metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš
Náplavka | foto: Michaela Endrštová, iDNES.cz

Z náplavek v centru se na konci léta stane obří autosalon

  6:15
Výstava aut bude zdarma. Láká na populární kapely i jednu českou premiéru.

Tohle ještě náplavky nezažily. Na samotný závěr prázdnin ožijí plochy u řeky na Rašínově i Hořejším nábřeží netradiční výstavou Auta na Náplavce. Akce se tu koná od čtvrtka 31. srpna do 3. září.

„Už delší dobu všichni vědí, že svět klasických autosalonů je mrtev. Doby, kdy každá jen trochu vyspělá země měla svoji národní automobilovou přehlídku a její návštěva byla pro motoristy svátkem, jsou dávno pryč,“ vysvětluje volbu místa Zbyšek Pechr, šéfredaktor magazínu Svět motorů, který výstavu pořádá. Pořadatelé se přitom chtějí vyhnout trapasu, který zažila nedávná výstava aut v Brně. Organizátoři tamní akce tvrdili, že na náměstí Svobody, kde auta běžně neparkují, uspořádají neprodejní výstavu. Zaparkované vozy však měly za okny ceny i informace o možnostech splátek.

„Naše výstava je striktně neprodejní. O účasti na ní jsme jednali jen s výrobci, případně dovozci. V tomto případě, má naše výstava blíže ke klasickému autosalonu. Má to být akce pro celé rodiny,“ zve Pechr.

Organizátoři také berou v potaz, že obří výstavy na náplavce některé obyvatele dráždí. Například, když se tu v minulosti konala akce Lodě na vodě, řada lidí to nesla nelibě. Náplavka je totiž oblíbeným odpočinkovým místem Pražanů.

„My pořádáme výstavu na obou březích Vltavy. To znamená, že jsme museli oslovit jak hlavní město Prahu, tak i Prahu 2 a Prahu 5. K tomu přičtěte památkáře, Povodí Vltavy, hygieniky, policii, požárníky a i všechny provozovatele jakýchkoli činností na nábřeží. Tedy třeba majitele zakotvených lodí,“ jmenuje Pechr. I proto přípravy trvaly dva roky.

Účast na akci již přislíbilo sedmnáct automobilek. Absolutní českou premiéru si tu odbude Audi A8, jehož definitivní podoba stále ještě nebyla odhalena.

Nejen auta

  • V den zahájení na akci zahrají podle plánu kapely Jelen a Monkey Business.
  • Každý večer výstavy je připravena 3D projekce přímo na Vltavě. Speciálně pro tuto příležitost vytvořená podívaná připomene vznik automobilů. K dispozici budou i trenažéry simulující náraz či převrácení vozu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek