metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Peníze (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Účet za volby: Nejvíce zaplatila za zastupitele Trojkoalice, nejméně piráti

  15:17
Nejvíc peněz za kampaň vynaložila na zisk jednoho mandátu v pražském zastupitelstvu Trojkoalice, každý zastupitel je stál 937 500 korun. Nejméně museli zaplatit Piráti, na zisk mandátu jim stačilo 100 000 korun. Vítězné ANO vydalo na každého ze 17 zastupitelů asi 766 000 korun. Vyplývá to z údajů od jednotlivých stran a z informací společnosti Transparency International.

Nejvíce hlasů křesel v pražském zastupitelstvu získalo hnutí ANO, na předvolební kampaň v Praze vydalo 13 milionů korun. Stejnou částku vynaložilo i hnutí Pro Prahu starosty Kolodějí Zbyňka Passera, jehož kandidáti se ale do zastupitelstva nedostali. Stejně jako například Demokraté Jana Kasla, kteří za kampaň zaplatili šest milionů korun.

Shodně 625 tisíc korun vydali na zisk jednoho zastupitelského křesla strany ODS a TOP 09. Dosavadní vládnoucí strana pražského magistrátu TOP 09 zaplatila za kampaň deset milionů korun a získala 16 mandátů, ODS vydala oproti ní poloviční částku a má polovinu zastupitelů. Na půl milionu korun přišel jeden zastupitelský post sociální demokraty a komunisty. ČSSD zaplatila za kampaň čtyři miliony korun a získala osm zastupitelů, KSČM vydala polovinu a získala čtyři zastupitele.

Jak to vychází v městských částech

  • V celkovém součtu za všechny pražské městské části získala nejvíce zastupitelů TOP 09, přestože na kampaň nevynaložila nejvyšší částku. Jejích deset milionů korun se proměnilo v zisk 169 zastupitelů.
  • Za nejvyšších 13 milionů korun získalo druhé ANO o devět zastupitelů méně a hnutí Pro Prahu získalo za 13 milionů 60 zastupitelů.
  • Všechny strany Trojkoalice - zelení, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí dohromady získaly 158 zastupitelů. Na magistrátní kampaň každá z nich vydala 2,5 milionu korun, další peníze ale každá vydala v jednotlivých městských částech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy