metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Mnoho zákazníků hledá levnější varianty nákupů. | foto: Profimedia.cz

Mezi novými on-line podnikateli vedou ti, kteří řeší oděvy a módní doplňky

  6:00
Obrat tuzemských e-shopů za rok 2022 oproti předchozímu sice klesl, přesto je těžko uvěřitelných 197 miliard korun znamení, že se oblasti e-commerce daří. Také sem však pochopitelně dolehlo v posledních měsících zdražování a čeští zákazníci mění své chování i při on-line nakupování. Klesá loajalita a zásadním způsobem se mění jejich priority.

„Opět jsme svědky rozevírajících se nůžek mezi zákaznickými komunitami. I dlouhodobě loajální zákazníci jednoho e-shopu začínají mít zcela odlišné požadavky. Menší skupina nepřestane vyvíjet tlak na maximální kvalitu, spolehlivost a servis. Ta druhá bude začínat výhradně od ceny. Během velice krátké doby se v podstatě zcela obrátil mnoho let trvající trend a e-commerce teď čeká celá řada nových, opravdu zajímavých výzev,“ zmiňuje David Filippov, obchodní ředitel platební služby Skip Pay, fintech skupiny ČSOB.

Cena už hraje hlavní roli
Zhruba čtvrtina dotazovaných v aktuálním průzkumu označila cenu zboží jako nejdůležitější spolu s cenou dopravy a ta tak těsně po delší době těsně předstihla spolehlivost e-shopu.

Dejte si pozor

  • Česká obchodní inspekce (ČOI) na svém webu aktualizuje pravidelně seznam podvodných e-shopů.
  • Poznat je můžete podle některých ukazatelů: nejasný provozovatel, chybějící reference, nelze najít kontaktní údaje, funguje jen formulář, nesmyslně nízké ceny.
  • Případně lze doménu prověřit právě na webu ČOI.

Přestože jsou Češi z podstaty velice loajální zákazníci a stojí o možnost nakupovat na vybraných e-shopech pravidelně, právě cena se stala důvodem, proč v posledních měsících partnery mění. Dokonce 64 procent lidí přiznalo, že za poslední půlrok přestalo nakupovat na některém z oblíbených e-shopů. Čtvrtina pak uvedla, že na většině e-shopů, kde nakupují nyní, v minulosti nenakupovala.

Navíc Češi zjišťují, že při porovnávání cen včetně zahraničních marketplaců vycházejí domácí e-shopy často jako příliš drahé.

„Zákaznické emoce se pak prolínají i do vnímání obchodníků a nespokojenost s cenou se stala skokanem roku v kategorii negativní reputace. Roste tak význam kvality služeb – právě tou může český obchodník konkurovat tomu zahraničnímu a mít navrch,“ dodává Filippov.

Móda láká nejvíce
Ani turbulence na zákaznické straně neodrazují mnoho nových podnikatelů rozjet svůj e-shop a čerstvá čísla společnosti Upgates ukazují, že devět z deseti těchto počinů přežije první rok na trhu.

Inspirace

  • 28 procent Čechů si pořídí zboží, které viděli na některé ze sociálních sítí. Rovnou z platformy k nákupu přejde 40 procent licí, vyplývá z průzkumu společnosti Klarna. Na e-shopu podle něj aspoň jednou týdně nakoupí 27 procent lidí.

„Přestože aktuální situace s sebou nese řadu výzev, český e-commerce ukazuje potenciál a poskytuje podnikatelům nové možnosti realizovat jejich obchodní nápady. Trendy v oblasti e-shopů ukazují, že je stále mnoho příležitostí pro rozvoj a úspěch na trhu,“ uvádí Martin Pech, obchodní ředitel Upgates.

První místo si ze všech nově založených e-shopů drží kategorie oděvů a módních doplňků, spadá do ní každý čtvrtý nováček na poli e-commerce. Druhé místo patří odvětví domácnosti. Nejrychleji rostoucím segmentem jsou letos e-shopy zaměřené na prodej zboží s HHC či CBD a kratomem. Počet nových e-shopů se v této kategorii více než ztrojnásobil. Na druhé straně velmi zpomalil růst elektroniky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek