metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Pondělí, 18. ledna 2021. Svátek má Vladislav.
V depu se překládají zásilky pro cyklorozvoz.
Větší foto
V depu se překládají zásilky pro cyklorozvoz. | foto: DEPOT.BIKE

V cyklodepu pod magistrálou si může dát kurýr i sprchu

23. listopadu 2020  9:33 Filip Jaroševský Metro.cz
První zázemí pro rozvoz zásilek pomocí nákladních elektrokol sídlí na Těšnově.

„V našem cyklodepu určeném pro rozvoz zásilek po centru města prostřednictvím nákladních elektrokol mají kurýři větší pohodlí, než v klasickém depu jednotlivých zásilkových firem.“ S tímhle odvážným tvrzením pro Metro přispěchal spoluautor a šéf projektu nového zázemí pro poslíčky Jakub Ditrich. Ten na popud magistrátu zřídil novinku u stanice metra Florenc na Těšnově, a to přímo pod rušnou magistrálou. Depo se slavnostně otevřelo v polovině minulého týdne a od té doby tudy prošly již stovky balíčků.

Cyklodepo

  • Funguje jako překladiště zásilek z dodávek, které je dopraví ze skladů společností na okraji města do skladového kontejneru konkrétní logistické společnosti v depu.
  • Odtud si je kurýr vyzvedne, uloží do nákladového prostoru elektrokola, a poté jsou rychle a s nulovými emisemi dopraveny k příjemcům v centru. Za jeden den dokážou kurýři z tohoto depa doručit až 80 zásilek.

„Kurýrům jsme zde vymysleli zázemí, které budou v rámci pilotního provozu využívat šest až osm měsíců. Museli jsme tedy zajistit, aby tu nic nechybělo. S firmou pronajímající mobilní toalety a zábrany jsme vymysleli koncept kontejneru, kde se nachází nejen vytopená kuchyňka a šatny, ale i sprchy. Proti zimě pak kurýrům pomáhají overaly přes oblečení, které fasují od jednotlivých provozovatelů,“ dodává pro Metro Ditrich.

V cyklodepu se balíky překládají z náklaďáků na speciální elektrokola a kurýři je poté doručují k zákazníkům v centru. Vedení Prahy chce tímto krokem ulevit veřejnému prostoru a snížit dopravní zátěž. Pokud bude cyklodepo na Těšnově vyhodnoceno logistickými firmami i vedením metropole pozitivně, rada hlavního města zváží zavedení regulace vjezdu nákladních vozidel do centra Prahy.

Mezi logistické firmy, které pod magistrálou provozují svá elektrokola, patří například rohlík.cz, Messenger, DPD či PPL. Posledně jmenovaná firma, která v rámci cyklodepa provozuje tři elektrokola, má již ohledně svého působení zde velké plány. „Uvažuje se, že by ještě v přední části depa před závorami mohl vzniknout prostor pro výdejní automaty dopravců. Této příležitosti případně plánujeme využít i my, protože v příštím roce budeme uvádět do provozu tisíc výdejních PPL Parcelboxů,“ vysvětluje Metru provozní ředitel a vedoucí projektu cyklodepa za PPL David Voznička.

Podle zástupců PPL má současná kapacita boxu jednoho kola činit 140 litrů. Ten lze v případě potřeby vyměnit do budoucna za větší. Elektrokolo uveze celkem včetně obsluhy 180 kilogramů a předpokládá se, že bude denně jeden cyklokurýr schopen rozvést až padesátku zásilek. „Vždy jich část doručí poté se vrátí zpět do depa pro další várku,“ doplňuje Voznička. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako z Pottera či Star Wars. Tohle si myslíte o tlačítku

Tlačítko na Františku
vydáno 18. ledna 2021  7:00

O své názory na bezkontaktní novinku se s námi čtenáři podělili na Facebooku.  celý článek

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

Vaše fotky z Prahy