metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
Betonový komín, výdech z metra, ve Střešovicích bude sloužit jako venkovní lezecká stěna. | foto: Martin Petřík, Matěj ŠebekMetro.cz

Z výdechu tunelu Blanka ve Střešovicích bude venkovní lezecká stěna

  8:39
Betonový tubus na zplodiny ve Střešovicích pokryjí chyty a stupy. Rozhledna, hodiny, nebo nechat porůst zelení? Radní v Praze 6 mají jasno. Devět metrů široký a dvacet čtyři metrů vysoký tubus chtějí využít jako lezeckou stěnu.

Původně sice výtvarnou soutěž vyhrála věž pokrytá popínavými rostlinami, podle místostarosty šesté městské části Martina Polácha však vítězný návrh narazil na řadu problémů a radní jej nakonec odložili.

„Velká plocha, výška i atraktivní poloha vybízí ke zřízení multifunkční horolezecké stěny s vyhlídkovým místem,“ říká místostarosta Polách, který chce u střešovického výdechu zbudovat také malé zázemí pro sportovce.

Nový vzhled získá také další výdech z Blanky stojící v ulici Nad Královskou oborou v Praze 7. Promění se podle architektonického návrhu česko-argentinského umělce Federíco Diaze. Stěny budou obloženy strukturovaným umělým kamenem a v přilehlém parku bude dětské hřiště s cvičebními prvky a odpočinková zóna.

Lezecké chyty zdobí také betonové komíny na Jižním Městě v Donovalské ulici (viz box dole). Kreativnějšího využití se před několika lety dočkala i odvětrávací věž ze Strahovského tunelu. Tu díky technologii videomappingu oživil bájný pták fénix. Podívaná, kterou sledovalo několik tisíc lidí, byla reklamní akcí jednoho z českých pivovarl.

Venkovní lezení

Horolezecká stěna Gutovka ve Strašnicích

Venkovní lezecká stěna v Gutově ulici je unikátní tím, že je postavena z betonu. Lezení na ní tak připomíná pískovec nebo žulu. Na jižní a východní stěně jsou lehčí cesty, na nichž si lezení po umělých chytech a stupech užijí i děti. Severní stěna je z větší části převislá a je určena zkušenějším sportovcům.

Ti, kteří se poprvé chystají do hor na ferraty, si mohou svou výzbroj a pohyb vyzkoušet na zdejším krátkém a zajištěném, ale poměrně exponovaném úseku. Součástí areálu jsou šatny, sprchy i půjčovna lezeckého vybavení.

Komíny na Jižní Městě v Donovalské ulici

Patnáct svislých lezeckých cest až do unikátní výšky 35 metrů mohou vyzkoušet horolezci u stěny FreeSolo na Jižním Městě.

Od roku 2014 tu provozovatel stěny Radek Brajer se svými kolegy postupně osadil na čtyřech betonových komínových tubusech, které byly součástí bývalé kotelny, několik desítek chytů a jisticích bodů. Tomu, kdo vyleze až nahoru, se otevře výhled na Prahu. Při lezení na komínech si můžete věci uložit do vnitřní šatny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek