metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor
Michal Dvořák a cellistka Tina Guo v představení Vivaldianno | foto: Vivaldianno

Techno a Vivaldi propagují Česko

  17:47
Party v barokních kulisách a účastnice Miss mají nalákat mladé cizince.

Mladý muž dorazí do klubu, nasadí si sluchátka, ve kterých hraje techno, a brzy po něm začne pokukovat vlnící se dívka. Než dotančí k mladíkovi, scéna se mění v barokní zámek a ze sluchátek zní Čtvero ročních období italského skladatele Antonia Vivaldiho. Takto začíná videoklip, který včera představila agentura CzechTourism.

„Hledali jsme cestu, jak přilákat mladé, aby se vydali za barokními památkami v Česku. Vsadili jsme na mladé tvůrce, kterým se podařilo originálně, ale zároveň naprosto přirozeně propojit období baroka se současností,“ říká Martina Zikmundová z agentury CzechTourism.

Ta zároveň vysvětluje, proč tvůrci vsadili na italského skladatele. „Na začátku projektu jsme uvažovali také o českých barokních skladatelích, jako je například Jan Dismas Zelenka. Nakonec jsme se však rozhodli pro hudbu od Antonia Vivaldiho, jehož Čtvero ročních období je známé po celém světě a má potenciál oslovit publikum i na zahraničních trzích,“ vysvětluje Zikmundová. Klip za 400 tisíc korun uvidí diváci nejen u nás a v Evropě, ale i v Latinské Americe a Rusku.

Pro tvorbu videoklipu, ve kterém hraje finalistka Miss 2014 Veronika Kašáková, agentura oslovila studenty filmových škol a širokou veřejnost. Vítězem hlasování veřejnosti se stal Dužan Duong, který spot realizoval.

„Baroko má mladým lidem stále co říct, což dokazuje i výsledné dílo. Mám velkou radost z toho, že CzechTourism hledá nové možnosti a kanály propagace České republiky a nebojí se ani neozkoušených a netradičních cest,“ přibližuje proces vzniku videa režisér Štěpán Fok Vodrážka, který je odborným garantem projektu.

Klip na sociálních sítích zatím sklízí převážně chválu. Video se líbí i rockovému klavíristovi Michalu Dvořákovi, který sám baroko propaguje projektem Vivaldianno.

„Propojení baroka a současnosti je pro mne jedno z nejkrásnějších hudebních dobrodružství,“ říká Dvořák. Drobné výhrady ale přece jen ke klipu má. „Od čtyřicáté osmé až do šedesáté vteřiny je nějaká chyba v hudbě. Snad nějaký přeslech nebo nějaká zapomenutá stopa,“ všímá si Dvořák.

Na Moravě tančí také důchodci

  • Nový videoklip CzechTourism TechnoMeetsBaroque se na sociálních sítích líbí. To u propagačních videí není zvykem.
  • Rozpaky vzbudil v roce 2015 klip o Jihomoravském kraji. Ten stál 130 tisíc a lidé ho vesměs kritizovali. „Žiju na jižní Moravě, ale za to video se stydím,“ stálo v jednom z komentářů pod videem. V klipu rodina se dvěma dětmi stojí před lednickým zámkem a pustí se do zvláštního tance. Střih a za dunivé hudby rázem skupina důchodců vytáčí ruce na vinicích pod Pálavou. V kreacích se pak s křečovitými úsměvy prostřídají ještě mladí lidé na zahradě vily Tugendhat či krojovaná kapela před historickým stavením.
  • Kritiku loni sklidil také spot ministerstva zahraničí s názvem Czechia has Marvellous People. Klip mimo jiné vznikl kvůli prezentaci českých firem v zahraničí. Záběry české krajiny, řemeslné práce či umění doprovází klavírní hudba.
  • Tradiční český výrobce pian Petrof si stěžuje na to, že křídlo použité ve spotu je americké. „Nevím, z jakého titulu prezentujeme z peněz daňových poplatníků americkou značku ve společnosti českých osobností a produktů,“ kritizovala loni klip Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka společnosti Petrof.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek