metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Dalších 23 fotografií v galerii
Nabídka kostýmů v barrandovském fundusu | foto: Jan David, Metro.cz

Zkusit si můžete šaty z oblíbené pohádky, třeba Popelky

  11:19
Na Barrandově najdete poklady. Fundus je jednou z největších profesionálních kostýmních půjčoven v Evropě. Kromě kostýmní výroby a půjčování pro filmovou produkci slouží barrandovský inventář také jako půjčovna pro veřejnost, probíhají zde skupinové komentované prohlídky mapující historii krejčovského řemesla i české kinematografie či výstavy k jednotlivým filmovým dílům.

„Fundus Barrandov vybudoval za dobu své osmdesátileté existence kolekci více než 360 tisíc kostýmů, kostýmních doplňků, bot, nábytku a dalších rekvizit. Naší specialitou jsou zejména kostýmy z období baroka a rokoka,“ řekla deníku Metro vedoucí fundusu Věra Krátká.

Půjčují se tu i kostýmy na firemní akce

Tisíce kostýmů

Kostýmní oddělení nabízí unikátní kolekci více než 260 tisíc kostýmů, obuvi a dalších doplňků.

  • Najdete tu také nábytek z různých epoch (10 000 kusů), koberce a dekorační látky (20 000 kusů) a rekvizity (65 000 kusů).
  • K vidění je také rozsáhlá výstava o zákulisí hudební pohádky Tři bratři. Do budoucna se chystá také ohlédnutí za Amadeem, Třemi oříšky pro Popelku.

Sbírka kostýmů na Barrandově je obsáhlá a je členěna do několika pater. „Nabízíme kostýmy od středověku po konec dvacátého století, doslova od spodniček až po střevíčky. Pro svůj vysněný kostým například na ples, tematickou party nebo pro jiné zvláštní příležitosti, například svátek sv. Mikuláše, sem může po předchozím objednání přijít doslova každý,“ dodává Krátká.

Při výběru vašeho vysněného kostýmu jako z pohádky pomáhají pracovníci fundusu. Ti skládají kostým z jednotlivých částí přesně podle zákazníkova vkusu či nálady. Nejčastěji si pro kostým přicházejí větší skupiny na firemní akce.

„Zákazníci u nás nehledají spotřební zboží a jednoduchý efekt karnevalových půjčoven. Naše sbírky nabízejí ručně šitou práci nejvyšší kvality – koneckonců právě v našich dílnách vznikaly kostýmy i pro oskarového Amadea,“ doplňuje Krátká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy