metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr JanečekMF DNES

Šviháci lázeňští jsou opět vítáni, ale bude jich pomálu

  5:55
Kolonády přetékající turisty i lázeňskými hosty. To je pro většinu českých i moravských lázní zatím hudba budoucnosti.

Kapacita Horských lázní Karlova Studánka na Bruntálsku se pohybuje kolem 460 lůžek. Za současných hygienických opatření, kdy vláda provoz takových zařízení umožnila, se dostanou v příštích dnech možná na necelou polovinu. Svým způsobem však mají štěstí. Na rozdíl od měst například v západních Čechách patří mezi jejich klientelu buď lidé přijíždějící jako klienti zdravotních pojišťoven, nebo domácí samoplátci. Vedení lázní věří, že k nim lidé co nevidět najdou cestu.

„Lázeňský“ COVID

  • Po vyhlášení nouzového stavu uzavřelo své podnikání zhruba 95 procent všech lázeňských zařízení v Česku.
  • V modelových variantách vlivu epidemie na cestovní ruch (včetně lázeňského ruchu) se předpokládá propad až o 85 procent. V případě, že se opatření začnou uvolňovat v červnu.
  • Propad příjezdové turistiky se odhaduje na 82 procent. 

Naproti tomu naše nejznámější lázně, Karlovy Vary, jsou bezesporu silně závislé na zahraniční klientele včetně tradičních hostů z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Jak vyplývá z reakcí, některá velká zařízení letos už s provozem nepočítají.

Nesnadnou situaci připouští i karlovarský magistrát. Letos se musí vyrovnat s absencí světoznámého filmového festivalu, ale hlavně zahraničních hostů. „Město intenzivně jedná se zástupci lázeňských zařízení a také hotelů. Je pravda, že některé již oznámily, že tuto sezonu v podstatě vynechají,“ řekl deníku Metro Jan Kopál, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.

Jeho slova potvrzují i zástupci jednoho z největších karlovarských hotelových zařízení. „Momentálně je naplánováno znovuotevření hotelu Imperial až na 1. dubna 2021,“ řekl deníku Metro Alexandr Stanka, marketingový ředitel hotelu, který poskytuje ubytování a lázeňskou péči právě ruským hostům.

V jiných hotelech a lázeňských domech ve městě se na příchod hostů přece jen připravují. „Společnost otevírá 12. května,“ potvrdila deníku metro Štěpánka Černá ze společnosti Bohemia – lázně, která provozuje v Karlových Varech tři hotely. To dává naději, že Karlovy Vary nebudou přes léto prázdné.

„Všichni samozřejmě čekají, včetně města, jak se k obnově cestovního ruchu a lázeňství postaví Česká republika. Zasedání našeho zastupitelstva minulý týden řešilo otázku, jaké způsoby podpory může použít město. Co by bylo nejefektivnější,“ vysvětluje mluvčí magistrátu. To, k čemu město po konzultacích s lázeňskými a ekonomickými odborníky dojde, bude projednávat ve čtvrtek mimořádná schůze karlovarského zastupitelstva.

Otevírání západočeských lázní je postupné. Například ve Františkových Lázních, které mají lůžkovou kapacitu kolem dvou a půl tisíce hostů, zahajuje tento týden provoz jediný lázeňský dům – Belveder. Ten může v plné sezoně nabídnout přibližně sto míst. Mariánské Lázně by měly první hosty, především kvůli rehabilitacím pacientů po operacích a s chronickými nemocemi, uvítat 25. května. 

Žijí z cizinců

Téměř 240 tisíc hostů se ubytovalo v loňském druhém čtvrtletí ve všech českých a moravských lázeňských ubytovacích zařízeních. Během dubna až června si největší přírůstek v porovnání se stejným čtvrtletím v roce 2018 připsal Karlovarský kraj. A to přes deset procent. Cizinci tvoří v tomto kraji více než devadesát procent všech lázeňských hostů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy