metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej

Další 2 fotografie v galerii
Mít sádru je v devíti letech vždycky zaručené peklo. Nebo ne? | foto: UHERSKOHRADIŠŤSKÁ NEMOCNICE A.S.

Nesmrdí a může pod vodu. Letní sádra je hit a záchrana dovolené. Zájemce odrazuje jen cenou

  15:42
Zlomit si ruku před letní dovolenou znamenalo v tuzemsku ještě donedávna pro dotyčného, pokud ne rovnou striktní zákaz koupání, značné nepohodlí. V několika tuzemských nemocnicích je ovšem již pár týdnů k dispozici letní odlehčená sádra. Výhod má hned několik. Tou největší je ale fakt, že nijak nebrání v „koupačce“.

„Uherskohradišťská nemocnice poskytuje aplikování sádry do vody Opencast jako první zdravotnické zařízení ve Zlínském kraji. A to zhruba čtrnáct dní. Jedná se o plnohodnotnou variantu fixace zlomenin pro děti i dospělé. Novodobá sádra je vyrobená ze speciálního plastického materiálu, který se po nahřátí v peci umístěné v ordinaci modeluje přímo na zraněnou končetinu,“ popisuje letní novinku lékař traumatologického oddělení Martin Vybíral.

Po vychladnutí podle něj pseudosádra drží požadovaný tvar a napomáhá správnému hojení. „Plastový korpus je podložen měkkou pěnou, kůži neodře a je hygienický. Připevněn je pomocí plastových svorek,“ dodává Vybíral.

Jednadvacet nemocnic nabízí speciální letní sádru. K dispozici je zatím řešení pro zlomeniny zápěstí, předloktí či lokte.

V současnosti je na trhu několik typů odlehčených fixací, některé z nich umožňují dokonce i koupání, nicméně fixace Opencast přichází se zcela jinou konstrukcí, která je pro koupání přímo určena. Materiál je zcela prodyšný, při léčbě tak nedochází k zachycení cizích předmětů a pacienty během hojení netrápí svědění ani zápach. Zájem ze strany pacientů je podle mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčkové velký.

„Doposud byla fixace použita u více než desítky zájemců, ohlasy máme prozatím pozitivní. Nicméně o aplikaci musí vždy rozhodnout ošetřující lékař,“ dodává pro deník Metro Sedláčková s tím, že se ráda podělí také o fotografie spokojeného devítiletého pacienta Michala Kraváčka (na snímku výše).

Připlatíte si
Nový způsob fixace je nadstandardní službou, kterou nabízí celkem dvacet jedna českých nemocnic. Například jde o Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze, Karlovarskou krajskou nemocnici či Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. V nabídce Uherskohradišťské nemocnice je prozatím k mání řešení pro zlomeniny zápěstí v částce dva a půl tisíce korun a zlomeniny předloktí či lokte v částce mírně přesahující čtyři tisíce korun. „V případě zájmu ze strany pacientů a kladných referencí bude nabídka rozšířena i na další části těla,“ doplňuje pro Metro Sedláčková.

Michal plave i se zlomeninou.

Mezizastávka v lékárně
Podle mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Evy Stolejda Libigerové letní sádru pacientům v této pražské nemocnici doktoři nabízejí pouze na oddělení dětské chirurgie a traumatologie. Důvodem je mimo jiné i cena. Klasická sádra je přece jen plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

„Dosud jsme sáder Opencast aplikovali něco kolem dvanácti. Funguje to tak, že zákonní zástupci malého pacienta si u nás v lékárně vyzvednou zmiňovanou sádru a lékaři na dětské chirurgii ji poté aplikují. I u nás se aplikuje nahřátím tak, aby seděla rozměrově přesně pro danou poraněnou oblast. Prozatím nabízíme jen takzvané krátké sádry pro předloktí, v plánu je ale také zavedení jejich aplikace po ramenní kloub a také na dolní končetiny,“ uzavírá pro deník Metro Stolejda Libigerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek