metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Dalších 9 fotografií v galerii
Tom Cruise ve filmu Mission: Impossible Odplata – První část | foto: AP

RECENZE: Posedmé, ale unaveně? Akční hrdina Ethan Hunt řeší hrozbu z jedniček a nul

  12:41
Tom Cruise divákům ve snímku Mission: Impossible Odplata – První část opět servíruje solidní akční oddychovku. Únava materiálu je však očividná.

Nejprve shrnu, co už všichni nejspíš dávno víme. Špionská filmová série Mission: Impossible je i po šesti předešlých snímcích pořád solidně rozjetá. Může za to hlavně houževnatost hlavního protagonisty Toma Cruise, kterému to coby špionovi Ethanu Huntovi pořád solidně běhá, kope, skáče a pálí.

Co si ale budeme povídat, série je tam, kde je, především díky Cruisově odhodlání oslnit diváka akčními lákadly. Ideálně tak skvěle natočenými a hercem, jakkoli jsou nebezpečné, osobně odmakanými, aby v kině zapomněl. Zapomněl na to, že se nekouká na snímek s geniální zápletkou, ale spíše na oddychový film, jenž je sakra chytře natočený. Jak do tohoto schématu zapadá novinka Mission: Impossible Odplata – První část? Docela dobře. Tentokráte však Cruise i jeho tým poprvé mírně klopýtají.

Americký James Bond
Sedmá nesplnitelná mise je bezesporu jednou z klíčových filmových událostí letošního léta. Cruise si její komerční úspěch dokonce pojistil tím, že snímek nasadil oproti původnímu plánu do kin skoro o týden dřív. O tom, proč tak učinil, si můžete přečíst v textu výše.

Úvod do děje sedmičky je pojat poměrně staromilsky. Nejen fanoušci série si při něm připomenou, proč se o Huntovi odjakživa v kuloárech mluvilo jako o americkém Jamesi Bondovi. Spočívá v jakémsi nostalgickém devadesátkově laděném výletu pod ledem pokrytou hladinou moře. Zde se prohání ruská ponorka se záhadnou supertechnologií, kterou řídí umělá inteligence v jakémsi obrovském Fabergého vejci. Jak jistě správně tušíte, právě po stopě tohohle rádoby děsivého záporáka z jedniček a nul se Hunt a jeho tým následně vydávají.

Umělá inteligence má totiž potenciál zničit celé lidstvo a Hunt je se svou partičkou známou z předchozích snímků tak nějak jediný, kdo ji nechce zneužít. Naopak ji hodlá zničit nebo chcete-li zabít. Aby to ale neměl náš hrdina jednoduché, pro onu entitu maká taky záporák Gabriel (Esai Morales), který znal Ethana v dobách, kdy ještě nebyl elitním agentem. Tento zprvu nepříliš ukecaný všudybyl chce být strůjcem veškerého Ethanova utrpení.

Co tu máme dál? Á, málem bych zapomněl. Hned dvě charizmatické dámy v nesnázích v podání mých oblíbenkyň Rebeccy Fergusonové a Hayley Atwellové. Obě v ději pravidelně využívají toho, že Cruisův Ethan nerad respektuje osobní prostor druhých. Co se s těmito skvělými ingrediencemi mohlo pokazit? Něco přece ano.

Milovaný Ethan
Pod režisérským dohledem režiséra Christophera McQuarrieho se dobrodružství všemi milovaného Ethana Hunta dostala v předchozích dvou snímcích až na samotný vrchol. Nápaditých, a především zábavných akčních scén je i v nejnovější nesplnitelné misi takové množství, že je po zhlédnutí stošedesátiminutové stopáže ani nebudu zkoušet jednotlivě jmenovat či chválit.

Vypíchnu jen Cruisův legendární skok na motorce z vysoké skály, na který se vnadilo již mnoho měsíců před premiérou, honičku malým žlutým autíčkem Paříží či vlakové destruktivní finále. Co se ale ze série pomalu, ale jistě vytrácí,

Hodnocení snímku Mission: Impossible Odplata – První část

80 %

je drama. Faktem sice zůstává, že je první část Odplaty pořád zatraceně solidním řemeslem, pitomý nehmatatelný záporák, který se bezpochyby již stal noční můrou skutečných ajťáků, i nelogičnost a banálnost scénáře (věčné shánění zlatého klíče) však snímek staví o level níže než ty předchozí.

Držme proto Cruisově partě palce, ať to v chystaném pokračování s názvem Mission: Impossible Odplata – Druhá část napřesrok napraví. Pořád je to zábava. Bylo by ale skvělé, kdyby právě Ethan uměl skončit na vrcholu.

Do českých kin s předstihem

  • Hvězdný Tom Cruise se po druhém Top Gunu ocitl na svém absolutním komerčním vrcholu. Jeho předchozí dvě výtečné nesplnitelné filmové mise navíc prokázaly, že mu spolupráce s režisérem Christopherem McQuarriem náramně funguje.
  • Premiéru sedmého Mission: Impossible s podtitulem Odplata ale provází pro našince poměrně pozitivní anomálie. Film, který měl jít oficiálně do kin až dnes, tedy 13. července, se totiž nakonec někde promítal již minulou sobotu. Země, kde byl film uveden v takovém předstihu, byste spočítali na prstech jedné ruky. Co by za to dali třeba američtí fandové.
  • Důvodem je Cruisův oprávněný strach z úbytku tržeb, který může přinést snímek Oppenheimer. Film Christophera Nolana totiž Mission: Impossible příští týden de facto vytlačí z IMAX kin.
  • Zmiňovaný Top Gun: Maverick, na kterém se mimochodem coby scenárista McQuarrie rovněž podílel, loni v IMAX kinech po celém světě vydělal obří peníze. Před časem se však začalo hovořit o tom, že je Cruise ohledně své nové nesplnitelné filmové mise pořádně nakrknutý.
  • Mission: Impossible Odplata – První část se totiž bude na některých trzích, nejspíš včetně našeho, promítat v obřím formátu IMAX jen týden. Pak budou obří sály s ještě obrovitějším plátnem po dobu tří týdnů exkluzivně patřit Oppenheimerovi Christophera Nolana.
  • Důvodů je vícero. Kromě toho, že je Nolan velkým propagátorem tohoto formátu a pomohl jej zviditelnit i díky téměř výhradnímu používání IMAX kamer na placech svých snímků, byla imaxová exkluzivita upečená s několikaletým předstihem. V celé věci hraje roli i fakt, že je příběh astrofyzika Roberta Oppenheimera prvním filmem Christophera Nolana po dvaceti letech, který nebyl distribuován společností Warner Bros. Této role se zhostil dravý Universal.
  • Představitel hrdinného agenta Hunta se tedy naštval a premiéru svého snímku, respektive studia Paramount, předsadil. Jako správný byznysmen si totiž dobře spočítal, že může příliš krátké promítání v IMAX kinech novému Mission: Impossible ublížit. Což je nešťastné, zejména v době, kdy je návštěvnost kin značně rozkolísaná.
  • Navíc se na plátna příští týden chystá nejen zmiňovaný Oppenheimer, ale také filmová Barbie. Boj o diváka tedy bude vrcholit.
  • Pokud byste chtěli Odplatu – První část zastihnout v tom nejkvalitnějším provedení, tedy v IMAX, budete mít zřejmě celkem jedenáct až dvanáct dní, kdy se vypravit na pražskou Floru. Pořád sice doteď platí, že má Mission: Impossible Odplata – První část stanovené datum české a slovenské premiéry na dnešek, tedy 13. července, vy už ale víte své. Jak tomu říkat? Předpremiéra? Nejspíš. Část číslo dvě má v kinech debutovat 27. června 2024. Uvidíme, zda se bude posouvat i toto datum.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek