metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr JanečekMF DNES

Šviháci lázeňští jsou opět vítáni, ale bude jich pomálu

  5:55
Kolonády přetékající turisty i lázeňskými hosty. To je pro většinu českých i moravských lázní zatím hudba budoucnosti.

Kapacita Horských lázní Karlova Studánka na Bruntálsku se pohybuje kolem 460 lůžek. Za současných hygienických opatření, kdy vláda provoz takových zařízení umožnila, se dostanou v příštích dnech možná na necelou polovinu. Svým způsobem však mají štěstí. Na rozdíl od měst například v západních Čechách patří mezi jejich klientelu buď lidé přijíždějící jako klienti zdravotních pojišťoven, nebo domácí samoplátci. Vedení lázní věří, že k nim lidé co nevidět najdou cestu.

„Lázeňský“ COVID

  • Po vyhlášení nouzového stavu uzavřelo své podnikání zhruba 95 procent všech lázeňských zařízení v Česku.
  • V modelových variantách vlivu epidemie na cestovní ruch (včetně lázeňského ruchu) se předpokládá propad až o 85 procent. V případě, že se opatření začnou uvolňovat v červnu.
  • Propad příjezdové turistiky se odhaduje na 82 procent. 

Naproti tomu naše nejznámější lázně, Karlovy Vary, jsou bezesporu silně závislé na zahraniční klientele včetně tradičních hostů z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Jak vyplývá z reakcí, některá velká zařízení letos už s provozem nepočítají.

Nesnadnou situaci připouští i karlovarský magistrát. Letos se musí vyrovnat s absencí světoznámého filmového festivalu, ale hlavně zahraničních hostů. „Město intenzivně jedná se zástupci lázeňských zařízení a také hotelů. Je pravda, že některé již oznámily, že tuto sezonu v podstatě vynechají,“ řekl deníku Metro Jan Kopál, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

Jeho slova potvrzují i zástupci jednoho z největších karlovarských hotelových zařízení. „Momentálně je naplánováno znovuotevření hotelu Imperial až na 1. dubna 2021,“ řekl deníku Metro Alexandr Stanka, marketingový ředitel hotelu, který poskytuje ubytování a lázeňskou péči právě ruským hostům.

V jiných hotelech a lázeňských domech ve městě se na příchod hostů přece jen připravují. „Společnost otevírá 12. května,“ potvrdila deníku metro Štěpánka Černá ze společnosti Bohemia – lázně, která provozuje v Karlových Varech tři hotely. To dává naději, že Karlovy Vary nebudou přes léto prázdné.

„Všichni samozřejmě čekají, včetně města, jak se k obnově cestovního ruchu a lázeňství postaví Česká republika. Zasedání našeho zastupitelstva minulý týden řešilo otázku, jaké způsoby podpory může použít město. Co by bylo nejefektivnější,“ vysvětluje mluvčí magistrátu. To, k čemu město po konzultacích s lázeňskými a ekonomickými odborníky dojde, bude projednávat ve čtvrtek mimořádná schůze karlovarského zastupitelstva.

Otevírání západočeských lázní je postupné. Například ve Františkových Lázních, které mají lůžkovou kapacitu kolem dvou a půl tisíce hostů, zahajuje tento týden provoz jediný lázeňský dům – Belveder. Ten může v plné sezoně nabídnout přibližně sto míst. Mariánské Lázně by měly první hosty, především kvůli rehabilitacím pacientů po operacích a s chronickými nemocemi, uvítat 25. května. 

Žijí z cizinců

Téměř 240 tisíc hostů se ubytovalo v loňském druhém čtvrtletí ve všech českých a moravských lázeňských ubytovacích zařízeních. Během dubna až června si největší přírůstek v porovnání se stejným čtvrtletím v roce 2018 připsal Karlovarský kraj. A to přes deset procent. Cizinci tvoří v tomto kraji více než devadesát procent všech lázeňských hostů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy