metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Betonový komín, výdech z metra, ve Střešovicích bude sloužit jako venkovní...
Betonový komín, výdech z metra, ve Střešovicích bude sloužit jako venkovní lezecká stěna. | foto: Martin Petřík, Matěj ŠebekMetro.cz

Z výdechu tunelu Blanka ve Střešovicích bude venkovní lezecká stěna

30. června 2016  8:39 Filip Jaroševský Metro.cz
Betonový tubus na zplodiny ve Střešovicích pokryjí chyty a stupy. Rozhledna, hodiny, nebo nechat porůst zelení? Radní v Praze 6 mají jasno. Devět metrů široký a dvacet čtyři metrů vysoký tubus chtějí využít jako lezeckou stěnu.

Původně sice výtvarnou soutěž vyhrála věž pokrytá popínavými rostlinami, podle místostarosty šesté městské části Martina Polácha však vítězný návrh narazil na řadu problémů a radní jej nakonec odložili.

„Velká plocha, výška i atraktivní poloha vybízí ke zřízení multifunkční horolezecké stěny s vyhlídkovým místem,“ říká místostarosta Polách, který chce u střešovického výdechu zbudovat také malé zázemí pro sportovce.

Nový vzhled získá také další výdech z Blanky stojící v ulici Nad Královskou oborou v Praze 7. Promění se podle architektonického návrhu česko-argentinského umělce Federíco Diaze. Stěny budou obloženy strukturovaným umělým kamenem a v přilehlém parku bude dětské hřiště s cvičebními prvky a odpočinková zóna.

Lezecké chyty zdobí také betonové komíny na Jižním Městě v Donovalské ulici (viz box dole). Kreativnějšího využití se před několika lety dočkala i odvětrávací věž ze Strahovského tunelu. Tu díky technologii videomappingu oživil bájný pták fénix. Podívaná, kterou sledovalo několik tisíc lidí, byla reklamní akcí jednoho z českých pivovarl.

Venkovní lezení

Horolezecká stěna Gutovka ve Strašnicích

Venkovní lezecká stěna v Gutově ulici je unikátní tím, že je postavena z betonu. Lezení na ní tak připomíná pískovec nebo žulu. Na jižní a východní stěně jsou lehčí cesty, na nichž si lezení po umělých chytech a stupech užijí i děti. Severní stěna je z větší části převislá a je určena zkušenějším sportovcům.

Ti, kteří se poprvé chystají do hor na ferraty, si mohou svou výzbroj a pohyb vyzkoušet na zdejším krátkém a zajištěném, ale poměrně exponovaném úseku. Součástí areálu jsou šatny, sprchy i půjčovna lezeckého vybavení.

Komíny na Jižní Městě v Donovalské ulici

Patnáct svislých lezeckých cest až do unikátní výšky 35 metrů mohou vyzkoušet horolezci u stěny FreeSolo na Jižním Městě.

Od roku 2014 tu provozovatel stěny Radek Brajer se svými kolegy postupně osadil na čtyřech betonových komínových tubusech, které byly součástí bývalé kotelny, několik desítek chytů a jisticích bodů. Tomu, kdo vyleze až nahoru, se otevře výhled na Prahu. Při lezení na komínech si můžete věci uložit do vnitřní šatny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám