metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: AP

Staří budeme, až nám bude 70 let

  5:59
Jedna třetina mladých lidí v Česku si myslí, že do důchodu nikdy nepůjde. Na penze podle nich totiž nebudou peníze.

Uběhlo třicet let od pádu komunismu. Není to ale jen připomínka politických změn. Výrazně se proměnilo i naše myšlení. Před třiceti lety byl například odchod do důchodu synonymem pro stáří. V současnosti ale považuje více než třicet procent mladých lidí za starého člověka toho, kdo překročil sedmdesátku. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala výzkumná agentura Median pro společnost Bayer.

Kontrolují si zdraví

  • V dobách komunismu odcházely ženy do starobního důchodu v 57 letech, muži šli do penze v šedesáti.
  • Na životosprávu mladí lidé vždy nedbají, o to víc však chodí na preventivní prohlídky. Osm z deseti mladých Čechů navštěvuje pravidelně svého zubaře.
  • Čeští mileniálové si zapálí častěji (23 procent),než ti slovenští (18 procent). 

Druhým nejčastějším věkem, který mladí Češi už považují za staré, je šedesát let. Myslí si to asi čtvrtina „mlaďochů“. Zajímavé bylo porovnání se Slovenskem. Pro většinu mladých Slováků je člověk starý už ve chvíli, kdy se dožije šedesáti let. Posun vnímání stáří ze strany juniorů má víc důvodů.

„Senioři se v současnosti dožívají vyššího věku, jsou společensky aktivnější a jejich zdraví je v mnohem lepší kondici,“ říká na základě každodenních zkušeností Jiří Hrabě, ředitel obecně prospěšné společnosti Elpida, která pomáhá seniorům. „Stojí za tím jak rozvoj zdravotnictví, dostupnost specialistů, tak lepší životospráva seniorů,“ uvádí Hrabě.

Čeští mileniálové (lidé narození mezi lety 1980 až 2000) počítají s tím, že přechod od aktivního pracovního života do důchodu bude buď postupný, nebo hodně pozdní. A hlavně později, možná až v sedmdesáti letech. Kupodivu je podle loňského průzkumu NN pojišťovny netrápí tolik představa zdravotních potíží, které k seniorskému věku přiřazují, jako finanční nouze. Většina z nich počítá s tím, že se jim výrazně sníží životní úroveň a propad v příjmech doženou prací. Dnešní mileniálové a příští důchodci tak zřejmě doženou západní Evropu. V některých zemích si přivydělává po dosažení důchodového věku třetina penzistů, u nás kolem třinácti procent.

Umíralo se brzo

  • Pouhé jedno procento západní populace se až do začátku 17. století dožívalo věku 65 let. O dvě století později to nebylo o nic lepší, pětašedesátku oslavovala v průměru je čtyři procenta tehdejší evropské populace.

Pozoruhodné je mírně odlišné zjištění mezinárodní bankovní organizace HSBC mezi všemi světovými mileniály. Z osmnácti tisíc dotazovaných v šestnácti zemích světa například vyplynulo, že čtvrtina z nich už vůbec nepočítá s tím, že by jim stát vyplácel penzi. Současně ale věří, že „na vejminek“ odejdou už v 59 letech. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy