metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Zápisy do mateřských škol bez nervů

10. května 2018  12:12 David Halatka Metro.cz
Květnové zápisy do mateřských škol jsou v plném proudu. Třeba v městských částech Praha 10 nebo 8 proběhnou dnes, na sedmičce nebo jedničce je měli před týdnem. Nejzazší hranice pro zápis je stanovena na středu 16. května.

„Obecně lze říci, že v Praze je největší převis poptávky v těch částech města, kde vyrůstají velké developerské projekty zaměřené na bydlení,” říká ředitelka magistrátního odboru školství a mládeže Lenka Němcová. Do roku 2020 bude podle ní nejvíc míst scházet v Praze 9, 6 a 7.

Podle odhadů ministerstva školství přijde v celém Česku k zápisu 97 procent populace pětiletých dětí.

Nezbytné dokumenty

  • Zápis do školky není věda, je třeba dodržet čtyři formality.
  • Rodič musí počítat s řádným vyplněním žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, k tomu je třeba kompletně vyplnit evidenční list, dále se nesmí zapomenout na občanský průkaz rodiče a rodný list dítěte.

„Již od začátku září 2017 existuje povinné předškolní vzdělávání, které se týká každého dítěte, jež dovrší 31. srpna 2018 věk pěti let,“ podotýká mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Podle ní je opatření směrováno na problematiku lepší připravenosti dětí do prvních tříd, jelikož počet odkladů je v Česku jeden z nejvyšších v Evropě. Povinnost se vztahuje na děti s českým občanstvím, které pobývají na našem území déle než 90 dní. V mnoha školkách se lze již předem nahlásit k zápisu elektronicky. Někde je to dokonce podmínkou.

Pokud rodiče nemohou elektronickou přihlášku podat, měla by to za ně na jejich požádání udělat mateřská škola. Nutnost či možnost podání elektronické přihlášky do konkrétní školky je však potřeba ověřit. Následná návštěva školky i s dítětem je ale stejně nezbytná.

Pro ty z rodičů, kteří pro své potomstvo zvolí soukromou školku, žádné termíny zápisů neplatí. Je to z důvodu naplněných kapacit, ale také proto, že jich se zákonná povinnost zápisů netýká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Praha chce Transgas pro stovky úředníků

Aktuální fotografie z demolice budov.
vydáno 21. února 2019  8:37

Město by rádo získalo komplex brutalistických budov na Vinohradské. S majitelem Transgasu se zatím nedohodlo.   celý článek

V metropoli vyměníte kalhoty, pokojovky nebo mixér. Swapy jsou in

Přímá lokální výměna je nešetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, říká...
vydáno 21. února 2019  6:09

Nakupovat nové oblečení ve velkých řetězcích přestává být in. Svědčí o tom způsob výměny zboží neboli swap, který se během posledních tří let rozmáhá v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám