metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: AP

Staří budeme, až nám bude 70 let

18. prosince 2019  5:59 Pavel Hrabica Metro.cz
Jedna třetina mladých lidí v Česku si myslí, že do důchodu nikdy nepůjde. Na penze podle nich totiž nebudou peníze.

Uběhlo třicet let od pádu komunismu. Není to ale jen připomínka politických změn. Výrazně se proměnilo i naše myšlení. Před třiceti lety byl například odchod do důchodu synonymem pro stáří. V současnosti ale považuje více než třicet procent mladých lidí za starého člověka toho, kdo překročil sedmdesátku. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala výzkumná agentura Median pro společnost Bayer.

Kontrolují si zdraví

  • V dobách komunismu odcházely ženy do starobního důchodu v 57 letech, muži šli do penze v šedesáti.
  • Na životosprávu mladí lidé vždy nedbají, o to víc však chodí na preventivní prohlídky. Osm z deseti mladých Čechů navštěvuje pravidelně svého zubaře.
  • Čeští mileniálové si zapálí častěji (23 procent),než ti slovenští (18 procent). 

Druhým nejčastějším věkem, který mladí Češi už považují za staré, je šedesát let. Myslí si to asi čtvrtina „mlaďochů“. Zajímavé bylo porovnání se Slovenskem. Pro většinu mladých Slováků je člověk starý už ve chvíli, kdy se dožije šedesáti let. Posun vnímání stáří ze strany juniorů má víc důvodů.

„Senioři se v současnosti dožívají vyššího věku, jsou společensky aktivnější a jejich zdraví je v mnohem lepší kondici,“ říká na základě každodenních zkušeností Jiří Hrabě, ředitel obecně prospěšné společnosti Elpida, která pomáhá seniorům. „Stojí za tím jak rozvoj zdravotnictví, dostupnost specialistů, tak lepší životospráva seniorů,“ uvádí Hrabě.

Čeští mileniálové (lidé narození mezi lety 1980 až 2000) počítají s tím, že přechod od aktivního pracovního života do důchodu bude buď postupný, nebo hodně pozdní. A hlavně později, možná až v sedmdesáti letech. Kupodivu je podle loňského průzkumu NN pojišťovny netrápí tolik představa zdravotních potíží, které k seniorskému věku přiřazují, jako finanční nouze. Většina z nich počítá s tím, že se jim výrazně sníží životní úroveň a propad v příjmech doženou prací. Dnešní mileniálové a příští důchodci tak zřejmě doženou západní Evropu. V některých zemích si přivydělává po dosažení důchodového věku třetina penzistů, u nás kolem třinácti procent.

Umíralo se brzo

  • Pouhé jedno procento západní populace se až do začátku 17. století dožívalo věku 65 let. O dvě století později to nebylo o nic lepší, pětašedesátku oslavovala v průměru je čtyři procenta tehdejší evropské populace.

Pozoruhodné je mírně odlišné zjištění mezinárodní bankovní organizace HSBC mezi všemi světovými mileniály. Z osmnácti tisíc dotazovaných v šestnácti zemích světa například vyplynulo, že čtvrtina z nich už vůbec nepočítá s tím, že by jim stát vyplácel penzi. Současně ale věří, že „na vejminek“ odejdou už v 59 letech. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám