metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Neděle 2. října 2022. Svátek má Olívie, Oliver

Větší foto
Interiér kina Dlabačov | foto: EMC GROUP

Staronové kino je podle místních lepší než jeho problémový předchůdce

  7:48
Dlabačovské kino se před necelými dvěma měsíci vrátilo na kulturní mapu Prahy. „Šestka neměla své vlastní kino tři čtvrtě roku. Je skvělé, že se ho podařilo nahradit,“ říká čtenářka Kamila Skarková, podle které se do Břevnova opět vrátila tolik potřebná filmová kultura. „Člověk sem může zajít jak na filmové novinky, tak na alternativní snímky, což je fajn,“ dodává Skarková.

Problémy s Ořechovkou

Šestá městská část měla před obnovením Dlabačova kino do konce roku 2014. To se ale potýkalo s problémy.

  • Před pár lety to vypadalo, že Ořechovku z dvacátého století potká stejný osud jako většinu malých pražských kin. Nepřežije nástup multikin a digitálního formátu.
  • O Ořechovku se tři sezony staral spolek Scéna Ořechovka, který si dal za úkol obnovit společenské dění v Praze 6.
  • Vše fungovalo do konce minulého roku, kdy došlo nejdříve k dočasnému pozastavení činnosti kina. Dočasné opatření se posléze stalo trvalým a Ořechovka je mimo provoz dodnes.

Do prostor dlabačovského kina, situovaného v zrekonstruovaných prostorách břevnovského hotelu Pyramida, přesídlila i produkční Kristína Charvátová. Ta zajišťovala kulturní program také kinu Ořechovka, které ukončilo svou činnost na konci minulého roku. Změna prostředí má však podle ní jen výhody. „Zásadní změna je v technickém vybavení. Dlabačov je vybaven nejnovější technologií 4K, což nám zajišťuje větší dramaturgickou svobodu,“ vysvětluje Charvátová. „Můžeme tak mít zařazeno promítání filmů do programu denně,“ dodává.

Kino Dlabačov se uzavřelo v roce 2002 z finančních důvodů. Teď je nově vybavené plně digitalizovanou promítací technikou, jeho interiér prošel opravami a přibyla kavárna. Podle zástupce starosty zodpovědného za oblast kultury Jana Laciny přispěla svou troškou do mlýna nejen městská část, ale také magistrát.

„Radnice poskytla kinu dotaci ve výši tří set tisíc korun,“ dodává Lacina. Na programu břevnovského kina nejsou jen filmy. Kromě projekcí rozdělených do několika tematických okruhů zde můžete zhlédnout také živá vystoupení českých divadelních souborů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Chceš kapesné větší o inflaci? Bohužel! Českým dětem musí stačit to, co braly dosud

vydáno 1. října 2022  20:21

Průzkum ukázal, že téměř 90 procent rodičů bude kvůli rostoucím cenám a výdajům dávat kapesné dětem stejné nebo o něco nižší.   celý článek

Strašně mě inspiruje Jiří Suchý, říká Michal Malátný. Novou desku Chinaski pokřtí fanoušci

vydáno 1. října 2022  5:09

V těchto dnech si budou moci fanoušci poprvé poslechnout novou desku kapely Chinaski. Mnozí až při koncertech, kterých pětičlenná parta odehraje během...  celý článek

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek