metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 4 fotografie v galerii
Sbírka je natolik rozsáhlá, že se část nachází i na zahradě. | foto: Metro.cz

Lovec izolátorů umí ve sklepě vyčarovat blesky. Vydejte se k němu na návštěvu

  5:31
V mlýně na jihu Čech se nachází největší sbírka izolátorů v Evropě. Deník Metro se ji vydal prozkoumat. Část exponátů „muzea“ ještě pár dní najdete také v Humpolci.

Přijíždíme k malebnému rybníčku u Obrataně nedaleko Pelhřimova, u něhož stojí velká budova bývalého mlýna. Kolem je klid a u vstupní brány nás vítá hromada elektrických součástek. Za vraty potkáváme energického pána, který spokojeně umývá jeden ze svých nových kousků do sbírky.

„Tenhle jsem si přivezl z posledního lovu,“ říká nám na přivítanou František Daněk, majitel největší sbírky izolátorů a bleskojistek v Evropě. A já se jen z představy té ledové vody chvěju zimou. Na koupání pod hadicí není zrovna ideální počasí. Daněk pokládá izolátor, vypíná vodu a jde nám představit své celoživotní bohatství. Už se nemůžeme dočkat, až budeme v teple.

Izolátory z celého světa
Dům má celkem tři rozsáhlá patra, všechna jsou plná polic s úhledně vyskládanými a označenými izolátory.

Sběratel František Daněk „na lovu“

„Každý kousek má inventární štítek a číslo, v tabulce mám pak uvedeno například, odkud je a jak je starý,“ popisuje Daněk.

Izolátory sbírá už od dětství. Tehdy jej zaujaly tyto elektrické součástky, které našel v potoce. Sbírka je tedy od té doby skutečně obsáhlá. „Mám něco kolem osmi tisíc izolátorů a skoro tisíc bleskojistek z celého světa – z Ameriky, Austrálie, Ruska, a dokonce i z Afriky,“ doplňuje Daněk. Izolátory tu jsou od těch nejmenších o velikosti jednoho centimetru až po čtyřmetrové kousky vážící víc než tisíc kilogramů.

Speciální prostory má Daněk na elektrické součástky takzvaně na výměnu – vyměňuje je s ostatními sběrateli za jiné, mnohdy i vzácnější exempláře.

Některé kousky vypadají jako hrníčky nějakého vodníka.

„Je to jeden ze způsobů, jak sbírku rozšiřovat o zajímavé kousky,“ vysvětluje Daněk. Vedle výměny jsou mu nápomocné kontakty s výrobci nebo zkušebními laboratořemi v pražských Běchovicích, kde se nové izolátory testují. Své exponáty také získává takzvaně na lovu – objíždí například staré areály nebo budovy a „loví“ tam izolátory.

Blesky ve sklepě
Skutečná podívaná přichází ve sklepě, kde nám Daněk ukazuje takový malý test izolátoru, kdy pomocí vysokého napětí vytváří něco jako blesky. Něco podobného se v podstatě děje v laboratořích ve zmiňovaných Běchovicích, když se zkoumá odolnost a vlastnosti izolátorů. Tyto blesky si v domácích podmínkách Daněk vytváří za pomoci vyřazených měřicích transformátorů z rozvoden. Jejich prostým obráceným zapojením získá ze standardního síťového napětí velmi vysoké, schopné vyčarovat výboje mezi izolátory.

Původně měl Daněk v plánu sbírku zpřístupnit jako muzeum. Odradily ho ale požadavky jako například na počty toalet pro návštěvníky.

„Řekl jsem si, že to tedy nechám jako soukromou sbírku, kterou budu ukazovat zájemcům. Je to, jako bych si tak bral návštěvu domů,“ svěřuje nám Daněk. Sbírka je státní, takže je chráněna Ministerstvem kultury. Více v boxu. Její část, asi tři sta exponátů, je v současnosti k vidění na výstavě Volt-Age v Humpolci, a to až do do příští neděle.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek