metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Ilustrační snímek | foto: AP

Staří budeme, až nám bude 70 let

  5:59
Jedna třetina mladých lidí v Česku si myslí, že do důchodu nikdy nepůjde. Na penze podle nich totiž nebudou peníze.

Uběhlo třicet let od pádu komunismu. Není to ale jen připomínka politických změn. Výrazně se proměnilo i naše myšlení. Před třiceti lety byl například odchod do důchodu synonymem pro stáří. V současnosti ale považuje více než třicet procent mladých lidí za starého člověka toho, kdo překročil sedmdesátku. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala výzkumná agentura Median pro společnost Bayer.

Kontrolují si zdraví

  • V dobách komunismu odcházely ženy do starobního důchodu v 57 letech, muži šli do penze v šedesáti.
  • Na životosprávu mladí lidé vždy nedbají, o to víc však chodí na preventivní prohlídky. Osm z deseti mladých Čechů navštěvuje pravidelně svého zubaře.
  • Čeští mileniálové si zapálí častěji (23 procent),než ti slovenští (18 procent). 

Druhým nejčastějším věkem, který mladí Češi už považují za staré, je šedesát let. Myslí si to asi čtvrtina „mlaďochů“. Zajímavé bylo porovnání se Slovenskem. Pro většinu mladých Slováků je člověk starý už ve chvíli, kdy se dožije šedesáti let. Posun vnímání stáří ze strany juniorů má víc důvodů.

„Senioři se v současnosti dožívají vyššího věku, jsou společensky aktivnější a jejich zdraví je v mnohem lepší kondici,“ říká na základě každodenních zkušeností Jiří Hrabě, ředitel obecně prospěšné společnosti Elpida, která pomáhá seniorům. „Stojí za tím jak rozvoj zdravotnictví, dostupnost specialistů, tak lepší životospráva seniorů,“ uvádí Hrabě.

Čeští mileniálové (lidé narození mezi lety 1980 až 2000) počítají s tím, že přechod od aktivního pracovního života do důchodu bude buď postupný, nebo hodně pozdní. A hlavně později, možná až v sedmdesáti letech. Kupodivu je podle loňského průzkumu NN pojišťovny netrápí tolik představa zdravotních potíží, které k seniorskému věku přiřazují, jako finanční nouze. Většina z nich počítá s tím, že se jim výrazně sníží životní úroveň a propad v příjmech doženou prací. Dnešní mileniálové a příští důchodci tak zřejmě doženou západní Evropu. V některých zemích si přivydělává po dosažení důchodového věku třetina penzistů, u nás kolem třinácti procent.

Umíralo se brzo

  • Pouhé jedno procento západní populace se až do začátku 17. století dožívalo věku 65 let. O dvě století později to nebylo o nic lepší, pětašedesátku oslavovala v průměru je čtyři procenta tehdejší evropské populace.

Pozoruhodné je mírně odlišné zjištění mezinárodní bankovní organizace HSBC mezi všemi světovými mileniály. Z osmnácti tisíc dotazovaných v šestnácti zemích světa například vyplynulo, že čtvrtina z nich už vůbec nepočítá s tím, že by jim stát vyplácel penzi. Současně ale věří, že „na vejminek“ odejdou už v 59 letech. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek