtím.

Pasu od Putina na zuby nekoukej
Ruský prezident v posledních letech osobně předal ruský pas i dalším slavným osobnostem. Dostal jej například americký mistr ve smíšených bojových uměních Jeff Monson či americký boxer Roy Jones. Ruské občanství stejným způsobem přijal i italský judista Ezio Gamba. Ten dovedl ruskou reprezentaci ke třem zlatým medailím na olympiádě v Londýně.

Kamarád Mickey Rourke
Putinův stále patrnější pochybný morální status neodradil ani amerického herce Mickeyho Rourka. Ten dokonce Putina obdivoval natolik, že si údajně při návštěvě Moskvy pořídil tričko s Putinovou podobiznou. Ruská anexe Krymu mu tehdy nebyla na překážku. „Párkrát jsem ho potkal a byl to opravdu pohodový, běžný chlap, díval se mi zpříma do očí,“ uvedl tehdy v rozhovoru pro stanici Sky News.

Setkání s machem
Na Putinův macho obraz naletěl v roce 2007 také Jean-Claude Van Damme. Oba tehdy podpořili akci smíšených bojových umění, která se konala v ruském Petrohradě. Za Putinova kamaráda média v minulosti označovala také Leonarda DiCapria. Hvězda Titaniku nebo aktuálního netflixovského snímku K zemi hleď! si totiž s politikem a „spolumilovníkem“ kočkovitých šelem notovala na summitu za ochranu velkých koček vroce 2010 .

Může za to producent
Podporu obléhané Ukrajině nyní vyjadřují hvězdy jako Sean Penn, Angelina Jolie či Mark Ruffalo. A Hollywood, jak to u něj bývá zvykem, nyní předstírá, že se časy, kdy se jeho stálice ukazovaly na veřejnosti s Putinem, nikdy neodehrály. Není proto divu, že existuje také dlouhý seznam celebrit, které s Putinem sice někde křepčily či mu alespoň zatleskaly, zároveň se však od těchto poklesků distancují. Jsou na něm například Sharon Stoneová, Kevin Costner, Goldie Hawnová či Monika Bellucciová. Tahle parta se totiž účastnila charitativní akce pro děti v Petrohradě. Hosté události, na které údajně ruský prezident Putin za potlesku těchto celebrit zpíval na pódiu písničku, se nejspíš po útoku Ruska na Ukrajinu cítili hloupě. Jejich účast na akci měl nicméně zajišťovat producent. Ten později uvedl, že o Putinově vystoupení neměl předem tušení.

Reakce na válku
Ne všechny hollywoodské celebrity, které se s Putinem dříve setkaly, mají nyní k jeho politice striktně odmítavý postoj. Zmiňovaný Seagal, který je v současné době velvyslancem Ruska pro humanitární vztahy a členem politické strany Spravedlivé Rusko, například zachovává velmi osobitý postoj. „Většina z nás má přátele a rodiny v Rusku i na Ukrajině. Na oba tábory nahlížím jako na jednu velkou rodinu a pevně věřím, že nějaká vnější síla investovala obrovské sumy peněz na propagandu a vyprovokovala obě země k tomu, aby šly proti sobě,“ řekl Seagal.

Herec pravděpodobně narážel na USA. Spojené státy sice přímo nezmiňoval, ale narážka na jeho rodnou zemi a její vliv v rámci Severoatlantické aliance je celkem patrná.

Podobně nevýrazně se k věci vyjádřil i francouzský herec Depardieu. Ten před pár dny vyzval k zastavení bojů na Ukrajině a k zahájení dialogu. „Rusko a Ukrajina byly vždy bratrskými zeměmi. Jsem proti této bratrovražedné válce. Říkám: ‚Zastavte válčení a vyjednávejte‘,“ prohlásil pro agenturu AFP.

Herec DiCaprio naproti tomu například názor na Putinovu politiku vyjádřil finančně. Věnoval deset milionů amerických dolarů, tedy v přepočtu přes 230 milionů českých korun, přímo Ukrajině. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek