metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej

Další 4 fotografie v galerii
Benny Safdie a Cillian Murphy ve snímku Oppenheimer | foto: AP

RECENZE: Nolan má na kontě další filmovou pecku. V případě Oppieho to platí doslova

  17:32
Nový biografický snímek režiséra Christophera Nolana má dnes premiéru. Nejlépe mu to bouchá v IMAXu.

Chvíli je to historická biografie, pak zase soudní thriller. V několika scénách dokonce s prvky hororu. Podobně popisoval v posledních týdnech nový snímek Oppenheimer irský herec Cillian Murphy. Představitel titulní role věčně ustaraného vynálezce atomové bomby se zálibou v nošení širokého klobouku – J. Roberta Oppenheimera – bezesporu nelhal. Nejspíš ze skromnosti ale už zapomněl dodat, že je nový biografický snímek režiséra a scenáristy Christophera Nolana nejen tříhodinový atomový opus, ale svým způsobem i nejodvážnější práce tohoto vyhledávaného filmaře.

Typická nolanovka
Po Tenetu, Interstellaru, Počátku a mnoha dalších snímcích již filmoví fanoušci dobře vědí, co mají v kinech od klasické nolanovky očekávat. I v Oppenheimerovi se režisérův styl plně projevuje hned v úvodu snímku, v němž jako by se nedělo relativně nic tak zajímavého či zásadního. Několik postav o něčem mluví, odněkud někam se chodí nebo se někde sedí, popřípadě leží. Hlavním vypravěčem je tu však Nolan, takže se dočkáváme nejen odvážně strukturovaného vyprávění, ale také okamžitě pohlcujícího vizuálu.

Christopher Nolan a Emma Thomasová na londýnské premiéře snímku Oppenheimer (13. července 2023)

Skvělá kamera, subjektivní vnímání reality hlavního hrdiny i burácivá dramatická hudba, která proudí do divákových uší bez oddechu i během komorních scén. To je Nolan, jak ho máme rádi. Přitom to po scenáristické stránce zprvu vypadá, jako by měl mít snímek mnohem míň než avizované tři hodiny.

Nolanův scénář totiž hodně rychle začne budovat, představovat, vysvětlovat a vyprávět. Dělá to zcela vědomě. Je totiž potřeba šlapat na plyn, a to tak šikovně, aby mohl servírovat divákům v poslední třetině filmu hned několik místy i depresivně vyznívajících zdrcujících konců.

Bombastická podívaná
Pokud bychom měli stroze popisovat děj, jeho hlavní část se odehrává v době, kdy druhá světová válka ještě vypadala nerozhodně. Souboj mezi Spojenými státy a Německem nabere jiný rozměr poté, co je nastolena otázka, komu se dřív podaří zkonstruovat atomovou bombu a získat tak rozhodující převahu. Šéfem amerického tajného výzkumu pod označením Projekt Manhattan se tehdy stal relativně mladý astrofyzik J. Robert Oppenheimer, kterého jeho nejbližší oslovují Oppie.

Pod obrovským časovým tlakem se s týmem dalších vědců pokoušel sestrojit vynález, který má potenciál zničit celý svět, ale bez jehož včasného dokončení se tentýž svět nepodaří zachránit. A jak víme z hodin dějepisu, podařilo se mu to. Tím to ale pro tuhle rozporuplnou postavu světových dějin ani zdaleka neskončilo.

Cillian Murphy ve snímku Oppenheimer a jeho skutečný předobraz

Ničitel, či zachránce?
Oppenheimer je podle marketingových textů, které snímek provázejí, příběhem muže, který riskoval, že zničí celý svět, aby ho tím zachránil. Já dodávám, že je snímek o tomto bezesporu geniálním velikánovi nejspíš tím snímkem, kterým si Nolan pomalu, ale jistě začíná stavět pomník. A to vůbec nemyslím v negativním slova smyslu. Právě naopak.

Hodnocení snímku Oppenheimer:

80 %

Vždyť kolik jste viděli filmů, ve kterých exploduje atomová bomba, ale nepoužívají se přitom počítačové triky? V kolika snímcích z poslední doby hraje taková hromada skvělých herců? Životopisnému snímku lze vytknout snad jen to, že bude pro některé diváky hůře stravitelný. I když, podle mě v něm udělal Nolan řadu mnohem chytřejších tvůrčích rozhodnutí než ve tři roky starém Tenetu. Posuďte sami a nejlépe v kinech IMAX, kde si snímek podle režiséra užijete nejvíce. A svetr s sebou. Občas v sále pofukuje.

Stávka zasahuje tvorbu i u nás

  • Snímek Oppenheimer si minulý čtvrtek odbyl specifickou londýnskou premiéru, kdy všichni herci v čele s Cillianem Murphym, Emily Bluntovou a Mattem Damonem přišli na červený koberec. Místo společného koukání na film s ostatními ale představitelé klíčových postav snímku následně slavnostní uvedení filmu opustili a přidali se tak k započaté herecké stávce.
  • Aktuální situace v Hollywoodu, která ovlivní natáčení patrně ještě více než přetrvávající několikaměsíční stávka scenáristů, přichází v momentě, kdy do světových kin míří hned dvě nejočekávanější novinky tohoto léta. Vedle Oppenheimera od Christophera Nolana má totiž premiéru i snímek Barbie Grety Gerwigové o kultovní panence s Ryanem Goslingem a Margot Robbieovou v hlavních rolích.
  • Herci se ve Spojených státech připojili ke scenáristům, kteří stávkují kvůli sporům o platy a pracovní podmínky už více než dva měsíce. Podle amerických médií stávka prakticky znamená ochromení hollywoodského zábavního průmyslu.
  • Situace má dopady i na tuzemské pracovníky. V Česku už jsou postavené některé kulisy pro roztočené zahraniční filmy, které nyní budou muset filmaři zakonzervovat. Podle odhadů budou projekty realizované až příští rok.
  • Podle informací serveru The Prague Reporter se zastavila například výroba druhé série seriálu Interview with the Vampire, který se dosud natáčel v pražském Barrandov Studiu a na mnoha místech v centru Prahy. Česká metropole hraje v seriálu především Paříž v době druhé světové války.
  • Kvůli stávce je přerušeno i natáčení seriálu Foundation (Nadace) z produkce Apple TV+. Natáčení ságy inspirované dílem Isaaca Asimova začalo v Česku 26. května a mělo pokračovat až do podzimu.
  • V Česku pokračují jen natáčení, za nimiž stojí britské či německé odbory. Je to třeba třetí řada série The Wheel of Time Amazon Studios.
  • Další unikátní situace vznikla v souvislosti s Oppenheimerem, a to především kvůli jeho datu premiéry. Snímek jde totiž do kin ve stejný den jako zmiňovaná Barbie. Ač jde o projekty dvou různých studií, tedy Universal a Warner Bros., vznikl takzvaný Barbenheimer. Ten začal nenápadně. Pár chytrých hlav se sešlo na internetu a spustila se lavina, jejíž pointou je neoficiální spojení těchto dvou snímků. Symbióza zobrazovaná na různých fanouškovských plakátech a memech šlape v posledních dnech natolik dobře, že je s podivem, že nejde o oficiální spolupráci obou studií. Něco podobného filmová historie nepamatuje.
  • A pokud si chcete zakonspirovat, může mít společné datum premiéry Barbie a Oppenheimera něco společného s pomstou Warnerů Nolanovi. Film o vynálezci atomovky je totiž prvním snímkem režiséra po dvaceti letech, který nebyl distribuován společností Warner Bros., ale Universalem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek