„Uherskohradišťská nemocnice poskytuje aplikování sádry do vody Opencast jako první zdravotnické zařízení ve Zlínském kraji. A to zhruba čtrnáct dní. Jedná se o plnohodnotnou variantu fixace zlomenin pro děti i dospělé. Novodobá sádra je vyrobená ze speciálního plastického materiálu, který se po nahřátí v peci umístěné v ordinaci modeluje přímo na zraněnou končetinu,“ popisuje letní novinku lékař traumatologického oddělení Martin Vybíral.
Po vychladnutí podle něj pseudosádra drží požadovaný tvar a napomáhá správnému hojení. „Plastový korpus je podložen měkkou pěnou, kůži neodře a je hygienický. Připevněn je pomocí plastových svorek,“ dodává Vybíral.
V současnosti je na trhu několik typů odlehčených fixací, některé z nich umožňují dokonce i koupání, nicméně fixace Opencast přichází se zcela jinou konstrukcí, která je pro koupání přímo určena. Materiál je zcela prodyšný, při léčbě tak nedochází k zachycení cizích předmětů a pacienty během hojení netrápí svědění ani zápach. Zájem ze strany pacientů je podle mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčkové velký.
„Doposud byla fixace použita u více než desítky zájemců, ohlasy máme prozatím pozitivní. Nicméně o aplikaci musí vždy rozhodnout ošetřující lékař,“ dodává pro deník Metro Sedláčková s tím, že se ráda podělí také o fotografie spokojeného devítiletého pacienta Michala Kraváčka (na snímku výše).
Připlatíte si
Nový způsob fixace je nadstandardní službou, kterou nabízí celkem dvacet jedna českých nemocnic. Například jde o Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze, Karlovarskou krajskou nemocnici či Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. V nabídce Uherskohradišťské nemocnice je prozatím k mání řešení pro zlomeniny zápěstí v částce dva a půl tisíce korun a zlomeniny předloktí či lokte v částce mírně přesahující čtyři tisíce korun. „V případě zájmu ze strany pacientů a kladných referencí bude nabídka rozšířena i na další části těla,“ doplňuje pro Metro Sedláčková.
Mezizastávka v lékárně
Podle mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Evy Stolejda Libigerové letní sádru pacientům v této pražské nemocnici doktoři nabízejí pouze na oddělení dětské chirurgie a traumatologie. Důvodem je mimo jiné i cena. Klasická sádra je přece jen plně hrazena zdravotními pojišťovnami.
„Dosud jsme sáder Opencast aplikovali něco kolem dvanácti. Funguje to tak, že zákonní zástupci malého pacienta si u nás v lékárně vyzvednou zmiňovanou sádru a lékaři na dětské chirurgii ji poté aplikují. I u nás se aplikuje nahřátím tak, aby seděla rozměrově přesně pro danou poraněnou oblast. Prozatím nabízíme jen takzvané krátké sádry pro předloktí, v plánu je ale také zavedení jejich aplikace po ramenní kloub a také na dolní končetiny,“ uzavírá pro deník Metro Stolejda Libigerová.