metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Ústřední čistírna na Císařském ostrově | foto: ČTK

Z páchnoucí hnědé břečky plné odpadků je za osm hodin průzračná voda

  16:21
Odpadní voda v Praze se prostřednictvím ústřední čistírny na Císařském ostrově vrací do Vltavy téměř čistá. Technologie zajistí její mechanické i chemické vyčištění, když si poradí s běžnými saponáty a čistícími prostředky. "Bakterie a mikroorganismy je dokážou takřka stoprocentně zlikvidovat," uvedl šéf areálu Luděk Pospěch z Pražských vodovodů a kanalizací. Potíže ale podle něj způsobují neukáznění lidé, kteří do odpadu vyhazují zbytky jídla a chemikálií. Ty do kanalizace nepatří.

Pražská ústřední čistírna odpadních vod každý den vyčistí asi 300 tisíc metrů kubických odpadních vod. Každou vteřinou přiteče v průměru 3,5 metru kubických vody. Denně zpracuje 200 tun kalů a v lapačích zachytí zhruba dvacet tun štěrku, kamínků a písku. Díky kalovému hospodářství čistírna ve vyhnívacích nádržích vyrábí bioplyn i elektrickou energii. "Ve výrobě tepla jsme absolutně soběstační. Navíc vyrobíme asi 75 procent elektřiny," uvedl Pospěch.

Průzračná voda za osm hodin

Odpadní voda v první fázi prochází lapačem štěrku a takzvanou česlovnou, kde se oddělí odpadky. Další lapače zadrží jemný písek a poté je voda vháněna do čtyř kruhových nádrží, v nichž se ukládá surový kal. "Mechanicky vyčištěná voda se následně míchá s biologickým kalem. Ten obsahuje bakterie a mikroorganismy, pro které je špína ve vodě potravou," vysvětlil ředitel. Z páchnoucí hnědé vody plné odpadků je na konci procesu, který trvá kolem osmi hodin, na první pohled průzračná voda.

Přísným evropským parametrům, k jejichž dodržování se Česká republika při vstupu do Evropské unie zavázala, ale ani tak neodpovídá. Problémem jsou zvýšené hodnoty dusíku. Praha proto už řadu let plánuje výstavbu moderní čistící linky. Zkušební provoz by měl začít na konci roku 2017. Jinak hrozí ze strany EU sankce. Příprava stavby začala v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů. Praha původně chtěla získat peníze na přestavbu a dostavbu z evropských fondů, ta jí ale peníze odmítla dát. Kromě ústřední čistírny odpadních vod, která zajišťuje čištění 92 procent splašků, je v Praze ještě dalších dvacet lokálních čistíren.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek