metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Větší foto
Vstup do Klementina z Malostranského náměstí. | foto: Wikimedia Commons/ Daniel BaránekMetro.cz

Vrtání a ťukání v Klementinu začne zase za rok. Poslední etapa rekonstrukce bude největší

  15:49
Národní knihovna zahájí koncem příštího roku závěrečnou etapu velké rekonstrukce svého sídla v Klementinu. Třetí etapa bude nejrozsáhlejší a budou se při ní opravovat celé historické trakty barokního areálu. Dojde i na Halu služeb, místo, které je centrem všech veřejných služeb poskytovaných knihovnou. Několikaletá rekonstrukce Klementina za téměř dvě miliardy má být hotová v roce 2018 a knihovna slibuje, že ani během závěrečné fáze nebude uzavřená celá.

Revitalizace historického areálu v centru Prahy trvá od roku 2010 a původně měla skončit v roce 2016. Od zahájení rekonstrukce má dnes knihovna už čtvrtého ředitele, podle dřívějších vyjádření vedení NK práce ale zpozdily mimo jiné rozsáhlé archeologické a památkové průzkumy, které se proti původním plánům výrazně protáhly. Měnily se také projekty pro rekonstrukci, protože vznikaly ještě v době, kdy se počítalo s novou stavbou pro knihovnu.

Po odporu politiků od ní NK ustoupila a prostorové problémy řeší dostavbami centrálního depozitáře v Hostivaři. Nakonec se upustilo i od podzemního depozitáře plánovaného ještě před dvěma lety v areálu Klementina - s odkazem na památkáře, kteří prý i vzhledem k nečekaným nálezům požadují méně zásahů do podzemí.

Revitalizace měla původně mít pět etap, letos se rozhodlo o tom, že už bude jen jedna. „Třetí, čtvrtá a pátá etapa byly spojeny, a to s ohledem na časovou i finanční úsporu. Třetí etapa je nyní ve fázi schvalování studie proveditelnosti, což se očekává na začátku příštího roku,“ řekla dnes mluvčí NK Irena Maňáková.

Provizorní nová vstupní hala

Podle internetové stránky NK je předmětem třetí etapy rekonstrukce severního křídla, tedy objektu podél Platnéřské ulice a objektů ve středu areálu, tedy zejména Haly služeb. Z té by se nově měla stát vstupní hala s přistavěným proskleným vstupem. Nové řešení vstupu a nové výtahy umožní jednodušší pohyb po budově i osobám se sníženou pohyblivostí, uvádí knihovna. V závěrečné etapě byl měl být rekonstruován i objekt do Seminářské ulice spolu s případnou rekonstrukcí všech nádvoří, pokud to umožní rozpočet.

„Délku uzavření Haly služeb nelze v tuto chvíli přesně říct. Vše bude záležet na projektu, který se bude vytvářet příští rok,“ říká mluvčí. Záměrem vedení knihovny je podle ní otevírat Klementinum v průběhu třetí etapy po částech tak, jak budou stavební práce v jednotlivých traktech ukončovány.

„O poskytování služeb při poslední etapě se nyní vedou jednání, kdy jsme v kontaktu s partnerskými organizacemi, určujeme rozsah poskytování služeb v Klementinu a Národní knihovně v Hostivaři. Rozhodně nedojde k úplnému uzavření Národní knihovny,“ řekla.

Celkové náklady na opravu někdejší jezuitské koleje dosáhnou 1,886 miliardy. Revitalizace dosud stála 600 milionů korun. Jen archeologický výzkum a restaurátorské práce stály téměř 130 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek