metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Náplavka | foto: Michaela Endrštová, iDNES.cz

Z náplavek v centru se na konci léta stane obří autosalon

  6:15
Výstava aut bude zdarma. Láká na populární kapely i jednu českou premiéru.

Tohle ještě náplavky nezažily. Na samotný závěr prázdnin ožijí plochy u řeky na Rašínově i Hořejším nábřeží netradiční výstavou Auta na Náplavce. Akce se tu koná od čtvrtka 31. srpna do 3. září.

„Už delší dobu všichni vědí, že svět klasických autosalonů je mrtev. Doby, kdy každá jen trochu vyspělá země měla svoji národní automobilovou přehlídku a její návštěva byla pro motoristy svátkem, jsou dávno pryč,“ vysvětluje volbu místa Zbyšek Pechr, šéfredaktor magazínu Svět motorů, který výstavu pořádá. Pořadatelé se přitom chtějí vyhnout trapasu, který zažila nedávná výstava aut v Brně. Organizátoři tamní akce tvrdili, že na náměstí Svobody, kde auta běžně neparkují, uspořádají neprodejní výstavu. Zaparkované vozy však měly za okny ceny i informace o možnostech splátek.

„Naše výstava je striktně neprodejní. O účasti na ní jsme jednali jen s výrobci, případně dovozci. V tomto případě, má naše výstava blíže ke klasickému autosalonu. Má to být akce pro celé rodiny,“ zve Pechr.

Organizátoři také berou v potaz, že obří výstavy na náplavce některé obyvatele dráždí. Například, když se tu v minulosti konala akce Lodě na vodě, řada lidí to nesla nelibě. Náplavka je totiž oblíbeným odpočinkovým místem Pražanů.

„My pořádáme výstavu na obou březích Vltavy. To znamená, že jsme museli oslovit jak hlavní město Prahu, tak i Prahu 2 a Prahu 5. K tomu přičtěte památkáře, Povodí Vltavy, hygieniky, policii, požárníky a i všechny provozovatele jakýchkoli činností na nábřeží. Tedy třeba majitele zakotvených lodí,“ jmenuje Pechr. I proto přípravy trvaly dva roky.

Účast na akci již přislíbilo sedmnáct automobilek. Absolutní českou premiéru si tu odbude Audi A8, jehož definitivní podoba stále ještě nebyla odhalena.

Nejen auta

  • V den zahájení na akci zahrají podle plánu kapely Jelen a Monkey Business.
  • Každý večer výstavy je připravena 3D projekce přímo na Vltavě. Speciálně pro tuto příležitost vytvořená podívaná připomene vznik automobilů. K dispozici budou i trenažéry simulující náraz či převrácení vozu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek