metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Jaro s dětmi: hračky, známé ilustrace, ledové sochy nebo městská hra

  5:38
Co všechno můžete zažít či vidět se svými ratolestmi na aktuálních výstavách po celé republice?
Motýli nátěroví od Jana Švankmajera, klasika českého surrealismu. | foto: GASKMetro.cz

Švankmajer, Zmatlíková, Baránková, Němečková. Možná že ne všechna jména budete dobře znát, ale jejich díla velmi pravděpodobně ano. Tito umělci jsou spojeni i s tvorbou pro děti a nyní je i správný čas se na jejich výtvory podívat.

Celoživotní dílo
Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře představuje celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy. Známý filmový režisér, animátor, spisovatel a výtvarník oslaví letos v září devadesát let a v GASK je k vidění výstava Disegno interno, která nabízí všechny tvůrčí oblasti, do nichž tento český surrealista zasáhl. Nenechte si ujít komentované prohlídky. Expozice potrvá do 4. srpna.

Honzíkova cesta nebo Děti z Bullerbynu
Od listopadu minulého roku, kdy by oslavila známá česká ilustrátorka Helena Zmatlíková stovku, je ve Chvalském zámku výstava, která mapuje její dílo. Mezi nejznámější tituly, které ilustrovala, patří Honzíkova cesta, Děti z Bullerbynu, Deník kocoura Modroočka nebo Putování za švestkovou vůní. Na její tvorbu se můžete podívat až do 12. května. Nyní probíhá i pátrací hra pro děti Z deníku kocoura Modroočka.

Pocta v Krumlově
Tři medvědí muzikanti Bim, Bam a Bum, Lískulka, Broučci, Pírko nebo obrázkové zpěvníky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře patří mezi nejznámější výtvarná zpracování oceňované české ilustrátorky Vlasty Baránkové. Její ilustrace doprovázejí přes 140 tuzemských i zahraničních knižních titulů a dodnes jsou silnými motivy večerníčků pro děti v Česku i na Slovensku. Výstava BIM, BAM, BUM v Českém Krumlově je poctou Baránkové a vznikla při příležitosti jejích osmdesátin.

Zpívánky
V 90. letech 20. století patřil k velmi oblíbeným podvečerním programům pro malé diváky zpěvník tradičních lidových písniček a říkadel Zpívánky. Autorkou grafického vizuálu úvodní znělky je Kornelie Němečková, známá česká výtvarnice a ilustrátorka. Její dílo je k vidění do 21. dubna v rámci výstavy Kouzlení Kornelie Němečkové ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Ráje hraček
Kde bydlely panenky našich maminek a babiček. To je název výstavy ze soukromé sbírky Lukáše Novotného v Novém Strašecí. K vidění je do 20. dubna. V Městském muzeu a galerii v Hlinsku je už jenom do 17. března expozice S hračkou kolem světa. Představuje část sbírky dřevěných hraček Františka Kyncla, tentokrát ze zahraničí.

Prototypekla
V Galerii XY v Olomouci je otevřena interaktivní výstava pro celou rodinu Prototypekla. Stojí za ní kolektiv scénografů, techniků, výtvarníků, ředitelů, performerů, programátorů, a hlavně vášnivých kutilů Omlouvámesepardón. Ti se zabývají především architekturou, instalacemi a jejich realizací se vším všudy.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek