metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.

Další 2 fotografie v galerii
Staré stánky budou již brzy demontovány a nahrazeny novými. | foto: Profimedia.cz

Výměna stánků na Václaváku je uspěchaná, myslí si majitel

  11:55
Václavské náměstí se v budoucnu dočká přestavby, město ale nechce do té doby čekat s výměnou stánků s občerstvením. Podle jednoho z majitelů těchto stánků, Milana Janečka, je plánovaná výměna zbytečným plýtváním peněz.

"V letech 2004 až 2005 jsem stánky vyměnil za nové na základě požadavků magistrátu a městské části. Stánky splňují veškeré hygienické předpisy, jsou odsouhlasené i památkáři," řekl Janeček, který se tomuto podnikání věnuje více než 20 let a vlastní v centru města celkem sedm stánků, čtyři z nich přímo na Václavském náměstí. Ve všech prodává občerstvení, především tradiční klobásy.

Stejnou práci budou dělat dvakrát?

Až mu na konci roku vyprší na Václavském náměstí smlouva, stánky nechá odmontovat a odvézt. Bude muset také zrušit připojení na sítě. Podle něj město nemůže stihnout od ledna nové stánky zprovoznit. Vyjednání všech potřebných povolení podle Janečka trvá několik měsíců až rok. Obnovení přípojek pak budou muset znovu dělat při přestavbě náměstí. "Je to neekonomické, budou zbytečně dělat dvakrát tu samou práci," poznamenal Janeček.

Praha ale ani přes to na přestavbu čekat nechce. Současné stánky plánuje vyměnit za nové, které navrhlo studio Cigler Marani Architects. Dosud ale nezahájila výběrové řízení ani na dodavatele ani na nájemce stánků. Současní provozovatelé dostali ke konci roku výpověď.

Současné smlouvy jsou prý nevýhodné

Všechny stánky, které na Václavském náměstí stojí, jsou v majetku soukromých firem a provozovatelů. Praha tvrdí, že jsou současné smlouvy s prodejci nevýhodné. "Nešlo o klasický nájemní vztah, ale o zábor, kdy se ceny pohybují velmi nízko," řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Podle ní bude nájemné v nových stáncích několikanásobně vyšší.

Podle Janečka se ale náklady na provoz stánku pohybují v řádech statisíců korun, hlavnímu městu a Praze 1 Janeček platí dohromady 160 korun za metr čtvereční zabrané plochy denně, což činí měsíčně za jeden stánek přes 70.000 korun. Janeček tvrdí, že je ochoten o výši nájmu jednat. "Nikdo z magistrátu s námi ale nekomunikuje," tvrdí.

Nové stánky jsou podle Janečka nepoužitelné

Janeček má výhrady také k samotným návrhům stánků od studia Cigler Marani Architects, podle něj jsou pro prodej občerstvení nepoužitelné. Není v nich prý dost místa pro uskladnění potravin a jejich prodej. "Názory, že stánky nejsou dobře navržené, jsme zaznamenali, ale architekti z Cigler Marani podobu stánků konzultovali s odborníky. Každý dodavatel stánků se nakonec může přihlásit do výběrového řízení na dodavatele a své zkušenosti do stánků promítnout," uzavřela Králová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy