metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Do úklidu okolí se zapojují celé rodiny. | foto: Metro.cz

Vezměte pytle i děti. V sobotu se bude jarně smejčit celé Česko

  5:00
O víkendu vyrazí do terénu dobrovolníci z celé republiky, aby pomohli uklidit černé skládky, odpadky a další nepořádek. Iniciativa Ukliďme Česko pořádá úklidovou akci už podeváté. Hlavní úklidový den bude v sobotu, uklízet se bude po celý duben.

Začalo to na skládce
Zaneřáděné okolí nedalo zakladateli úklidové akce Miroslavu Kubáskovi spát. V roce 2012 proto přišel s internetovou aplikací ZmapujTo, do které mohou lidé zanést černé skládky, na které ve svém okolí narazí, a informovat tak o nich příslušné úřady.

Během prvních dvou let fungování této aplikace bylo nahlášeno přes 2500 míst se skládkami ve 40 městech a obcích. I přes aktivitu lidí, kteří menší i větší kupy odpadků nahlašovali, skládky neubývaly. Ukázalo se, že úřady nedokážou dostatečně rychle reagovat na neustále přibývající upozornění a odpady odstraňovat.

První úklid Česka
Motivací k založení spolku Ukliďme Česko byla nespokojenost s odezvou úřadů. První dobrovolníci vzali odpadky útokem na jaře 2014. Od té doby se akce pořádá dvakrát ročně a zapojují se do ní nejen jednotlivci a rodiny, ale také školy, hasiči, policisté, záchranáři, politické strany, mediálně známé osobnosti, zástupci měst a obcí nebo nejrůznější spolky, jako jsou například vodáci.

Rekordní účast evidoval spolek v roce 2019, kdy proběhlo 3895 úklidů a zapojilo se 157 163 lidí. Během celosvětové epidemie však zájem ze strany občanů opadl, především kvůli nařízeným hygienickým opatřením. Od letošního úklidu mají zakladatelé iniciativy velká očekávání. „Letos máme nahlášených zhruba 3500 úklidových akcí. Je to zhruba tolik, kolik bylo dohromady za poslední dva covidové roky,“ uvádí Kubásek.

Přidat se může kdokoli
Do akce se lze zapojit jako organizátor nebo dobrovolník, obě skupiny se musí nejprve zaregistrovat na oficiálních webových stránkách. Organizátoři mohou sami přijít s návrhem na oblast, kterou si přejí očistit od odpadků, ať už v okolí svého bydliště, nebo v oblíbené lokalitě.

Pro ty, kteří by rádi úklid zorganizovali, slouží jako inspirace seznam nahlášených skládek ve zmíněné aplikaci ZmapujTo. Na organizátorech je také zajištění odvozu odpadu na příslušná místa po skončení akce.

Pozor je třeba dát na vlastnictví prostranství. U soukromých pozemků je potřeba kontaktovat majitele, možnost úklidu s ním domluvit a předejít tak případným nepříjemnostem při neoprávněném vstupu na pozemek.

Skupina dobrovolníků to má o něco jednodušší, stačí se na webových stránkách zaregistrovat a vybrat si ze seznamu pořádaných úklidů ten, který je jejich srdci či domovu nejbližší.

Pomůcky pro úklid zajistí pytlomaty 
Snahou spolku je zajistit úklidové pomůcky pro co nejvíce účastníků. „Zatím jsme rozeslali přes 100 tisíc pytlů na odpadky a 150 tisíc rukavic. Očekáváme, že se letos do uklízení svého okolí pustí 200 tisíc lidí,“ říká Kubásek.

Během akce se ve městech a obcích objeví takzvané pytlomaty, tedy stanoviště, kde si mohou účastníci akce vzít pytle na odpadky. Přípravu těchto míst mají na starost organizátoři. „Při tvorbě pytlomatu buďte kreativní a myslete na povětrnostní podmínky,“ vybízí pořadatelé akce na svých stránkách.

Péči o okolí učí od dětství
Významnou skupinou, která se do úklidů pravidelně zapojuje, jsou školy. „Z celku nahlášených úklidů tvoří školy většinou kolem dvaceti procent. Zapojují se nejen základní a střední školy, ale také řada školek,“ komentuje Kubásek.

Uklízet se bude například v okolí Divoké Šárky. „Vedeme děti k ekologii, a protože nás všechny trápí odpadky po návštěvnících parku, rozhodli jsme se do akce zapojit a trochu to tu poklidit,“ napsala Tereza Dvořáková, která organizuje sbírku za místní mateřskou školku.

Mladší ročníky se pořadatelé snaží motivovat formou fotosoutěže, ve které mohou soutěžící jako hlavní cenu vyhrát tablet.

Očista i zkušenost
Cílem akce je nejen uklidit nepořádek v okolí, se kterým si úklidové služby, správa měst a obcí nevědí rady, ale také skrze vlastní prožitek poučit o zatím nevyřešeném problému vzniku skládek a poukázat na množství volně poházeného odpadu v přírodě. „Ti, co jednou uklízeli, už další nepořádek dělat nebudou,“ uvádí pořadatelé akce.

Akce Ukliďme Česko bude probíhat po celé Praze

  • Jarní úklid vypukne už v sobotu 2. dubna. Vybrali jsme pro vás několik míst, kam se můžete přihlásit. Kompletní seznam a registraci naleznete na www.uklidmecesko.cz
  • Volně pohozená PET lahev se rozkládá několik století. Uvádí se, že plastové lahve potřebují 100 až 450 let k tomu, aby se zcela rozložily. Igelitovému sáčku to trvá „jen“ 25 let, plastový kelímek rozklad zvládne za 70 let. 
  • Praha ročně vyprodukuje 721 tisíc tun odpadu. V celkové produkci je na druhém místě hned za Středočeským krajem, který ročně překročí 800 tisíc tun. Třetí příčku obsadil Moravskoslezský kraj se 653 tisíci tunami odpadu.
  • V Česku se nejvíce recykluje papír, na nový ho lze proměnit až sedmkrát. Oproti tomu plast a sklo lze recyklovat teoreticky donekonečna. Z plastových materiálů lze vyrobit nové PET lahve nebo textilní vlákna na výrobu oblečení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek