metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Do úklidu okolí se zapojují celé rodiny. | foto: Metro.cz

Vezměte pytle i děti. V sobotu se bude jarně smejčit celé Česko

  5:00
O víkendu vyrazí do terénu dobrovolníci z celé republiky, aby pomohli uklidit černé skládky, odpadky a další nepořádek. Iniciativa Ukliďme Česko pořádá úklidovou akci už podeváté. Hlavní úklidový den bude v sobotu, uklízet se bude po celý duben.

Začalo to na skládce
Zaneřáděné okolí nedalo zakladateli úklidové akce Miroslavu Kubáskovi spát. V roce 2012 proto přišel s internetovou aplikací ZmapujTo, do které mohou lidé zanést černé skládky, na které ve svém okolí narazí, a informovat tak o nich příslušné úřady.

Během prvních dvou let fungování této aplikace bylo nahlášeno přes 2500 míst se skládkami ve 40 městech a obcích. I přes aktivitu lidí, kteří menší i větší kupy odpadků nahlašovali, skládky neubývaly. Ukázalo se, že úřady nedokážou dostatečně rychle reagovat na neustále přibývající upozornění a odpady odstraňovat.

První úklid Česka
Motivací k založení spolku Ukliďme Česko byla nespokojenost s odezvou úřadů. První dobrovolníci vzali odpadky útokem na jaře 2014. Od té doby se akce pořádá dvakrát ročně a zapojují se do ní nejen jednotlivci a rodiny, ale také školy, hasiči, policisté, záchranáři, politické strany, mediálně známé osobnosti, zástupci měst a obcí nebo nejrůznější spolky, jako jsou například vodáci.

Rekordní účast evidoval spolek v roce 2019, kdy proběhlo 3895 úklidů a zapojilo se 157 163 lidí. Během celosvětové epidemie však zájem ze strany občanů opadl, především kvůli nařízeným hygienickým opatřením. Od letošního úklidu mají zakladatelé iniciativy velká očekávání. „Letos máme nahlášených zhruba 3500 úklidových akcí. Je to zhruba tolik, kolik bylo dohromady za poslední dva covidové roky,“ uvádí Kubásek.

Přidat se může kdokoli
Do akce se lze zapojit jako organizátor nebo dobrovolník, obě skupiny se musí nejprve zaregistrovat na oficiálních webových stránkách. Organizátoři mohou sami přijít s návrhem na oblast, kterou si přejí očistit od odpadků, ať už v okolí svého bydliště, nebo v oblíbené lokalitě.

Pro ty, kteří by rádi úklid zorganizovali, slouží jako inspirace seznam nahlášených skládek ve zmíněné aplikaci ZmapujTo. Na organizátorech je také zajištění odvozu odpadu na příslušná místa po skončení akce.

Pozor je třeba dát na vlastnictví prostranství. U soukromých pozemků je potřeba kontaktovat majitele, možnost úklidu s ním domluvit a předejít tak případným nepříjemnostem při neoprávněném vstupu na pozemek.

Skupina dobrovolníků to má o něco jednodušší, stačí se na webových stránkách zaregistrovat a vybrat si ze seznamu pořádaných úklidů ten, který je jejich srdci či domovu nejbližší.

Pomůcky pro úklid zajistí pytlomaty 
Snahou spolku je zajistit úklidové pomůcky pro co nejvíce účastníků. „Zatím jsme rozeslali přes 100 tisíc pytlů na odpadky a 150 tisíc rukavic. Očekáváme, že se letos do uklízení svého okolí pustí 200 tisíc lidí,“ říká Kubásek.

Během akce se ve městech a obcích objeví takzvané pytlomaty, tedy stanoviště, kde si mohou účastníci akce vzít pytle na odpadky. Přípravu těchto míst mají na starost organizátoři. „Při tvorbě pytlomatu buďte kreativní a myslete na povětrnostní podmínky,“ vybízí pořadatelé akce na svých stránkách.

Péči o okolí učí od dětství
Významnou skupinou, která se do úklidů pravidelně zapojuje, jsou školy. „Z celku nahlášených úklidů tvoří školy většinou kolem dvaceti procent. Zapojují se nejen základní a střední školy, ale také řada školek,“ komentuje Kubásek.

Uklízet se bude například v okolí Divoké Šárky. „Vedeme děti k ekologii, a protože nás všechny trápí odpadky po návštěvnících parku, rozhodli jsme se do akce zapojit a trochu to tu poklidit,“ napsala Tereza Dvořáková, která organizuje sbírku za místní mateřskou školku.

Mladší ročníky se pořadatelé snaží motivovat formou fotosoutěže, ve které mohou soutěžící jako hlavní cenu vyhrát tablet.

Očista i zkušenost
Cílem akce je nejen uklidit nepořádek v okolí, se kterým si úklidové služby, správa měst a obcí nevědí rady, ale také skrze vlastní prožitek poučit o zatím nevyřešeném problému vzniku skládek a poukázat na množství volně poházeného odpadu v přírodě. „Ti, co jednou uklízeli, už další nepořádek dělat nebudou,“ uvádí pořadatelé akce.

Akce Ukliďme Česko bude probíhat po celé Praze

  • Jarní úklid vypukne už v sobotu 2. dubna. Vybrali jsme pro vás několik míst, kam se můžete přihlásit. Kompletní seznam a registraci naleznete na www.uklidmecesko.cz
  • Volně pohozená PET lahev se rozkládá několik století. Uvádí se, že plastové lahve potřebují 100 až 450 let k tomu, aby se zcela rozložily. Igelitovému sáčku to trvá „jen“ 25 let, plastový kelímek rozklad zvládne za 70 let. 
  • Praha ročně vyprodukuje 721 tisíc tun odpadu. V celkové produkci je na druhém místě hned za Středočeským krajem, který ročně překročí 800 tisíc tun. Třetí příčku obsadil Moravskoslezský kraj se 653 tisíci tunami odpadu.
  • V Česku se nejvíce recykluje papír, na nový ho lze proměnit až sedmkrát. Oproti tomu plast a sklo lze recyklovat teoreticky donekonečna. Z plastových materiálů lze vyrobit nové PET lahve nebo textilní vlákna na výrobu oblečení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek