metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Dalších 6 fotografií v galerii
Rektor spustil reaktor. Vojtěch Petráček měl jako šéf ČVUT tu čest a otočil slavnostně klíčem, aby uvedl nový český jaderný reaktor do provozu. Bylo 10.01 hodin. | foto: Metro.cz

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

  12:41
„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“ požádal pracovník Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Praha na závěr bezpečnostního školení pro novináře i VIP hosty.

Jednalo se o významný okamžik nejen pro české vysoké školství, ale také pro českou energetiku. Školní reaktor, teď už druhý v rámci ČVUT, bude sloužit jak výzkumu, tak výchově nových specialistů nebo pracovníků jaderných elektráren.

Podobných školních a vědeckých zařízení je v Evropě méně, než je prstů jedné ruky. Nejbližší je například ve Vídni, ale to slouží pouze pro potřeby Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Proto je reaktorová hala v Praze zajímavá pro vysoké školy od nás i z celé Evropy a světa. Stojí se tu, teď už i na nový reaktor, dlouhé fronty. Do Prahy jezdí studenti ze Slovenska, Maďarska, ale také z Velké Británie nebo ze Spojených států.

„Naše pracoviště je pověstné flexibilitou, pořádáme kurzy přesně na míru, jak školy nebo energetici potřebují. Měli jsme tu dokonce i budoucí americké diplomaty, kteří se věnují nešíření jaderných zbraní ve světě, aby nakoukli do problematiky i z této stránky,“ popisuje činnost fakulty vedoucí specializované katedry Jan Rataj.

K rychlému vybudování nového reaktoru přispěla i skutečnost, že podmínky pro provoz zařízení už hala s VR-1 splňovala. Navíc, jak upozornil vedoucí jaderné katedry Rataj, rozměrově je to vlastně jen „větší hrnec“. K dobru přišly i „zlaté české ručičky“, část projekčních prací dělala a některé komponenty si vyrobila fakulta sama, podařilo se tak uspořit asi 75 procent nákladů, pokud by bylo zařízení takzvaně na klíč.

První jaderný reaktor na světě spatřil světlo světa v roce 1942 v USA. První jadernou elektrárnu postavil Sovětský svaz v roce 1954. O tři roky později zahájil provoz malý jaderný reaktor ve výzkumném ústavu v Řeži u Prahy. První česká jaderná elektrárna Dukovany zahájila dodávky energie v roce 1995.

Vrabec a Vrána

  • Provoz prvního školního reaktoru VR-1 byl zahájen v roce 1990.
  • Jmenuje se Vrabec. Jeho 500 wattů by s bídou ohřálo párky.
  • Nový reaktor VR-2 dostal na žádost Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, jméno Vrána.
  • Jedná se o „podkritický“ reaktor s minimálním výkonem. Bez externího zdroje neutronů nedokáže udržet štěpnou reakci. Dá se proto kdykoli bezpečně vypnout a reakci přerušit. Palivo do něho darovali zdarma Finové, jeho přepravaale vyšla na šest milionů korun.
  • Celý reaktor stál 15 milionů. Částečně si ho vyrobili i sami pracovníci jáderné fakulty ČVUT, na klíč by byl až pětkrát dražší.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek