metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Jan Charvát
Větší foto
Jan Charvát | foto: ARCHIV

Vracejí rozbité věci do života. Otevírají i kamennou pobočku

28. února 2020  11:50 LUCIE MOTTLOVÁ
Dosud projekt fungoval jen jako web, nemohli ho proto využívat lidé, kteří se na internetu nepohybují. Například senioři, kteří nyní mohou osobně zajít do Strašnic. „Náš opravář zdiagnostikuje, jestli předmět vůbec půjde opravit. A pak si to budou moct přijít vyzvednout,“ říká Jan Charvát, zakladatel webu Opravarna.cz.

Podle něj je výdejna v ulici Dvouletky pilotním projektem. Otevřeno bude mít zatím jen pátky od 14 do 18 hodin. „Když to bude dávat smysl, budeme otvírací dobu rozšiřovat. Záleží také, jestli budou lidi nosit rozumné výrobky, které se vyplatí opravovat. Když to ekonomicky vyjde, tak bychom chtěli letos v září otevřít druhou pražskou pobočku,“ doplňuje Charvát. „Senioři mají k věcem vztah. Často volají, že chtějí něco opravit, a když je odkážeme na web, často říkají, že s tím neumějí,“ popisuje cílovou skupinu Jan Charvát.

Zatím vše probíhalo jen na internetu. Skrz cenový konfigurátor zákazník může zjistit orientační cenu opravy. „Vyberete kategorii, co se rozbilo a okruh vyhledávání. Na mapě uvidíte, kolik je opravářů v okolí včetně jejich hodnocení. Pak rozešlete svoji poptávku, na kterou vám e-mailem přijdou návrhy, kdo by to mohl opravit. Na základě ceny a hodnocení opravářů si může vybrat, kdo to opraví,“ popisuje Charvát. Za zprostředkování se platí 75 korun. Výjimku tvoří počítače a mobily, které se nejvíce vyplatí opravovat. U nich se poplatek neplatí. Dále si zákazníci nechávají opravovat kuchyňské elektro, jako jsou mixéry, mikrovlnky, pračky a myčky. V menší míře také hračky a šaty.

Nejdojemnější byla oprava tahací harmoniky na Ostravsku. „Bohužel neuměl muzikant také moc s internetem. A tak jsme udělali výjimku. Ručně se nám podařilo najít o dvě vesnice dál někoho, kdo si s tím poradil. Pán nám moc děkoval, že už zase hraje v místní hospůdce,“ vzpomíná Charvát.

Má to smysl?

  • Opravit, či vyhodit? Zkušení opraváři to dokážou předem rozhodnout. 
  • Ve formuláři lidé popíší, co potřebují opravit. 
  • Opraváři z popisu, značky a stáří výrobku poznají, zda má smysl se do opravy pouštět. 
  • Pokud ano, odpoví na poptávku. Neozve-li se nikdo po týdnu, vrací se zákazníkovi 75 korun za zadání poptávky zpět na účet.
  • Více na opravarna.cz

Dále plánuje v metropoli otevřít reuse centrum. „Naší vizí je Švédsko. V nabídce by byla výměna oblečení, renovace nábytku. Vše, co se týká oprav. A omezilo se vznikání odpadu,“ říká Charvát a doplňuje: „Chtěli bychom, aby lidi nenosili vyloženě šrot. Vedle opraváře elektrikáře by tam mohla být švadlena, švec a další. Máme i nějaké připravené místo, o kterém zatím jednáme. Čekáme na podání projektu,“ říká. Podle něj opravy už nejsou jen nějaká hipsterská věc, čím dál víc lidí se nad odpadem zamýšlí.

Projektu Opravárna se dlouho nedařilo tak, jak by si autoři představovali. „Ale začali jsme dělat záruční servis pro Mall.cz a Decathlon. Opravujeme jejich výrobky, když se zákazníkům něco rozbije ve dvouleté záruce,“ říká Charvát. Prý by rádi přidali další firmy. V současnosti tak opraví zatím něco přes sto výrobků měsíčně. „Firmy často výrobky v záruce vyhazují, protože nemají opraváře. Je pro ně jednodušší vyměnit porouchaný kus za nový,“ dodává.

Opravárnu založili čtyři kamarádi po vysoké škole. Nyní je to v podstatě rodinná firma. „Jedna touha byla mít svůj vlastní projekt. Vadilo mi také, že vzniká hodně odpadu. Napadlo mě to při psaní článku o zahraničních opravářských projektech. Tam to ale mívají spíš o osobním setkávání u kafe. My jsme to převedli do webové podoby. Tak se to všechno pospojovalo,“ uzavírá Jan Charvát. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám