metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Úterý, 26. října 2021. Svátek má Erik.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Vánoční dluhy zamotají hlavu hned po Silvestru

  14:30
K výdělkům přispějí obchodníkům i dlužníci. Většina z nich ale potom nebude mít na splátky.

Je to jako z reklamy nejmenovaného prodejce, kde žena tvrdí, že šla jen pro mandarinky a odešla v kožichu. Před Vánocemi se totiž chováme stejně jako dáma z plakátu a stojí nás to víc peněz. Plánujeme utratit třeba pět tisíc, nakonec ale utratíme o polovinu víc i dvojnásobek. Problém mají především ti, kteří na dárky nemají nebo mají jen málo peněz, ale vábení rolniček a koled neodolají. Vrhnou se do náruče všem, kteří jim nabídnou možnost vypůjčit si.

Impulzivně podléháme vábení „vánočních“ peněz

„Letos nás překvapil rozdíl mezi tím, co si lidé plánují, že koupí, a kolik za to utratí a jaká je pak realita,“ říká David Šmejkal, ředitel Finanční poradny při finanční tísni. Poradna si letos dala zpracovat, jak budou letos Češi financovat Vánoce, a také porovnávala čísla z těch minulých. Podle ní k vyšším než plánovaným útratám přispívá i všeobecná euforie kolem dobré kondice ekonomiky a růst platů.

Dluhy za dárky

70

  • Tolik miliard korun si letos podle odhadů napůjčují Češi na vánoční dárky.

5000

  • Tolik korun hodlá utratit třetina Čechů za vánoční dárky.

63

  • Tolik procent lidí si půjčí peníze osobně, přímo v bance nebo obchodech. Zbylých 37 procent přes internet.

„V průměru letos chtějí lidé utratit necelých šest tisíc korun, podobné to bylo i v minulosti, ale z minulosti víme, že to bylo kolem osmi tisíc,“ uvádí Šmejkal. Právě skutečnost, že si pak třeba přímo v obchodě koupí něco, co vůbec nechtěli – a na co ani neměli – vede k tomu, že si na dárky půjčí. „Lidé se pak chovají impulzivně, proto si často vyjednají půjčku přímo v prodejně,“ dodává Šmejkal. To vede k tomu, že si většinou pořádně neprostudují podmínky.

Už v lednu si dlužníci rvou vlasy

„Vlna půjček se oproti celému roku až zdvojnásobuje v listopadu a prosinci,“ uvádí poradce David Šmejkal. Ale hned po Novém roce roste počet volajících na poradenské finanční linky až o třetinu. Dlužníci totiž hned v lednu, nejpozději v únoru, zjišťují, že nemají ani na první splátku. „Pak víte, že je pořád hodně lidí, kterým schází základní povědomí o rodinném rozpočtu,“ komentuje problematiku Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů. Lidé si totiž nedokážou spočítat, jaké jsou jejich celkové měsíční výdaje a jestli i relativně nízká měsíční splátka už nepřekročí to, co musí každý měsíc zaplatit.

Zadlužuje se pětina Čechů

To, proč nakonec utrácíme víc, než jsme počítali, vysvětluje i rozdíl mezi tím, za co utrácet plánujeme a za co pak opravdu platíme. „Před Vánocemi chtějí lidé nakupovat jako dárky hlavně oblečení, kosmetiku, hračky nebo kosmetiku,“ vysvětluje Vodička. Až na čtvrtém místě je v plánech elektronika. Jenomže jsou to právě mobilní telefony, televize a počítače, které pak ve vánočních útratách figurují vždy na prvním místě, a také na ně si nejčastěji půjčujeme. Navíc elektronika je dražší než původně plánované kosmetika nebo svetry.

Na Vánoce se pravidelně zadlužuje asi pětina Čechů, polovina z nich patří mezi rizikové klienty. Hlavně proto, že tito lidé už mají dvě nebo tři další půjčky. Často si berou půjčky i na splácení vánočních dluhů. „Nejhorší je, když strčí hlavu do písku a přestanou splácet úplně,“ dodává Vodička ze sdružení spotřebitelů.

Lidé si půjčují i proto, aby si na Vánoce koupili víc pití

  • Jen šest procent Čechů si chce letos na Vánoce půjčit. Realita ale bude třikrát vyšší.
  • Šedesát procent Čechů si půjčuje na dárky maximálně do deseti tisíc korun.
  • Reklama na půjčky platí nejvíc na mladé lidi. Starší lidé jsou opatrnější.
  • Nejvíc dlužníků, včetně těch, kteří mají více závazků hlavně na spotřební zboží, je ve věkové kategorii 45 až 54 let.
  • Lidé si před Vánocemi půjčují také na to, co spotřebují rychleji, než budou splácet. Třeba na relaxační pobyty nebo aby si nakoupili víc alkoholu.
  • Každý pátý Čech má zkušenost s předvánočním půjčováním peněz. Průměrná hodnota půjček byla loni téměř osm a půl tisíce korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy