metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Ukradená kola hledá policie v bazarech. Některé zruinovala

21. září 2017  13:39 Filip Jaroševský Metro.cz
Cyklisté však své stroje často najdou sami. Měli by informovat policii a­ vyčkat na ni.

Když vám v hlavním městě ukradnou kolo a nahlásíte to, policisté budou obcházet bazary a zastavárny tak dlouho, dokud ho nenajdou. Tahle utopická představa se ale dle Českého svazu cyklistů v metropoli rozhodně nerealizuje.

Krádeže v Amsterdamu

Největší nizozemské město brázdí odhadem půl milionu jízdních kol. Denně se jich ztrácí 200 až 400.

Některá si lidé půjčí a pak odhodí třeba do kanálu. Nejrychlejší metodou, jak své kolo získat zpět a neřešit to zdlouhavě s policií, kterou poradí většina amsterdamských majitelů, je obejít nejbližší bazary s bicykly.

Pokud kolo objevíte a bazar ho nabízí za přijatelnou cenu, koupíte si ho. Podruhé.

„Nevěřím tomu, že se to děje. Respektive ano, občas někam policisté na obhlídku zajdou, je to ale většinou na tip samotného okradeného, který si již kolo našel sám,“ řekl deníku Metro ředitel svazu Stanislav Kozubek, podle kterého musí být úspěšnost sóloakcí policistů mizivá. K ­Miroslavu Bejčkovi, který vede bazar ve Vyšehradské ulici, ale dle jeho slov uniformované návštěvy opravdu chodí. Děje se tak zhruba se­čtrnáctidenními rozestupy. „Většinou mají v merku konkrétní kolo nebo zamávají fotkou konkrétního člověka. Od té doby, co tu ale mám jen pár kol, už není moc co­ kontrolovat,“ usmívá se Bejček.

Podobnou zkušenost má také zastavárník Radim Přibyl, který se svou provozovnou sídlí v Sokolovské ulici v­ Praze 8. I když se u něj kontrola objeví zřídkakdy, o zruinovaných kolezích z oboru už ­slyšel. „Museli zavřít, protože přicházeli o zboží. Kontroly rozhodně schvaluju. Nejpestřejší je to v tomhle směru v­ Nuslích, na Žižkově nebo na ­okraji Prahy,“ dodává Přibyl.

Kradou se

1387

Tolik kol se loni v Praze ztratilo. Letos od ledna do srpna to bylo dohromady 768 kusů. Ačkoliv jde o méně nahlášených krádeží než v ­předchozích letech, čísla jsou stále alarmující. V roce 2010 se totiž ztratilo 1158 bicyklů, o ­tři roky později, v­ roce 2013, to bylo 2195 kusů. V roce 2015 došlo k poklesu na 1435, v minulém roce pak na 1387. Letošní rok je tedy zatím poměrně klidný.

Podle Ladislava Beránka z­ tiskového odboru pražské policie je v případě oznamování krádeže hned po prokázání vlastnictví kola nejdůležitější popsat policistům co nejvíce takzvaných markantů, tedy barvu kola, značku, číslo rámu, specifickou výbavu, specifické úpravy a podobně. „Pokud si okradený pozná své kolo v bazaru sám, měl by ihned volat na linku 158 a vyčkat na místě do příjezdu policejní hlídky,“ radí Beránek.

V poslední době se rozmohla móda nechat si kolo pro snadnější identifikaci označit čárovým kódem, čipem či neviditelným forenzním sprejem, který ve tmě září. Kolo se pak dle Beránka policistům v­ bazarech daleko snadněji hledá. Krádež kola je v­ Praze většinou srovnatelná se ztrátou desetitisíců. Dle svazu cyklistů jich ubude, jestliže se masově rozšíří bikesharing. Díly z těchto kol jsou totiž na jiné typy obvykle nepoužitelné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám