metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Herec a dabér Jan Vondráček namlouvá hlášení do vozů MHD v Praze. (24. října 2022) | foto: Dopravní podnik Praha

Barman Vočko ze seriálu Simpsonovi má namluvené všechny tramvajové zastávky

  14:21
Nový hlas pražské MHD – herce a dabéra Jana Vondráčka zavřel dopravní podnik ve studiích Českého rozhlasu.

Dabingový představitel barmana Vočka Szyslaka ze seriálu Simpsonovi – hlasový chameleon Jan Vondráček se již brzy stane hlasem pražských autobusů a tramvají.

„Pan Vondráček od srpna pokračuje v nahrávání ve studiích Českého rozhlasu. V tuto chvíli máme namluveny všechny tramvajové zastávky a již proběhla korektura těchto nahrávek ze strany Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR,“ říká šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík.

Nyní se Vondráček začne věnovat nahrávaní provozních hlášení pro tramvaje i autobusy. „Ty také projdou korekturou. Nová hlášení by se jako první měla objevit ve všech tramvajích a doufáme, že se to povede nejpozději do konce letošního roku,“ dodává Šabík.

Herec a dabér Jan Vondráček nově namlouvá ve studiích Českého rozhlasu zastávky pražské MHD. (24. října 2022)

Vondráčka pak ještě čeká namlouvání názvů autobusových zastávek, které se v těchto dopravních prostředcích objeví v první polovině příštího roku. Častým přáním internetových vtipálků je na Facebooku dopravního podniku, aby Vondráček hlášení namlouval stejně jako Vočko. Respektive aby posadil svůj hlas do podoby, jaká zní v kresleném kultovním seriálu o žluté rodince.

„Prosím, že se bude na konečných na nočních linkách hlásit hlasem Vočka: Vypadněte, vožralové!“ píše uživatel Honza Veselý.

Dagmar Hazdrová provázela svým hlasem cestující v pražských tramvajích a autobusech téměř 30 let. Štafetu po ní na podzim 2022 přebírá herec a dabér Jan Vondráček.

V Pražské integrované dopravě (PID), na všech autobusových a tramvajových linkách, je v současnosti 13 042 zastávkových sloupků, tedy i zastávek, z čehož necelá třetina – 3562 kusů – je na území Prahy. To v absolutních číslech znamená 283 jedinečných názvů tramvajových zastávek, 1316 názvů autobusových zastávek na území hlavního města Prahy a 4601 zastávek autobusů mimo Prahu v oblastech integrovaných do PID. Držitel divácké Ceny Františka Filipovského za dabing postavy Patricka Janea v seriálu Mentalista má tedy za sebou i před sebou spoustu práce.

Herec a dabér Jan Vondráček nově namlouvá ve studiích Českého rozhlasu zastávky pražské MHD. (24. října 2022)

Vondráčkův hlas vybrali Pražané v létě, a to prostřednictvím ankety na webu dopravního podniku. Herec měl velkou konkurenci. Se 124 316 příznivci, kteří pro něj v anonymní klikačce hlasovali, ale na hlavu porazil třeba zkušenou dabérku Jitku Moučkovou. Jejím českým hlasem promlouvají herečky Scarlett Johanssonová, Naomi Wattsová, Rachel Weiszová nebo Kaley Cuocoová, která se proslavila rolí Penny v legendárním seriálu Teorie velkého třesku. Dalšími anonymními rivaly byli ještě herečka, dabérka a moderátorka Anna Císařovská a dabér a moderátor Jakub Stárek.

Dagmar Hazdrová provázela svým hlasem cestující v pražských tramvajích a autobusech téměř 30 let. Štafetu po ní na podzim 2022 přebírá herec a dabér Jan Vondráček.

Pomyslnou štafetu přebral Vondráček od legendární hlasatelky Československého a Českého rozhlasu Dagmar Hazdrové. Ta nahrává audiostopu v tramvajích a autobusech poslední čtvrtstoletí, tedy od roku 1996. Její hlas mohli cestující slyšet i v jiných městech.

Komentáře

zpět na článek