metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: AP

Staří budeme, až nám bude 70 let

  5:59
Jedna třetina mladých lidí v Česku si myslí, že do důchodu nikdy nepůjde. Na penze podle nich totiž nebudou peníze.

Uběhlo třicet let od pádu komunismu. Není to ale jen připomínka politických změn. Výrazně se proměnilo i naše myšlení. Před třiceti lety byl například odchod do důchodu synonymem pro stáří. V současnosti ale považuje více než třicet procent mladých lidí za starého člověka toho, kdo překročil sedmdesátku. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala výzkumná agentura Median pro společnost Bayer.

Kontrolují si zdraví

  • V dobách komunismu odcházely ženy do starobního důchodu v 57 letech, muži šli do penze v šedesáti.
  • Na životosprávu mladí lidé vždy nedbají, o to víc však chodí na preventivní prohlídky. Osm z deseti mladých Čechů navštěvuje pravidelně svého zubaře.
  • Čeští mileniálové si zapálí častěji (23 procent),než ti slovenští (18 procent). 

Druhým nejčastějším věkem, který mladí Češi už považují za staré, je šedesát let. Myslí si to asi čtvrtina „mlaďochů“. Zajímavé bylo porovnání se Slovenskem. Pro většinu mladých Slováků je člověk starý už ve chvíli, kdy se dožije šedesáti let. Posun vnímání stáří ze strany juniorů má víc důvodů.

„Senioři se v současnosti dožívají vyššího věku, jsou společensky aktivnější a jejich zdraví je v mnohem lepší kondici,“ říká na základě každodenních zkušeností Jiří Hrabě, ředitel obecně prospěšné společnosti Elpida, která pomáhá seniorům. „Stojí za tím jak rozvoj zdravotnictví, dostupnost specialistů, tak lepší životospráva seniorů,“ uvádí Hrabě.

Čeští mileniálové (lidé narození mezi lety 1980 až 2000) počítají s tím, že přechod od aktivního pracovního života do důchodu bude buď postupný, nebo hodně pozdní. A hlavně později, možná až v sedmdesáti letech. Kupodivu je podle loňského průzkumu NN pojišťovny netrápí tolik představa zdravotních potíží, které k seniorskému věku přiřazují, jako finanční nouze. Většina z nich počítá s tím, že se jim výrazně sníží životní úroveň a propad v příjmech doženou prací. Dnešní mileniálové a příští důchodci tak zřejmě doženou západní Evropu. V některých zemích si přivydělává po dosažení důchodového věku třetina penzistů, u nás kolem třinácti procent.

Umíralo se brzo

  • Pouhé jedno procento západní populace se až do začátku 17. století dožívalo věku 65 let. O dvě století později to nebylo o nic lepší, pětašedesátku oslavovala v průměru je čtyři procenta tehdejší evropské populace.

Pozoruhodné je mírně odlišné zjištění mezinárodní bankovní organizace HSBC mezi všemi světovými mileniály. Z osmnácti tisíc dotazovaných v šestnácti zemích světa například vyplynulo, že čtvrtina z nich už vůbec nepočítá s tím, že by jim stát vyplácel penzi. Současně ale věří, že „na vejminek“ odejdou už v 59 letech. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek