metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Někdo chce kuchyň především praktickou, protože v ní často vaří, jiný touží po „designovce“, protože chce zaujmout hosty. | foto: Metro.cz

Češi a nábytek? Je to stejné, jako skoro ve všem. Chtějí hodně muziky za málo peněz

  7:00
Zkušený architekt vám dá radu. Žijte rok na karimatce, s věcmi v krabicích. Jen tak si postupem času z domova neuděláte skladiště.

Nákupy ve slevách, a hlavně podle toho, co to stojí. Tohle praktikují Češi ve většině svých nákupů. Od pobytů u moře přes potraviny až po nábytek.

Drobnosti máme rádi
Podle jednoho z předcovidových průzkumů rádi utrácíme, když už je doma základní vybavení, za nejrůznější doplňky. Před třemi čtyřmi roky se podle The Future Shopper Report roční částka v tomto segmentu pohybovala kolem 2300 korun měsíčně. Za větší nábytek to podle studie GfK Furniture ve stejném období dělalo něco přes sedmnáct tisíc korun.

Na druhou stranu nábytek i vyhazujeme. Ročně to v převedení na objem dělá více než jedenáct milionů křesel. „Je to až 353 tisíc tun velkoobjemového nábytku,“ uvádí Cyrkl, největší evropská platforma pro obchodování s průmyslovým odpadem a recykláty.

Starý nábytek v mnoha případech končí u popelnic, nejčastěji se jedná o pohovky a postele. A to i v případě, že to nejsou poškozené kusy.

Kuchyně se zvětšují, lidé rádi vaří spolu
Covidové období ovlivnilo i přístup lidí k tomu, jak by měla vypadat jejich kuchyň. Hodně profesí trávilo pandemii prací na dálku, doma byli dospělí i děti. „Je to ale trend, který se promítá i do návrhů kuchyní v rodinných domech,“ upozorňuje Filip Císař, šéf kuchyňské akademie XXXLutz. Tam bývá na kuchyň obvykle více prostoru než v bytových domech, kde se naopak metráž bytů rok od roku zmenšuje kvůli vysokým cenám nemovitostí.

Musí to dobře vypadat
Na trend zvětšování kuchyňských prostor má vliv to, že děti se vaření také rády účastní a nechtějí jen koukat rodičům pod ruku. Hodně proto záleží na ideálním rozvržení nábytku a spotřebičů, aby bylo vše po ruce.

„Ale mám zkušenosti, že přijde zákazník, kterému ani tak nezáleží na dokonalé funkčnosti kuchyně, rovnou si řekne, aby to byla designovka,“ upozorňuje Císař. Jedná se o případy, kdy musí nábytek i spotřebiče dobře vypadat na pohled, součástí vybavení bývají prosklené ledničky, dvě myčky na nádobí. Protože majitelé často zvou hosty, doma se konají různé párty a jídlo je často připravené předem od externího dodavatele.

TRENDY V KUCHYNI

  • Lidé se nebojí kombinovat styly i barvy.
  • V kuchyňských sestavách se nyní v Česku prosazují výraznější odstíny a kombinace dvou i více dekorů. Na rozdíl od minulosti, kdy převládaly jednobarevné linky.
  • U některých výrobců se cena celé kuchyně odvíjí od metru, ne od různé ceny jednotlivých kusů sestavy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vražda na samém konci světa je moderní vykrádačkou Agathy Christie

Strážce streamu
vydáno 8. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už měsíc nám streamovací platforma Disney+ každý týden servíruje novou epizodu seriálu Vražda na samém konci světa. Dva závěrečné díly nás ještě čekají....  celý článek

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek