metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Léto „přeje“ nejrůznějším úrazům. Pozor na kysličník a trampolíny všeho druhu

  6:00
Letní prázdniny a dovolená jsou pro mnohé z nás nerozlučně spojeny se sportovními a pohybovými aktivitami, kterým se věnujeme v tuzemsku i v zahraničí. Ze škodních statistik vyplývá, že je to období zvýšeného počtu úrazů. Přinášíme výčet nejčastějších sportovních karambolů.
Odřeniny a vyvrknuté kotníky patří k častým letním karambolům. Některým lze předejít zakoupením vhodného vybavení. | foto: KB POJIŠŤOVNAShutterstock

Asi nepřekvapí, že nejzrádnější rekreační sportovní aktivitou pro muže je kopaná. Vyplývá to ze statistik pojišťovny Uniqa. Zastoupení fotbalu ve sportovních úrazech vzniklých ve volném čase je více než pětina.

„Žen a dívek pojištěných pro případ úrazu a zraněných při rekreačním fotbálku registrujeme každý rok jen opravdu pár. Naopak typickým nejčastějším zraněním ženského pokolení je lyžování a snowboarding. Plných čtyřicet procent. S nimi si ale během léta starosti dělat nemusíme,“ říká pro deník Metro mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Dalšími v pořadí jsou cyklistika a in-line bruslení, což jsou odvětví, která se týkají jak mužů, tak žen. „U fotbalu trpí nejčastěji dolní končetiny – kolena a kotníky, případně dojde ke zlomeninám, U cyklistiky a in-line bruslení jsou typické i úrazy rukou a obličeje nebo hlavy. Relativně četné jsou i zlomeniny klíčních kostí,“ dodává Svobodová s tím, že v posledních letech registruje Uniqa zvýšení počtu úrazů při sjezdech na kolech nebo koloběžkách.

Voda je živel
V Česku je na sto padesát nebezpečných jezů a propustí, na nichž se ročně utopí několik osob. Zpravidla jsou v současnosti osazeny výstražnými cedulemi a pokyny, jak se u nich chovat. Mnoho z nich je už také vybaveno záchrannými prostředky: speciálními plovoucími podkovami a házecími lany. Vyplatí se raději jez přenést a zase nastoupit do lodě pod ním.

„Není žádná ostuda být opatrný,“ nabádá veřejnost naše legenda vodního slalomu Štěpánka Hilgertová.

Nové sporty
Z oblíbených moderních sportů jsou nejnebezpečnější dva. Prvním z nich jsou trampolíny. Ty se začaly v posledním desetiletí masově objevovat nejen v soukromých zahradách, ale také ve venkovních tělocvičnách v parcích nebo na koupalištích, u hotelů a restaurací. Nejčastějšími úrazy jsou pohmožděniny, zlomeniny zápěstí, kotníků a poranění loketních kloubů. Je ale potřeba upozornit na skutečnost, že kromě toho má Uniqa ve svých statistikách už více závažných poranění páteře, z nichž některá skončila ochrnutím dolních končetin.

Druhým moderním sportem mladých je parkour provozovaný zejména mládeží mezi domy, na ulicích a prostranstvích. Typickým znakem je většinou absence ochranných pomůcek nebo zabezpečených dopadových ploch, takže úrazů z tohoto pouličního sportu přibývá, bohužel zejména mezi dětmi a mladistvými. Nejzávažnější jsou úrazy hlavy a páteře.

Nejčastější úrazy dětí
Prázdniny jsou vytouženým odpočinkem od školy, ale také obavou rodičů. Každý rok totiž během července a srpna dojde na desítky tisíc úrazů dětí. Jen například pojišťovna VZP jich každoročně registruje více než padesát tisíc. Během pandemických opatření sice děti méně sportovaly, ale za poslední roky četnost opět stoupá.

„Mezi nejčastější úrazy dětí patří poranění hlavy – dvacet tři procent, poranění ruky či zápěstí – dvacet jedna procent a poranění nohy, respektive kotníku – devatenáct procent,“ uvádějí zástupci KB Pojišťovny.

Z těchto statistik také vyplývá, že chlapci bývají živější než dívky, úrazy se jim totiž stávají o něco častěji. Na vině může být nové, neznámé prostředí, nesprávné vybavení, ale i obyčejná nepozornost. Úrazy dětí nejsou výsadou dovolených, letních táborů či sportovních soustředění. Potkat vás mohou i u vás doma nebo na zahradě u známých.

„Především malé děti rády prozkoumávají své okolí, a cokoli v něm najdou, to často zkouší natlačit do nosu nebo či pusy. Opatrnosti není nikdy dost, na všechny životní situace a dětské úrazy se ale připravit nelze. Proto je vhodné dbát na úrazové pojištění pro děti, a pokud k úrazu přece jen dojde, zachovat chladnou hlavu a poskytnout dítěti vhodnou první pomoc,“ doplňují experti z KB Pojišťovny.

Pozor na svědění
Závěrem chytrá rada. Naše sliny obsahují léčivé složky. Pokud se však dítě či vy drobně odřete, protizánětlivé schopnosti slin nedokážou odvrátit infekci. Na ránu také nepatří jakákoli voda, protože se může hemžit bakteriemi. Kromě vody se už nějaký ten pátek nedoporučuje ani peroxid vodíku, takzvaný kysličník. Dříve byl oblíbený pro svou schopnost vyčistit ránu. Po aplikaci kysličníku ale probíhalo bílé šumění. Šlo o chemickou reakci, při které roztok spálil tkáně.

Lepší je tedy podle odborníků okolí rány otřít roztokem jodu, který je antiseptický. A ránu samotnou pak očistit nějakým oplachovým nebo fyziologickým roztokem.

KTERÉ ÚRAZY KRYJE ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ?

  • Správné úrazové pojištění má krýt zejména závažné úrazy. „Nemá smysl pojišťovat se obrazně řečeno na prostou zlomeninu ruky, na niž stačí pár týdnů sádry a za několik měsíců si na ni dotyčný nevzpomene. Úrazové pojištění by mělo pomoci překlenout delší období omezení, případně potřebu přeorganizovat svůj režim nebo upravit si bydlení, je-li poranění vážné a změní-li postiženému i jeho okolí dlouhodobě další život. Na takové situace by měly být nastaveny i přiměřené pojistné částky, aby v nouzi skutečně pomohly,“ radí Eva Trajboldová, manažerka produktů pojištění osob Uniqa.
  • Pokud hodláte podnikat sportovní výkony během zahraniční dovolené, nelze zanedbat přiměřené cestovní pojištění s krytím léčebných výloh a asistenční službou.
  • Jde-li o nebezpečnější druhy sportů, mezi něž spadá třeba přístrojové potápění, vodní sporty spojené s létáním nebo vysokohorské túry nad tři tisíce metrů nad mořem, je třeba si sportování připojistit.
  • Také je dobré myslet na pojistné krytí léčby těch úrazů, které způsobíme druhým naopak my.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek