metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Češi a nábytek? Je to stejné, jako skoro ve všem. Chtějí hodně muziky za málo peněz

  7:00
Zkušený architekt vám dá radu. Žijte rok na karimatce, s věcmi v krabicích. Jen tak si postupem času z domova neuděláte skladiště.
Někdo chce kuchyň především praktickou, protože v ní často vaří, jiný touží po „designovce“, protože chce zaujmout hosty. | foto: Metro.cz

Nákupy ve slevách, a hlavně podle toho, co to stojí. Tohle praktikují Češi ve většině svých nákupů. Od pobytů u moře přes potraviny až po nábytek.

Drobnosti máme rádi
Podle jednoho z předcovidových průzkumů rádi utrácíme, když už je doma základní vybavení, za nejrůznější doplňky. Před třemi čtyřmi roky se podle The Future Shopper Report roční částka v tomto segmentu pohybovala kolem 2300 korun měsíčně. Za větší nábytek to podle studie GfK Furniture ve stejném období dělalo něco přes sedmnáct tisíc korun.

Na druhou stranu nábytek i vyhazujeme. Ročně to v převedení na objem dělá více než jedenáct milionů křesel. „Je to až 353 tisíc tun velkoobjemového nábytku,“ uvádí Cyrkl, největší evropská platforma pro obchodování s průmyslovým odpadem a recykláty.

Starý nábytek v mnoha případech končí u popelnic, nejčastěji se jedná o pohovky a postele. A to i v případě, že to nejsou poškozené kusy.

Kuchyně se zvětšují, lidé rádi vaří spolu
Covidové období ovlivnilo i přístup lidí k tomu, jak by měla vypadat jejich kuchyň. Hodně profesí trávilo pandemii prací na dálku, doma byli dospělí i děti. „Je to ale trend, který se promítá i do návrhů kuchyní v rodinných domech,“ upozorňuje Filip Císař, šéf kuchyňské akademie XXXLutz. Tam bývá na kuchyň obvykle více prostoru než v bytových domech, kde se naopak metráž bytů rok od roku zmenšuje kvůli vysokým cenám nemovitostí.

Musí to dobře vypadat
Na trend zvětšování kuchyňských prostor má vliv to, že děti se vaření také rády účastní a nechtějí jen koukat rodičům pod ruku. Hodně proto záleží na ideálním rozvržení nábytku a spotřebičů, aby bylo vše po ruce.

„Ale mám zkušenosti, že přijde zákazník, kterému ani tak nezáleží na dokonalé funkčnosti kuchyně, rovnou si řekne, aby to byla designovka,“ upozorňuje Císař. Jedná se o případy, kdy musí nábytek i spotřebiče dobře vypadat na pohled, součástí vybavení bývají prosklené ledničky, dvě myčky na nádobí. Protože majitelé často zvou hosty, doma se konají různé párty a jídlo je často připravené předem od externího dodavatele.

TRENDY V KUCHYNI

  • Lidé se nebojí kombinovat styly i barvy.
  • V kuchyňských sestavách se nyní v Česku prosazují výraznější odstíny a kombinace dvou i více dekorů. Na rozdíl od minulosti, kdy převládaly jednobarevné linky.
  • U některých výrobců se cena celé kuchyně odvíjí od metru, ne od různé ceny jednotlivých kusů sestavy.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: Nábytek, kuchyně

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek