metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
V depu se překládají zásilky pro cyklorozvoz. | foto: DEPOT.BIKE

V cyklodepu pod magistrálou si může dát kurýr i sprchu

  9:33
První zázemí pro rozvoz zásilek pomocí nákladních elektrokol sídlí na Těšnově.

„V našem cyklodepu určeném pro rozvoz zásilek po centru města prostřednictvím nákladních elektrokol mají kurýři větší pohodlí, než v klasickém depu jednotlivých zásilkových firem.“ S tímhle odvážným tvrzením pro Metro přispěchal spoluautor a šéf projektu nového zázemí pro poslíčky Jakub Ditrich. Ten na popud magistrátu zřídil novinku u stanice metra Florenc na Těšnově, a to přímo pod rušnou magistrálou. Depo se slavnostně otevřelo v polovině minulého týdne a od té doby tudy prošly již stovky balíčků.

Cyklodepo

  • Funguje jako překladiště zásilek z dodávek, které je dopraví ze skladů společností na okraji města do skladového kontejneru konkrétní logistické společnosti v depu.
  • Odtud si je kurýr vyzvedne, uloží do nákladového prostoru elektrokola, a poté jsou rychle a s nulovými emisemi dopraveny k příjemcům v centru. Za jeden den dokážou kurýři z tohoto depa doručit až 80 zásilek.

„Kurýrům jsme zde vymysleli zázemí, které budou v rámci pilotního provozu využívat šest až osm měsíců. Museli jsme tedy zajistit, aby tu nic nechybělo. S firmou pronajímající mobilní toalety a zábrany jsme vymysleli koncept kontejneru, kde se nachází nejen vytopená kuchyňka a šatny, ale i sprchy. Proti zimě pak kurýrům pomáhají overaly přes oblečení, které fasují od jednotlivých provozovatelů,“ dodává pro Metro Ditrich.

V cyklodepu se balíky překládají z náklaďáků na speciální elektrokola a kurýři je poté doručují k zákazníkům v centru. Vedení Prahy chce tímto krokem ulevit veřejnému prostoru a snížit dopravní zátěž. Pokud bude cyklodepo na Těšnově vyhodnoceno logistickými firmami i vedením metropole pozitivně, rada hlavního města zváží zavedení regulace vjezdu nákladních vozidel do centra Prahy.

Mezi logistické firmy, které pod magistrálou provozují svá elektrokola, patří například rohlík.cz, Messenger, DPD či PPL. Posledně jmenovaná firma, která v rámci cyklodepa provozuje tři elektrokola, má již ohledně svého působení zde velké plány. „Uvažuje se, že by ještě v přední části depa před závorami mohl vzniknout prostor pro výdejní automaty dopravců. Této příležitosti případně plánujeme využít i my, protože v příštím roce budeme uvádět do provozu tisíc výdejních PPL Parcelboxů,“ vysvětluje Metru provozní ředitel a vedoucí projektu cyklodepa za PPL David Voznička.

Podle zástupců PPL má současná kapacita boxu jednoho kola činit 140 litrů. Ten lze v případě potřeby vyměnit do budoucna za větší. Elektrokolo uveze celkem včetně obsluhy 180 kilogramů a předpokládá se, že bude denně jeden cyklokurýr schopen rozvést až padesátku zásilek. „Vždy jich část doručí poté se vrátí zpět do depa pro další várku,“ doplňuje Voznička. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek