metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Další 3 fotografie v galerii
Matt Turner s tváří Liama Neesona je americký bankéř, který kariéru rozvíjí v Berlíně. Jednoho dne mu dají do auta bombu. | foto: Bontonfilm

RECENZE: Hollywood se rád opakuje. Nová jízda Liama Neesona s bombou pod zadkem drhne

  8:32
Britský herecký matador dostal chuť střihnout si svou verzi Nebezpečné rychlosti. Činí tak v ulicích německé metropole pod taktovkou amerického režiséra.

Když 96 hodin potká Nebezpečnou rychlost, dostanete nejnovější akční thriller Jízda smrti s Liamem Neesonem v hlavní roli. Tak český distributor nastiňuje děj filmu o bankovním byznysmenovi Mattu Turnerovi, kterému kdosi zavolá s varováním. Hlas v telefonu tvrdí, že se v jeho autě, v němž jede se svými dětmi, ukrývá pod sedadlem bomba. A že pokud se pokusí zastavit či neposlouchat pokyny dotyčného, všichni zemřou.

Snímek Jízda smrti oficiálně vstupuje do českých kin již zítra. Kvůli stávce herců a scenáristů se tak ale neděje s příliš velkou pompou. Nám se film, v němž si hlavní hrdina příliš neužívá zběsilou cestu Berlínem, celkem líbil. Byť jde o veskrze průměrnou zábavu, která sice neuráží, ale ani nijak extra nebaví.

Terapie bombou
Americký bankéř Matt nemá na začátku Jízdy smrti právě na růžích ustláno. Jeden z jeho společníků ráno „uhořel“ ve své Tesle. Druhý na něj tlačí, aby třetímu rozmluvil odchod z firmy, a do toho ho ještě manželka, která vážně uvažuje o rozvodu, lehkým citovým vydíráním přinutí, aby v tak exponovaný den hodil do školy jejich dvě pubertální a značně prostořeká děcka. Ta mimochodem nesnášejí nejen svého otce, ale i sebe navzájem.

Jízda smrti

50 %

A přesně v tento den mu kdosi umístí do auta bombu a hrozí jejím odpálením, pokud Matt nebude plnit instrukce. Následuje vyhrocená jízda o závod s časem připomínající Nebezpečnou rychlost z roku 1994 či podobně laděnou Telefonní budku (2002). Řidič musí plnit zadávané úkoly, současně pátrat, kdo a proč jej terorizuje, a nadto držet nohu na plynu, protože za chvíli už má v patách i policii. Mattovi společníci totiž umírají dál, a právě on je podle strážců zákona jediný, kdo má kloudný motiv.

Drsňák Neeson
Hlavní atrakcí filmu, který natočil Nimród Antal (režisér několika epizod netflixovského hitu Stranger Things nebo akčňáku Predátoři), je účast Neesona. V souvislosti s Jízdou smrti se často zmiňuje jiný jeho akční titul, třídílná série 96 hodin. Jenže v ní měl za sebou hrdina, chránící svou rodinu v čele s dospívající dcerou, průpravu někdejšího špičkového špiona, ale tentokrát o život bojuje civilista bez výcviku. I proto film kromě pár honiček neobsahuje žádné akční scény, rvačky a podobně. Měl by fungovat jen díky propracované thrillerové psychologii postav. Ta je však scenáristicky tak zjednodušeně nastíněna, že to snad ani víc nejde. Což je v přímém kontrastu s hereckými výkony nejen Neesona, ale i představitelů jeho dětí, kteří na svůj věk hrají, ehm, jako o život.

Z filmu Jízda smrti

Čtvrtý remake
Jízda smrti, v originále Retribution čili odplata, není originál. Vznikla jako v pořadí třetí remake španělského filmu z roku 2015 El desconocido (Neznámý), na který po třech letech navázalo německé Nevystupuj! a za další tři roky verze jihokorejská. Je tedy nasnadě, že se scénář, v němž se v závislosti na zemi mění hlavní hrdina z bankéře na podnikatele či realitního makléře, těší oblibě mnoha filmařů. Podobná obliba není v aktuálním podání americko-španělsko-francouzsko-německé koprodukce alespoň u některých českých diváků vyloučena. Zápletka Jízdy smrti totiž v mnohém připomíná díl nějakého německého krimiseriálu. A na scénu, kde by se uplatnil třeba akční hrdina z Kobry 11 Semir Gerkhan, na konci snímku také dojde. Pokud ale očekáváte náročnější podívanou, Jízdě smrti se vyhněte. Je to čistokrevná oddychovka.

Pozor, jedu! Filmaři rádi staré koncepty

  • Hollywood miluje oprašování starých, avšak osvědčených trendů. Jeden z nich si nechávají líbit pravidelně. Řeč je o filmech, jako byla Nebezpečná rychlost, Telefonní budka a Smrtonosná past – tedy uzavřené thrillery s jedním nebo dvěma hrdiny, typické pro éru osmdesátých a hlavně devadesátých let.
  • Jedním z podobně laděných filmů je i film Liama Neesona Non-Stop. Jeho děj se odehrává v uzavřeném letadle plném podezřelých pasažérů, v němž se kvůli důmyslnému vydírání odpočítává dvacet minut do první vraždy, které musí zabránit nabroušený palubní šerif Bill Marks (Neeson).
  • Non-Stop, stejně jako podobně laděného Cizince ve vlaku, natočil režisér Jaume Collet-Serra. Po sólové akci v letadle a ve vlaku jej udržel ve stísněném a uzavřeném prostředí i v aktuální Jízdě smrti, a to z pozice producenta. Vtipné je, že již nyní píší někteří kritici na adresu nového Neesonova snímku komentáře o tom, že nevědí, proč Neeson evropsko-americkou koprodukční rutinu natočil. Důvodem je přitom, mimo jiné, také právě přátelství se Serrou.
  • Nyní už Neesonova filmografie obnáší bezmála sto padesát rolí. Scénáře, ve kterých má ztvárňovat akční bijce ve věku přes šedesát let, mu jako na běžícím pásu chodí od premiéry filmu 96 hodin (2008). V něm ztvárňuje špiona Bryana, jenž povolí své sedmnáctileté dceři Kim (Maggie Grace) výlet do Paříže, ale pod podmínkou, že se mu bude pravidelně hlásit. Při jednom takovém telefonátu se ale stává svědkem jejího únosu. Nečeká proto na nic a vezme spravedlnost do vlastních rukou.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek