metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí 2. prosince 2024. Svátek má Blanka

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

  14:00
Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.
Nemocnice i další zdravotnická zařízení sice disponují nejmodernějšími přístroji, ale ani ty nedokážou někdy odhalit pravou příčinu pacientových problémů. | foto: Profimedia.cz

Vladimír začal mít potíže někdy ve třetím ročníku vysoké. Neustále se vracející zvýšené teploty. Stále se opakující nachlazení, velmí častá únava. Za dva roky absolvoval desítky vyšetření u různých specialistů.

Je to občas na hlavu, stěžují si dlouhodobí pacienti
„Až náhodná návštěva u praktické lékařky a také jedno další odborné vyšetření odhalily, že je to cosi blízké únavovému syndromu, ale dost vzácné a navíc vychýlená přepážka v nose, která držela v dutině rýmu,“ vzpomíná Vladimír. Následovala série vitaminových infuzí a také operace nosní přepážky. Ta uvolnila dutiny – a bylo po problémech. „Ty dva až tři roky ale nebyly vůbec dobré, psychicky to bylo vysilující,“ hodnotí zpětně Vladimír. To, že lékař někdy někdy prapříčinu dlouhodobých zdravotních problémů neodhalí, nemusí být proto, že flákal studium. Jednou z nemocí, která se jen obtížně diagnostikuje, je chronická pánevní bolest. Trápí především ženy, ale výjimečně se může vyskytovat i u mužů. „Vzniká útlakem takzvaného pudendálního nervu či špatnou funkcí pánevních svalů,“ konstatuje Jaromír Mašata, urogynekolog a vedoucí Centra pro chronickou pánevní bolest v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).

Dlouhý kolotoč nekončících vyšetření
Specializované pracoviště existuje pár let, vzniklo poté, kdy se podařilo prozkoumat příčiny, a hlavně soustředit poznatky mnoha příbuzných specializací. „Bolest v pánvi se projevuje různě. Někdy nemůže pacientka bez bolesti zvednout jednu nohu, jindy ji trápí pálení při močení, bolesti jsou i při sezení a tak dále,“ popisuje Mašata.

Někdy stačí málo

  • Ke změně lékařských postupů někdy stačilo málo. Třeba jen lepší hygiena.
  • Velká úmrtnost rodiček trápila v polovině 18. století porodnice. To vedlo ke zjištění, že u porodů asistovali lékaři, kteří si předtím po práci na pitevně nedostatečně umývali ruce.
  • Mor odezněl až poté, co města zavedla kanalizaci, čištění ulic od splašků a zdokonalila zásobování nezávadnou pitnou vodou. A vyhnala z měst krysy a potkany, přenašeče smrtelné choroby.
  • Až velký výzkum v 50. letech přesvědčil i mnohé lékaře, že kouření stojí za rakovinou plic.

Takže se stává, že postižená putuje od fyzioterapeuta přes urologa až k urogynekologovi a k dalším odborníkům. Rozpoznat pravou příčinu, za kterou je problém pudendálního nervu, není snadné a je to zaměnitelné s jiným onemocněním. Odhalovat prapříčinu potíží se daří právě soustředěním všech poznatků od jednotlivých specialistů a jejich vyhodnocení.

Nemoc může rozvrátit vztah
Neodhalená příčina dlouhodobých pánevních bolestí může přivést ženu například na psychiatrii. „Bolesti vedou i k přerušení intimního života, což může vést i k partnerským neshodám,“ upozorňuje Libor Zámečník, urolog a sexuolog, a dokládá tak mezioborový náhled na jednu chorobu s mnoha projevy a také důsledky.

Pacientky jsou, či byly, v minulosti často léčeny na chronické záněty, než se podařilo skutečný důvod odhalit. „Je to ale relativně mladá záležitost, problémy tohoto typu sahají někdy do roku 2007,“ konstatuje Jaromír Mašata z VFN. I proto se poznatky, ke kterým v pražském centru došli a stále docházejí, snaží v co největší míře prezentovat při odborných seminářích pro lékaře, s projevy a léčbou na gynekologické klinice u Apolináře, kde centrum sídlí, seznamují i studenty na praxích.

Objevenou chronickou pánevní bolest pak mohou léčit několika způsoby. V úvahu přichází jak vhodná medikace, tak operativní odstranění tlaku na pudendální nerv přímo v pánvi nebo zavedení neurostimulátoru, který pracuje na principu kardiostimulátoru a může začas obtíže natrvalo odstranit.

„Mladé“ nemoci a záhady
To, že si lékaři někdy nevědí rady nebo neznají příčiny některých onemocnění, dokládá i funkční porucha hybnosti. „Víme o ní podrobněji asi patnáct let, ale její prapříčinu nezná zatím nikdo,“ říká neurolog Petr Mečíř. Může se projevovat například výpadky vidění, únavou, závratěmi, poruchami řeči i sluchu a dalšími potížemi. I proto je obtížné stanovit léčbu, která musí být navíc rychlá, protože po dvou letech od prvních příznaků je neléčitelná.

„Že se jedná o uvedenou poruchu hybnosti, to může naznačit poznatek, že se lékaři nedaří najít důvod potíží, na které si pacient stěžuje,“ uzavírá Mečíř.

Nepovedlo se

  • Kdyby to nebolelo, byl by to důvod k úsměvu. Některé diagnózy se nepodaří.
  • V polovině osmdesátých let minulého století se pan H. J. léčil se zánětem křečových žil. „Na první pohled jsem na noze žádné viditelné neměl,“ vzpomíná absolvent pražské filozofické fakulty. Ale noha ho stále bolela, kulhal, nemohl nosit v zimě vysoké boty. „Měl jsem dokonce úlevu v rámci výuky na tehdejší vojenské katedře, nemusel jsem nosit kanady a nemusel jsem ani pochodovat na delších trasách, nemusel jsem nacvičovat zteč nepřátelských zákopů v rojnici. Mohl jsem téměř celý rok obouvat jen tenisky. Až po dvaceti letech, při náhodné kontrole na ortopedii a rentgenu nohy se mě doktor zeptal, kdy jsem měl zlomený ten kotník,“ říká bývalý student, nyní pracovník muzea. Teprve tehdy mu došlo, co za jeho několikaměsíčními bolestmi nohy bylo.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Hlídač. Za zajímavé fotoúlovky rozdává deník Metro čtenářům třisetkorunové odměny

vydáno 2. prosince 2024  10:30

Ne nadarmo se o čtenářích deníku Metro říká, že jsou jedni z nejpodnikavějších. Od celé řady aktivit je neodradilo ani studené počasí. Nejčastějším...  celý článek

Filtrovaná voda do petky. Po Hlaváku, Smícháči a Masaryčce si loknete i na Florenci

vydáno 2. prosince 2024  5:00

Že jsou plasty pro přírodu zlo, neboť se rozkládají stovky let, se učí děti už na prvním stupni základních škol. Mnoho Čechů si již dávno zvyklo nosit s...  celý článek

Influenceři, selfíčka a kdo má právo se zúčastnit? Sošky mají Farna, Ztracený a Kabát

vydáno 1. prosince 2024  17:20

V pražském Foru Karlín se v sobotu večer opět udělovaly ceny Český slavík nejoblíbenějším hudebním interpretům v zemi. O pořadí rozhodovala v hlasování...  celý článek

Domy, které vypadají jako lodě. Na Florenci pluje například Titanic, který přežil povodně

vydáno 1. prosince 2024  11:12

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek